YouTube Reklamları Yönetimi ve Danışmanlık

YouTube reklamları sayesinde ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, etkinliklerinizin duyurusunu yapmak, işletmenize ait bir videoyu veya başka bir içeriği hedef kitlenize etkili bir şekilde sunabilmek sizin için çok kolay olabilmektedir. YouTube farklı reklam türleri sunar; TrueView reklamları, atlanamayan yayın içi reklamlar, Bumper reklamlar, sponsorlu kart reklamları, yer paylaşımlı reklamlar ve görüntülü reklamlar ile reklam stratejinizi en üst düzeyde gerçekleştirmenize olanak tanır.

Ajansımız; YouTube reklam kampanyalarınızı ve video tanıtımlarınızı YouTube Ads ile kullanıcılara demografik gruplar, ilgi alanları, video yeniden pazarlama, pazardaki kitleler, müşteri eşleştirme ve benzer kitleler özelliklerini kullanarak en doğru reklamı en yüksek dönüşümle sunmanızı sağlamayı amaçlar.

Youtube reklamları danışmanlık hizmeti katkıları

YouTube Reklamları Nedir?

YouTube, Alphabet şirketinin iştiraklarından biridir. YouTube’un sahibi Google olduğu için YouTube reklamcılığı, Google Ads’in temel özelliklerinin çoğunu paylaşır. İnternet platformların ziyaretçi sayılarını değerlendirdiğimizde, Google ve YouTube ilk sıralamaları oluştururlar. Bu nedenle, YouTube’un reklam gücü ve hacmi gerçekten çok yüksektir.

Reklamlar, bir kişinin izlediği bir videonun öncesinde, oynama sırasında veya sonrasında oynatılabilir. Bazı YouTube reklam biçimleri, birkaç saniye oynadıktan sonra izleyiciler tarafından atlanabilir fakat bazıları atlanamaz. YouTube reklamları, uzunluklarına ve yerleşimlerine bağlı olarak görüntüleme başına ödeme (PPV) veya tıklama başına ödeme (PPC) olabilir. YouTube reklamları ile birçok farklı avantaj sağlayabilirsiniz:

 • Dijital erişiminizi genişletebilirsiniz.
 • Gelişmiş hedefleme ile yeni müşterileri bulabilirsiniz.
 • Hedeflerinize ulaşmak için reklamları özelleştirebilirsiniz
 • Uygun maliyetli kampanyalar oluşturabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın istatistiklerini analiz edebilirsiniz.

Youtube reklamları yönetimi, reklam çeşitleri ve türleri

YouTube Reklam Türleri

İlk reklam kampanyanızı oluşturmaya başlamadan önce, YouTube reklam türlerini tam olarak anlamak önemlidir. YouTube Ads tarafından sunulan reklam modelleri arasında bir tercih yaparak kendi reklamlarınız için en doğru olanını seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra en yüksek performans için videolarınıza özel reklam modellerinin ayarlanmasını ajansımıza da bırakabilirsiniz. Altı tür YouTube reklamı vardır:

 1. TrueView reklamları
 2. Atlanamayan yayın içi reklamlar
 3. Bumper reklamlar
 4. Sponsorlu kart reklamları
 5. Yer paylaşımlı reklamlar
 6. Görüntülü reklamlar

1. YouTube TrueView Reklamları

TrueView, kullanıcı reklamı görüntülerse reklamverenin ücretlendirildiği bir reklamcılık biçimidir. Ancak reklam atlanırsa, reklamverenden ücret alınmaz. TrueView ile ilgili en iyi şey, güvenli ve ucuz olmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ücret yalnızca reklam kullanıcı tarafından görüntülendiğinde alınır. Böylece kullanıcı, kendisiyle alakalı olmayan reklamları atlayabilir ve bu her iki taraf için de karşılıklı yarar sağlar. Reklamveren, reklamı yapılan ürünle ilgilenen kişilerin reklamı görüntülemelerini öder. Kullanıcı ise, sinir bozucu veya ilgi çekici olmayan bir reklamı izlememe fırsatına sahiptir.

TrueView reklamları 3 ana bloğa bölünmüştür: Yayın İçi TrueView reklamları, TrueView Discovery reklamları ve Erişim için TrueView reklamlarıdır.

2. YouTube Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar

Atlanamayan YouTube reklamları kullanıcı tarafından atlanamaz ve bir YouTube videosuna erişmek için izlenme koşulu ile yayınlanır. Böyle bir reklamın maksimum süresi 15 ile 20 saniye aralığındadır ve kullanıcıya gösterildiği zaman tüm reklamın bitmesi beklenme zorunluluğu vardır.

