Instagram Reklamları Yönetimi ve Danışmanlık

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bu platformda varlığını devam ettirmenin yolu ise Instagram reklamları ile doğru kitleye hitap etmekten geçmektedir. Instagram; günümüz trendlerinin işitsel ve görsel zenginlikle harmanlandığı sosyal medya ağıdır. Instagram’ı bir yapboz olarak düşünürsek onun en büyük parçasını Instagram reklamları oluşturmaktadır.

Bundandır ki Instagram’da satış yapanlar, onu ticari hayatında başarılı olmak için bir araç olarak kullananlar son derece fazladır. Peki biz Instagram sponsorlu reklamlar konusunda hangi hizmetleri veriyoruz? Bu konuda detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.Kısaca özetlemek gerekirse; Instagram hizmetleri rakiplerinizin önüne geçirebilir, müşteri pörtföyünüzü genişletebilir, Instagram’da doğru hedef kitleye etkili bir şekilde hitap ederek bilinirliğinizi ve marka prestijinizi artırabilir, bu sayede hedeflerinize giden yolda büyük mesafeler katedebilirsiniz.

instagram reklamları ne işe yarar

Instagram Reklamları Ne İşe Yarar?

Instagram; bir süre önce Facebook Bünyesine dâhil olan bir sosyal ağ platformudur. Fotoğraf ve video paylaşımına dayalı bu çevrimiçi platform mobil tabanlıdır ve Mike Krieger ile Kevin Systrom adlı iki arkadaşın ortak çalışmasıyla doğmuştur. Artık Facebook Inc. Âilesinin bir üyesi olan Instagram bugün milyonlarca insanın en sık kullandığı sosyal ağların başında yer almaktadır.

Instagram reklamcılığı ise hedef kitleyi belirleme ve bu hedef kitleyi etkileme stratejileri geliştirme olarak tanımlanabilir.
Instagram uygulamasında günlük aktif kullanıcısı 800 milyondan fazladır. Facebook reklamları ile birlikte Instagram reklamlarını da kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmak çok kolaydır. Dilerseniz Facebook reklamlarını işin içine karıştırmadan yalnızca Instagram reklamları üzerinden ilerlemeniz de mümkündür.

instagram reklam yönetimi avantajları

Instagram Reklamları Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Instagram reklamları, Facebook reklamları ile benzer özellikler taşımaktadır. İçeriğinizle ilgilenen müşterilere kolay yoldan erişmenizi sağlar. Hedef kitlenize reklamlarınızın gösterilmesi sayesinde potansiyel alıcılara daha çabuk ulaşabilirsiniz. Potansiyel alıcıları reklamlarla kendinize çektikten sonra elinizde tutma ve satma aşaması başlamış demektir. Kısaca reklamlar, düşük ödemelerle yüksek kazançlar almanıza yaramaktadır. Kim 1 verip 2, 3, 4… kazanmak istemez ki zaten?

