Twitter Reklamları İçin Yönetim ve Danışmanlık

Twitter platformunun sizin için en iyisi olduğuna inanıyor ve spesifik bir kitleye hitap ediyorsanız, Twitter reklamları ile zirveye yükselmeyi hedefleyebilirsiniz. Twitter reklamları gündelik hayatta en çok kullanılan reklam kategorilerindendir. Twitter’da farklı reklam kampanyası türleri ve hedeflemeleri mevcuttur. Birçok firma ve tanınmış kişi Twitter platformunu kullanarak, bilinirliklerini ve işlerini geliştirmektedir. Twitter reklamları, rakip firmalara göre daha uygun fiyatlı ve daha efektif bir etkiye sahiptir.

Firmamız, Twitter reklamları konusunda yeterli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olduğundan profesyonel ve hızlı çözümler sunmayı müşterilerine sunmayı hedeflemektedir. Tweetleri, gönderileri ve videoları özelleştirilmiş hedef kitlenize ulaştırmanızda size güvenilir bir şekilde yardımcı olmayı amaçlarız.

Twitter Reklamcılığı Nedir?

Twitter Inc. tarafından Twitter platformu için geliştirilmiş reklam araçları ile yapılan tanıtım faaliyetlerine Twitter reklamcılığı denir. Twitter reklamları, metin veya multimedya içeren ücretli tweetlerdir. Bu platformda masaüstü veya mobil uygulamada Tanıtılan Tweetler, Tanıtılan Hesaplar ve Tanıtılan Trendler olarak görünürler. Twitter reklamları, genel olarak benzersiz reklam çeşitliliğine sahiptir. Videolar ve tweetler ile hedef kitleye reklam yapmak, Twitter’da hem çok kolay hem de son derece etkilidir.

Twitter’da reklam verilerek paylaşılan tweetlerin veya videoların daha fazla etkileşim alması sağlanabilir. Ayrıca reklamlar sayesinde takipçi sayısı artırılarak organik etkileşim elde edilebilir. Fikirlerini yaymak isteyen girişimci iş insanlarının, ünlülerin ve politikacıların çoğu Twitter’ı aktif olarak kullanmaktadır. Çok fazla topluluğu bir arada birleştiren Twitter platformunda, farklı analiz yöntemleri ile reklam gösterimleri yapılarak başarıya ulaşılabilir.

Twitter reklam, kampanya türleri ve modelleri

Twitter Reklam Kampanyası Türleri

Twitter, herhangi bir işletmenin hedef kitlesini bulabileceği dünya çapında bir sosyal ağdır. Bu sosyal medya platformunda sunulan pek çok farklı reklam modeli mevcuttur. Bununla birlikte, Twitter reklam modellerinin isimleri ve fonksiyonları oldukça açıklayıcı şekilde Twitter tarafından belirlenmiştir. Twitter reklam modelleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Uygulama Etkileşimi Reklamları
 • Video İzlenmeleri Reklamları
 • Tweet Etkileşim Reklamları
 • Website Ziyaret Reklamları
 • Video Arası Reklamları
 • Takipçi Reklamları
 • Marka Bilinirliği Reklamları

Twitter Reklamları Kampanya Hedefleri

Hedeflerinize ulaşmak ve Twitter reklamlarının sizin veya müşteriniz için doğru olup olmadığını belirlemek için Twitter’da seçebileceğiniz birçok hedef vardır. Hedefler aşağıda özetlenmiştir:

 • Erişim
 • Yayın İçi Video Görüntülemeleri
 • Video Görüntülemeleri
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Web Sitesi Tıklamaları
 • Etkileşim
 • Takipçi
 • Uygulama Yeniden Etkileşimleri

Twitter'da reklam yayınlamanın avantajları nelerdir?