Atlanamayan reklamlar, YouTube kullanıcılarının çoğu tarafından yine de sinir bozucu olarak kabul edilmektedir. Bir reklamın atlanamaması, kullanıcının tüm reklamı izleyeceğini ve reklam mesajını uygun bir şekilde alacağını garanti eder fakat dönüşüm oranını tam olarak garanti etmez.

YouTube reklam türlerinde stratejiler

3. YouTube Bumper Reklamlar

YouTube Bumper reklamları, pazarlamacılara sunulan üçüncü tür YouTube video reklamıdır. Bu atlanamayan video reklamlar, görüntüleyenin seçtiği videodan önce oynatılır ve 6 saniyeden kısa olmalıdır. Atlanamayan YouTube reklamları gibi, reklamverenler de tampon reklamlar için BGBM bazlı ödeme yapar. Bu reklam türü de kullanıcılar tarafından pek sevilmeyen reklamlar arasındadır çünkü video izleme deneyimini bozabilmektedirler.

Bumper reklamlar, geniş bir kitleye ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak istediğinizde mükemmeldir. Sadece birkaç saniye uzunluğunda olduklarından, kısa ama akılda kalıcı bir mesaj oluşturmanız önemlidir.

4. YouTube Sponsorlu Kart Reklamları

YouTube sponsorlu kartlar, videolarda küçük harekete geçirici mesaj (CTA) açılır pencereleri olarak video izleyicilerine gösterilir. Sponsorlu kartlar, çok göze batmayan bir YouTube reklamı biçimi olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Kullanıcı videoyu izlerken reklamınızı görür ve reklamınız araya girerek videonun duraklamasına yol açmadığı için bu durum izleyicide memnuniyetsizlik oluşturmaz. Videonun sağ üst köşesinde küçük bir “i” sembolü belirir ve bir görüntüleyen onu tıkladığında reklam kartı genişler.

5. YouTube Yer Paylaşımlı Reklamlar

Yer paylaşımlı reklamlar, YouTube reklamcılığının belki de en basit ve etkili şeklidir. Bunlar, videoların altında görünen banner reklamlardır. Video ekranının genişliği ile beraber büyüme veya küçülme özellikleri taşıyabilirler. Kullanıcılar tarafından çarpı işaretine basılarak kapatılabilirler. Rekabet bu reklamlarda oldukça yüksektir.

6. YouTube Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, başka bir basit ama verimli YouTube reklam biçimidir. Bu reklamlar YouTube platformunda uzun bir süredir kullanılmaktadır. Bu reklamlar, önerilen videolar listesinin üzerindeki sağ kenar çubuğunda izleyicilere görünürler. Kullanıcılar tarafından çarpı işaretine basılarak kapatılabilirler. Bu reklamlarla belirli bir kitleyi hedefleyebilir ve belirli video izleme kitlesinin izledikleri videolarda görünmeyi seçebilirsiniz.

YouTube reklamları neler yaparız?

YouTube Reklamları İçin Yaptıklarımız Nelerdir?