 • Yüksek Kullanıcı Sayısı
  Instagram üzerindeki günlük aktif kullanıcı sayısının 800 milyonu aştığı bilinmektedir. Türkiye’de de kullanımı bir hayli yaygın olan Instagram’da reklam yayınlama çok maliyetli bir işlem değildir. Buna rağmen etkileşim ve kullanıcı erişimi yüksektir ve bu, değerlendirmesini bilenler için çok büyük bir fırsattır.
 • Görsel Tabanlı Reklamlar
  Instagram’da potansiyel müşterileri ve hayran kitlenizi ürün ve hizmetlerinize yönlendirmek için görsel tabanlı reklamları kullanabilirsiniz. Mobil tabanlı olduğu için görsellerin de videoların da etkileşim oranları tatmin edici seviyededir. Modern dijital reklamcılık anlayışıyla uyumlu olduğu için geri dönüşüm bakımından istediğiniz sonucu verecektir.
 • Etkileşim Oranının Yüksek Olması
  Instagram reklam politikaları güncellemesinden sonra Instagram reklam gösterimi fiyatları daha uygun bir hâl almış, buna mukabil dönüşüm oranlarında artış meydana gelmiştir. Düşük CPC avantajının doğru kullanılması hedef kitleye fazla harcama yapmadan ulaşılmasını sağlayacaktır. Bunun getirisi de elbette fazla olacaktır.
  Instagram reklamları zaten oldukça fazla etkileşim almaktadır. Son dönemlerde daha da rağbet görmeye başlayan Instagram reklamları dijital dünyadaki en büyük silahlardan biri olarak nitelendirilebilir. Bunun değerini bilmek; Instagram reklamları ile firmanın, ürün ve hizmetlerin tanıtımını yaparak satış ağını genişletmek; Instagram’da sesini daha çok kişiye duyurarak tanınmış bir marka olabilmek sizin elinizdedir.
 • Instagram Reklam Yerleşimi
  Amaçlanan dönüşümün kısa sürede gerçekleşmesi isteniyorsa Instagram reklam yerleşimleri doğru yapılmalı, optimizasyonlarla reklam türü seçilerek buna göre bir yol haritası çizilmelidir. Instagram reklam yerleşimleriyle yayınlanan reklamların instagram akışında veya Instagram hikayelerinde görüntülenmesini sağlamak, hangi reklamın nerede görüneceğine karar vermek size bu platformda güç, prestij ve başarı kazandıracaktır.

Instagram’da Reklam Vermek İstiyorum, Bunu Nasıl Yapabilirim?

Eğer Instagram reklamı nasıl verilir? Diye merak ediyorsanız öncelikle bir Instagram işletme hesabınızın veya bir Instagram profesyonel içerik üretici hesabınızın olması gerektiğini bilmelisiniz. Kişisel profilinizi bu hesap türlerinden birine geçirdikten sonra ‘Tanıtım Yap’ butonuna tıklayarak da Instagram reklam oluşturma işlemini başlatabilirsiniz fakat genelde Instagram reklam yayınlama için Business Manager reklam yönetimi tercih edilmektedir. Böylece reklamlarınızı daha kapsamlı bir şekilde oluşturmanız, daha detaylı ve spesifik hedeflemeler yaparak bu reklamı potansiyel müşterilerinize Facebook’ta da göstermeniz mümkün olacaktır.

instagram reklamı yayınlamak için ihtiyaçlar

Instagram’da Reklam Yayınlamaya Başlamak İçin Nelere İhtiyacınız Vardır?

 • 1. İşletme Hesabı
  Hedef kitlenize Instagram reklamlarıyla ulaşabilmek istiyorsanız profilinizi işletme hesabı yahut içerik oluşturucu hesabı olarak ayarlamalısınız. Yoksa, Instagram hesabınızı Facebook reklam hesabıyla eşleştirmeniz veya Instagram’daki ‘Tanıtım Yap’ butonunu görüntülemeniz söz konusu olamayacaktır.
 • 2. Reklam ve Mesaj İçeriği
  Reklamlarınızda hangi görsel içerikleri kullanacağınıza doğru karar vermeli, hedef kitleinizi etkileyecek ve harekete geçmelerini sağlayacak mesajları iyi belirlemeli ‘Call-to-Action’ butonunu kullanırken dikkatli olmalısınız.
  Video reklamlarının daha başarılı olmasını sağlayan şeylerden biri görsellerin kalitesidir.
 • 3. Reklam Tipini Doğru Seçmek
  Reklam tipleri kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Örneğin; e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmak isteyen biri profil reklamlarını seçerse amaçladığı şeyin dışında bir reklam vermiş olacaktır.
  Satış reklamlarında Business Manager kullanmak önemlidir. Çünkü ‘Tanıtım Yap’ ile sunulan seçenekler bu hususta pek yeterli değildir. Yüksek verim almak istiyorsanız alışveriş reklamlarınızı profesyonelce oluşturmanız gerekecektir.
 • 4. Test Etmek ve Optimizasyon Yapmak
  Her Instagram reklamı mutlaka büyük başarılar elde etmenizi sağlamaz. Bu işin kuralı görseller, reklam metinleri ve hedef kitle arasında bir uyum olmasıdır. Reklamlarınızı farklı hedef kitlelere de göstererek hangisinden daha iyi geri dönüş aldığınızı belirleyip faaliyetlerinize bu doğrultuda yön verebilirsiniz. Yani deneme-yanılma yöntemini kullanmalısınız.
 • 5. Sonuçları Değerlendir Yeniden Yap
  Instagram reklamlarından aldığınız performans umduğunuz gibi olmazsa bunun sebebi doğru hedef kitlenizin ve test imkânınızın olmamasıdır. Bu olanaklara sahip değilseniz işlerin maalesef beklediğiniz gibi gitmemesi kaçınılmazdır. Fakat endişelenmenize gerek yoktur. Business Manager içerisinde yer alan fonksiyonlar bu işlemi son derece kolay bir hâle getirmektedir.