Twitter Reklamları Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Öncelikle Twitter reklamlarının etki alanı oldukça geniş ve esnek bir yapıya sahiptir. Twitter reklamları rakiplerine kıyasla daha uygun ücretlendirmeler sunar. Twitter’ın genel rakipleri ise Google reklamları, Facebook reklamları ve Instagram reklamları olarak sıralanabilir. Twitter reklamlarının başlıca avantajları şunlardır:

Marka Bilinirliği

Yeni bir marka oluşturmak ve bu markayı büyütmek, küreselleşen dünya standartlarında oldukça zor bir durumdur. Yeni bir marka veya var olan bir markayı Twitter reklamları ile kitlelere tanıtmak oldukça etkili bir reklam ve tanıtım yöntemidir. Birçok işletme ve önemli kişiler, Twitter reklamlarını kullanarak, bilinirliklerini oldukça ucuz olarak arttırabilmektedirler. Twitter’da gelişmiş algoritmalarla alanında ilgili kişilere reklam vererek markanızın tanıtımını yapabilir ve böylece prestijinizi artırabilirsiniz.

Çok Amaçlı Reklam

Web site trafiği, etkileşim, takipçi amaçlı, video izlenmeleri ve daha pek çok amaç doğrultusunda farklı Twitter reklamları verilebilir. Yayınlanan Twitter reklamları hedeflere ulaşılmasında büyük rol oynayacaktır. Twitter’da reklam vererek farklı amaç veya hedeflerinizi geliştirebilirsiniz. Birçok farklı firma ve tanınmış kişi farklı amaçlar ile aynı kategoride reklamlar verebilir.

Hashtagler ile Gündem Oluşturma

Günlük olarak çok fazla sayıda Twitter kullanıcısı hashtag aramaları yaparak, yeni Twitter sayfaları keşfetmektedir. Twitter hashtagleri arasında gösterilen reklamların etkileşim oranı daha fazla olur ve bu reklamlar daha doğal karşılanır. Gündem içi reklamlarin potansiyel müşteri getirme etkisi oldukça güçlüdür.

Fiyatlandırma Seçeneklerinin Geniş Olması

Twitter’da reklam vermek diğer platformlara göre oldukça maliyet avantajına sahiptir. Ayrıca reklam kampanyalarının maliyetlendirilmesinde kullanıcıların Twitter hesabınızı takip etmeleri, reklam verilen tweeti retweetlemeleri, beğenmeleri, yanıtlamaları veya o reklama tıklamaları gibi faktörlere bağlı olarak ödeme planı hazırlanabilir.

Twitter reklamlarının Google, Facebook reklamlarından farkları nelerdir?

Twitter Reklamları Nasıl Verilir?

Tüm dijital reklamcılık platformlarında olduğu gibi Twitter’da da reklamlara başlamak için gereken bazı şeyler vardır:

1- Twitter Reklam Hesabı

Reklamlar bu platform aracılığıyla oluşturulmak ve yönetilmek isteniyorsa, Twitter’da bir reklam hesabına gerek duyulacaktır. Reklam kampanyalarının, bütçe değişikliklerinin ve tüm istatistiklerin Twitter üzerinden takibi mümkündür.

Hesabınıza girdikten sonra, kampanyanızı yapılandırmaya devam edebilmek için bazı bilgileri doldurmanız gerekir:

 • Ülke
 • Yerel saat dilimi

2- Reklam Hedefinizi Belirleyin

Herhangi bir pazarlama veya reklam stratejisini, bir amaç olmadan başlatırsanız iyi bi sonuç alamazsınız. Hedef, Twitter reklam kampanyanız aracılığıyla elde etmek istediğiniz sonuçtur. Hedefinize göre, tüm kampanyanızı ve bütçenizi planlamalısınız. Bir işletmenin sahip olabileceği başlıca hedef türleri şunları içerir:

 • Reklamverenin Twitter profili her takipçi kazandığında, reklamverenin kampanya için ücretlendirildiği takipçiye dayalı hedefleme.
 • Reklamverenin, tanıtılan tweetinizin aldığı her bin görüntüleme veya gösterim için faturalandırıldığı gösterime dayalı hedef. Bu tür bir hedef, genellikle bir marka oluşturmak istediğinizde kullanışlıdır.
 • Reklamınınızın retweetler, yorumlar, takipler vb. gibi etkileşim aldığında reklamverenin reklam için ücretlendirildiği etkileşime dayalı hedefleme.
 • Bir kullanıcı bir harekete geçirici mesaja tıkladığında ve web sitesine her yönlendirildiğinde, reklamverenin reklam için ücretlendirildiği web sitesi tabanlı hedefleme
 • Uygulamanın her yüklendiğinde reklamverenin reklam için ücretlendirildiği uygulamaya dayalı reklam verme amacı.
 • Video veya GIF’leri bir kullanıcı tarafından her görüntülendiğinde reklamverenin reklam için ücretlendirildiği video tabanlı reklam verme amacı.

Twitter reklamları ile hedefleme

3- Reklam Grubunuzu Oluşturun

Twitter reklam kampanyası oluşturma işleminizin bir sonraki adımı reklam grubu oluşturmaktır. Hedefinizi seçtikten sonra, birden çok reklam grubu oluşturmanıza olanak sağlayacak bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Reklam grubu, Twitter reklam kampanyanızın ve reklamınızın tüm ayrıntılarını içeren bir bölümüdür. Bu bölüm, kampanyanızın süresini, tarihleri, reklam yerleşimini, reklam başı fiyat teklifi, hedef kitleyi ve bütçeyi içerecektir.

Basit bir reklam kampanyası oluşturmak için bir grup yeterlidir, ancak birden fazla hedef kitleyi hedeflemek istiyorsanız, birden fazla grup oluşturabilirsiniz. Bu gruptaki tüm bölümler, reklam teklifi dahil sizin tarafınızdan doldurulabilir. Reklamınız için ne kadar teklif vermek istediğinize karar verebilir veya kampanyanız için size otomatik olarak mümkün olan en iyi teklifi verecek olan otomatik teklifi seçebilirsiniz. Twitter reklamları ayrıca, diğer reklamverenlerin verdiği teklif türlerini gösterecek ve böylece manuel teklif verme işleminizi sizin için kolaylaştıracak özelliğe sahiptir.

4- Hedef Kitlenizi Belirleyin

Şimdi, Twitter reklam kampanyası planlamanızda çok önemli bir adıma geçiyoruz ve bu, hedef kitlenizi belirlemektir. Twitter, yalnızca doğru hedef kitleye hitap eden bir kampanya planlamanıza yardımcı olacak iyi bir filtreleme sistemine sahiptir. Kitlenin demografisi için, kitlenizi cinsiyet, yaş, meslek ve dil gibi kriterlere göre hedefleyebilirsiniz.

Coğrafi olarak, reklamınızın gösterileceği yerleri sınırlayabilirsiniz. Örneğin, reklamınızı Türkiye genelinde, Ankara’da, yalnızca İstanbul’da veya hatta yalnızca seçili bir ilçe sınırları içerisinde de yayınlayabilirsiniz. Ayrıca “kitle” olarak bilinen bölümde, hedef kitlenizi ilgi alanlarına, davranış biçimlerine, sık kullanılan anahtar kelimelere göre hedefleyebilirsiniz.

Bu bölümdeki harika bir özellik, kitle türünüzü seçmeye başladığınızda görünen boyut grafiğidir. Grafik, siz değişikliklerinizi yaparken dalgalanır ve sonunda hedef parantezinize giren hedef kitlenin gücünü gösterir. Twitter ayrıca kendi hedef kitlenizin listesini yüklemenize olanak tanır. Bu, e-posta pazarlama aboneleriniz veya diğer sosyal medya profillerinizden oluşturulmuş kişiler listesi olabilir. Hedef kitleniz tanımlandıktan sonra bir sonraki adıma geçersiniz.

5- Reklam Yerleşimi Seçimi

Ekranın sağ tarafında, reklamınızın nerede gösterilmesini istediğinizi seçeceksiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra İleri’yi tıklayın. Ardından kampanyanızı yayına geçirebilirsiniz.