 1. Hedef Kitlenin Araştırılması: Hedef kitlelerin bulundukları coğrafi konum, dil, yaş, cinsiyet, hane geliri, ebeveynlik durumu, ilgi alanları gibi kriterlerini araştırarak en uygun olanın seçilmesi sağlanır. Tüketicilerin arama amaçlarını belirleyerek hedef kitleler arasından sizin için en uygun dönüşüm ihtimali olanına karar veriyoruz.
 2. Anahtar Kelimelerin Araştırılması: Kullanılması gereken anahtar kelimelerinizi belirleyerek, bu kelimelerin YouTube reklamlarında nasıl performans göstereceğini değerlendiriyoruz. Elde ettiğimiz parametreleri anahtar kelimeleri belirlerken kullanıyor ve reklamlarınızı bu doğrultuda hazırlıyoruz.
 3. Rakiplerin Analiz Edilmesi: Rakip firmaların hangi tür reklam kampanyalarına yoğunlaştığını reklam araçları ile analiz ederiz. Rekabet ettiğiniz markaların stratejilerini inceleyerek reklam kampanyanızı başlatma sürenizin kısalmasını sağlar ve zamanınızı boşa harcamanıza engel oluruz.
 4. Negatif Anahtar Kelimelerin Listelenmesi: Negatif kelime listeleri ile reklam gösterimlerinin verim alınmayan anahtar kelimelerle gerçekleştirilmesi önleriz. Dönüşüm alınamayacak kelime ve video içeriklerinde reklam kampanyalarınızın gösterilmesi engellenir. Böylelikle hem reklam maliyetleriniz düşer, hem de kampanyalarınızın verimliliği artar.
 5. YouTube Reklam Kampanyalarının Oluşturulması: Doğru reklam optimizasyonlarının yapılmasını sağlayan süreçtir. Öncelikle deneme amaçlı birkaç reklam kampanyası oluşturuyoruz ve A/B testleri uygulayarak reklam verimliliğini artırıyoruz. Reklam verimliliğini arttırmak için Edinme Başına maliyetleri düşürmeyi amaçlar ve reklamınızı doğru kişilere göstermeyi hedefleriz.
 6. Videoların Reklamlara Göre Optimize Edilmesi: Yayınlanacak video reklamlarınızın reklam kampanyanızın amacına uygun olup olmadığını test ederek reklam videosunun içeriğini, uzunluğunu, ses ve benzer özelliklerini sizin ve ajansımızın belirlediği kriterlere uygunluğunu kontrol ederiz.
 7. Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) Optimizasyonu: Reklamlarınızın hedef BGBM, maksimum BGBM, maksimum GBM, görüntülenebilir BGBM detaylarınıza göre, verimliliği arttıracak ayar optimizasyonlarını sağlarız. Bin Gösterim Başına Maliyet değerlerini daha düşük seviyelere indirmeyi ve böylece bütçe artırımına gerek kalmadan daha çok görüntülenme almanızı amaçlarız.
 8. Yeniden Pazarlama Kitle Hedeflemesi: Reklamlarınızı bitene kadar izleyen veya tıklama yapan fakat dönüşüm göstermeyen kişilere bu reklamları yeniden pazarlayarak reklamlarınızı gösteriyoruz. Bunun sonucunda dönüşümleriniz %50 oranında artış meydana getirmeyi hedefleriz.
 9. Aktif Reklam Takibinin Yapılması: Reklam istatistiklerini Google Ads ve Google Analytics hesapları ile analiz ederek verimlilik çalışması yaparız. Videoların sonuna kadar izlenmesi, gösterim oranı ve buna benzer istatistiki verilerin takibini sağlayarak tüm bunların artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz.
 10. Reklam İstatistiklerinin Raporlanması: Reklamlarının takibiyle birlikte detaylı reklam raporlarını da hazırlıyoruz. Bu sayede YouTube reklamları ile elde ettiğiniz bütçe kazanımları ve bu reklam kampanyalarının şirketinize maddi anlamda getirilerini tüm detaylarıyla öğrenmeniz mümkün oluyor. Reklamlarınızın dönüşüm oranları, gösterim oranları ve tıklama oranları ve daha birçok veriyi sizlere sunuyoruz.

Youtube reklamları yayınlamanın avantajları

Youtube Reklamları Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Görsel iletişim kanallarının etkin şekilde kullanılmasını sağlayan YouTube reklamları, müşterileriniz ile bağ kurmak, yeni müşteriler kazanmak ve marka bilinirliği oluşturmak için mükemmel bir yoldur. YouTube reklamları, firmanıza özel reklam alanları ve uygun maliyetlendirmeler sunarak, benzersiz ve etkili bir reklam deneyiminin oluşturulmasını sağlar.

Google reklamları‘nda olduğu gibi YouTube reklamlarında da sonuç için beklemenize gerek yoktur. Doğrudan ve en hızlı şekilde etkisini gösteren YouTube reklamları; bütçenin azaltılmasına veya artırılmasına olanak veren reklam opsiyonu ile sunulur. Böylece her ayarı daha sonra analizlere uygun olarak değiştirme şansınız olur. Farklı hedef kitleleri ve yeni reklam kombinasyonlarını deneyebilir, uyguladığınız testlerle sizin için en doğru hedef kitleyi ve en iyi performans gösteren reklamları belirleyebilirsiniz.

YouTube reklam yönetimi hizmetlerimiz ile küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri rakiplerine göre daha avantalı bir konuma geçirmeyi hedefliyoruz. YouTube görüntülü reklamcılık alanında uzmanlaşmış ve deneyimli personellerimiz bütçenize uygun ve efektif tıklanma / gösterim garantisi sunmaktadır.

YouTube reklamları çoğunlukla Google Ads (tıklama başı ödeme) ve başka pek çok dijital ürününden maliyet olarak daha uygundur. Profesyonel bir ajanstan yardım almak, etkili reklamlarla potansiyel müşterilere ulaşmanın en kolay yoludur. Google Hizmetleri‘mizden de yararlanarak, bizden yardım alarak YouTube’u daha verimli kullanabilirsiniz.

Ajansımızla işbirliği yapmaya karar verirseniz; reklamlarınız profesyonel bir elden çıkacak, video içerikleriniz titizlikle oluşturulup servis edilecektir. Bu, işinize nasıl fayda sağlayacak? Sorunun yanıtını en iyi şekilde deneyimlemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Başa dön tuşu