instagram reklam yönetimi danışmanlığı etkili sonuç

Instagram Reklamları ile %100 Etkili Sonuç Nasıl Alınır?

Biz ise tüm bu anlattıklarımızı eyleme dökerek Instagram reklamları ile hedeflediğiniz başarıları yakalamanıza destek olacağız. Peki bunun için nasıl bir süreç izleyeceğiz?

 • 1. Hedef Kitle Araştırmasıyla Başlayacağız:
  Neden reklam vermek istediğinizi, hangi sektörde yer aldığınızı ve kimlerle rekabet ettiğinizi ayrıntılı olarak analiz edeceğiz. Bu sayede sizin için doğru hedef kitle oluşturarak reklam bütçenizi en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacağız.
 • 2. Reklam Kampanyalarını Unutmayacağız:
  Verdiğiniz Instagram reklamlarının sizi zirveye taşıması için gereken reklam kampanyalarını organize edeceğiz. Dijital reklam stratejinizi baz alarak ve hiçbir panel kullanmadan tamamıyla manuel olarak düzenleyeceğimiz reklam kampanyaları, Instagram reklamlarınızın etkisini ikiye katlayacaktır.
 • 3. A/B Testleri Uygulayacağız:
  Birkaç hedef kitle, birçok Instagram reklamı, her reklam için ayrılan bütçeler ve her reklamda kullanılması için ayrı ayrı tasarlanan değişik içerikler ile başa çıkmak ve tüm bunları ustalıkla yönetmek bizim görevimizdir. Uygulayacağımız A/B testleriyle üst düzey verim almanız hiç de zor olmayacaktır.
 • 4. Reklam CPC Optimizasyonuyla Dönüşüm Oranlarını Artıracağız:
  Teklif stratejileri, reklam mâliyetleri ve CPC’lerinizi manuel olarak oluşturup optimize edeceğiz.
 • 5. Re-Targeting (Yeniden Pazarlama)
  Ayırdığınız reklam bütçesinin bir bölümünü yeniden pazarlama faaliyetlerinde kullanarak performansı ve dönüşüm oranınızı artıracağız.
 • 6. Rakip Analizi:
  Rekabet ettiğiniz kişi ve firmaların reklamlarını analiz ederek reklamlarınızı ihtiyaçlarınıza göre optimize edeceğiz.
 • 7. Hedef Kitle Performans Takibi
  Hedef kitlenin davranışlarını periyodik olarak takip edeceğiz, yeni hedef kitlelerin oluşturulması ve dönüşüm oranının artırılması için optimizasyonlarda iyileştirmeler yapacağız.
 • 8. Zaman Sınırlı Reklamlar:
  Reklamlarınızın devreye girme zamanını belirleyeceğiz. Sabah 09:00’da, akşam 18:00 saatinde veya günün herhangi bir ânında; reklamlarınızın ne zaman çalışması gerekiyorsa ve hangi saat aralığında reklam yapmak sizin daha çok verim almanızı sağlayacaksa buna göre hareket edeceğiz. Reklam zamanlamasını etkinliklere göre planlayarak maximum düzeyde randıman almanızı sağlayacağız.
 • 9. Alışveriş Reklamları:
  Alışveriş reklamları çoğunlukla yüksek bütçe gerektirir ve deneme-yanılma yönteminin kullanımına uygun değildir. Fakat ajansımız bünyesinde hizmet veren profesyonel ekip reklamlarınızı her şeyin sorunsuz çalışacağı biçimde koordine ederek kârlılığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • 10. Facebook Pixel
  Web sitenize Instagram ve Facebook reklamlarınız için gereken Pixel kodunu kuracağız. Bu kod sayesinde Google analytics’ten erişilen insanları izler gibi izleyebileceksiniz. Tüm detaylarıyla reklamlarınızda ki insanları analiz edebilir, kategorilendirebilirsiniz.

instagram reklam çeşitleri

Instagram Reklam Çeşitleri

Instagram’da reklam verdiğiniz zaman ülkemizdeki ve dünyadaki milyonlarca Instagram kullanıcısına ulaşma potansiyeli elde edersiniz. Instagram platformu da aynı Facebook gibi birçok reklam alanına sahiptir. Doğru gösterimi hangi reklam türü ile sağlayabileceğinizin belirlenmesi önem taşımaktadır. Instagram reklam türleri ise şöyledir:

 • Video Gösterim Reklamları
  Instagram’da genelde 15 ila 60 saniyelik videolar yayınlanıyor. Bu nedenle işletmeler paylaşmak istedikleri video içeriklerini buna göre ayarlamalıdır. Yapılan ayarlamalar neticesinde video reklamları daha rahat paylaşılır ve erişim sayısı yükseltilir.
 • Hikaye Reklamları
  Instagram story Türkçe adıyla hikaye reklamları hızlı hit çekmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Instagram hikayeleri, kullanıcıların %80’i tarafından günlük olarak izlenmektedir. Düzenli hikaye reklamı sayesinde sanki onların takip ettiği bir hesapmış gibi ilgilerini çekebilir, yukarı kaydır yöntemiyle linklerinize yönlendirebilirsiniz.
 • Fotoğraf Reklamları
  Paylaşmak istediğiniz ürünü en iyi yansıtan görsellerle hazırlanmalıdır. Ürününüz hizmetiniz hakkında bilgi verici, ana başlıklar, alt başlıklar, logo ve metin iyi seçilmelidir. İşiniz hakkında detaylı ve anlaşılır bir bilgi vermelidir. Minimal reklam biçimleri bir tık daha etkili olacaktır.
 • Carousel Reklamları
  Kaydırmalı reklamlar sayesinde, müşterilinize, hedef kitlenize birden fazla fotoğraf gösterebilir, içeriğinizi genişletebilirsiniz. Tek bir tasarıma bağlı kalmadan carousel biçimde reklamınızı yayınlamanız durumunda daha fazla alana sahip olabilirsiniz. 3’ten fazla fotoğraf 1 fotoğrafa göre her zaman daha akılda kalıcıdır.
 • IGTV Reklamları
  Instagram TV, tüm fenomenler, işletmeler, influencerlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Instagram TV birazcık youtube’a benzer. Markalar için uzun reklam videolarını yayınlamak için kaçırılmayacak fırsattır. IG TV’de 20 dakikadan daha fazla yayın paylaşımı yapabileceğiniz için özgür ve limitsiz YouTube benzeri paylaşımlar yapabilirsiniz.

instagram reklam yönetimi neler yaparız

Instagram Reklam Yönetiminde Neler Yapıyorsunuz?

Instagram algoritmaları ve yapay zekâsıyla entegreli; lookalike (benzer hedef kitleler) reklamları veya re-targeting (yeniden hedefleme) reklamlarıyla geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayarak mâliyetlerinizi düşürmenize yardım edeceğiz.
Dönüşüm optimizasyonuyla reklamlarınızdan 10 katına kadar daha fazla verim alma fırsatı sunarak harcamalarınızı 2 kat azaltacağız.
Özetle, Instagram reklamlarının ROI (yatırım geri dönüşü) olarak pek çok avantajı bulunmaktadır. Üstelik reklamların dilediğiniz zaman başlatıp dilediğiniz zaman sonlandırma özgürlüğü de tamamen sizin elinizde olacaktır. Hem de yüksek bütçeler ayırmanıza gerek kalmadan!

Bunun için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçerek Instagram reklamcılığı ile ilgili avantajlı fırsatları yakalayabilirsiniz. cckmedya.com/iletisim

SIK SORULAN SORULAR (SSS)

Reklam Süreci Nasıl Başlıyor?

Instagram profilinizi bize aktardıktan sonra, önce hesabınızı tüm detaylarıyla inceliyor. Daha sonra gerekli bilgileri size aktarıyor ve profilinize reklam veren olarak tanımlamanızı istiyoruz. Merak etmeyin, instagram şifrenizi asla istemeyiz.

Reklam İçeriğini Nasıl Hazırlarım?

Bu konuda size tamamiyle yardım edeceğiz. Görsel veya video tasarımlarına sahip olmadığınız zaman, biz sizin için bu ihtiyacı karşılarız, reklam metinlerini ayarlarız. Hali hazırda görsel tasarımınız, metniniz varsa direkt onlar üzerinden çalışma da yapılabilir.

Reklam Fiyatlandırması Nedir?

Reklam fiyatlandırması tamamen bütçenize göre ayarlanmaktadır. Hedef kitlenize ve ulaşmak istediğiniz kitle boyutuna göre en uygun şekilde fiyat ayarlar, reklamınız için gerekli düzenlemeleri yaparız. Yüz binlerce kişiye abartı reklam bütçeleriyle çıkmamanıza önem veriyoruz.

Reklamın Yayında Kalma Süresi Ne Kadar?

Reklamlarınızın yayında kalma süresi tamamen size bağlıdır. Siz reklamı yayında tutmak istediğiniz sürece reklamınız yayında kalır. Reklam bütçenizi belirledikten sonra bunu biz sizin için ister 1 günde bitirir, isterseniz yıllara yayarız. 1 günde veya yıllara yayılarakta ulaşacağınız hedef kitle sayısı değişmeyecektir. Reklamı yaymak günlük kaldırabileceğiniz iş hacminin dolmasının önüne geçmeniz açısından daha tutarlı bir hareket olacaktır.

Instagram Reklamlarının Bir Getirisi Var Mı?

Instagram üzerinden satış yapmayı kesin belirlediyseniz, reklamlarla ulaşacağınız müşteri sayısıda az olmayacaktır. Reklamlara bir verip, daha üstünü kazanmanız eğer iş bitiriciyseniz ve ürününüze kesinlikle güveniyorsanız zor değil. Instagram reklamları ayrıca özel algoritmalarla insanların önüne sunulduğu için daha çok potansiyel satış yapabileceğiniz müşterilere erişebilirsiniz.

Reklam İstatistiklerini Nasıl Görebilirim?

Reklam yayın süreniz bittiğinde talep etmeniz durumunda detaylı istatistik ve analiz raporu size sunulur. Raporumuzda erişilen kişi sayısı, gösterim başı ve tıklama başı olacak şekilde maliyetleri, video izlenme sayısını, beğeni sayısını, erişim sayısını görebilirsiniz.
Başa dön tuşu