Twitter reklam yayınlama sonuçları ve dönüşümleri

Twitter Reklamları İçin Hangi Hizmetleri Sağlıyoruz?

Twitter reklamlarınızı efektif bir şekilde yayına alarak, sürekli olarak verimliliğini ölçemeyi benimseriz. Sayısız özel Twitter reklam optimizasyon ve kesintisiz profesyonel destek işimizin temelini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Twitter reklamları için yaptıklarımızı şöyle sıralayabiliriz:

1- Hedef Kitle Araştırması

Twitter’da reklam verebilmek için öncelikle hedef kitlenin nerede olduğu tespit edilmelidir. Hedef kitle araçları bunun belirlenmesine yardım etmektedir. Böylelikle kişinin kendi işine uygun hedef kitleyi bularak harekete geçmesi fazla zaman almamaktadır. Önce hedef kitlenizi bulur ve inceleriz. Şayet bununla ilgili araştırmaları yapmadıysanız uzman kadromuz size bununla ilgili tam destek sunacaktır.

2- Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Sektörel ayrıntılar başta olmak üzere birçok önemli detayı bir arada değerlendirir ve sizin için en uygun anahtar kelimeleri, kategorileri ve hashtagleri belirleriz. Bu belirlemelere göre reklam şablonu ve reklam stratejisi uygularız.

3- İçerik ve Reklam Desteği

Animasyon videolarının hazırlanması, bannerların ve diğer görsellerin düzenlenmesi yahut sıfırdan tamamıyla özgün ve etkileyici görseller oluşturulması, içerik yazılması gibi işlemler de firmamızın hizmet kapsamına dâhildir. Gereken içerikler; müşterinin fikirleri dikkate alınarak ortaklaşa belirlenmektedir.
Animasyon videolarını kullanarak viral reklamlar oluşturup sponsorlu ve organik etkileşim sağlamak da bizim çalışma alanımızdadır.

Birkaç kampanya oluşturur ve en etkileyici reklam metninin hangisi olduğunu, hangi reklamın daha fazla performans gösterdiğini tespit ederiz. Daha sonrasında reklam çeşitleriniz belirlenir ve yüksek erişim kapasiteli reklamlarınız yayına alırız.

4- Açılış Sayfalarını Optimize Etme

Web sitesi yönlendirmeli reklamlarınızın web site açılış sayfaları trafik reklamları için elverişli değilse veya trafik reklamları açılış sayfalarına uymuyorsa bu hususta gereken müdahalelerde bulunur ve problemi en kısa yoldan çözüme kavuşturuyoruz.

5- Maliyet ve Bütçe Optimizasyonu

Twitter reklamlarının mâliyetini ve reklam bütçesini sürekli olarak optimize ederiz.

 • Otomatik teklifler: Twitter, reklamveren adına belirli bir kampanyanın amacına ve bütçesine bağlı olarak teklifleri otomatik olarak optimize eder.
 • Maksimum teklifler: Kullanıcılar, takip etme, tıklama veya etkileşim gibi faturalandırılabilir bir işlem için ne kadar ödemek istediklerini manuel olarak seçebilir.
 • Hedef teklif: Bu seçenek, işlem başına ödemek istediğiniz teklifi adlandırabileceğiniz Takipçi ve Web Sitesi tıklamaları kampanyası hedefleri için kullanılabilir. Ardından, kampanyanız tekliflerinizi otomatik olarak optimize eder.

6- Yeniden Pazarlama Reklamları

Instagram ve Facebook üzerinde olduğu gibi Twitter platformunda da yeniden pazarlama yapmaktayız. Diğer platformlardaki reklamlarınızı Twitter reklamlarınızla senkronize ederek tüm sosyal medya platformlarındaki yeniden pazarlama faaliyetlerinin birbiriyle entegreli olmasını sağlıyoruz.

7- Reklam İstatistiklerinin Raporlanması

Belirli analiz ve denemelerin ardından yayına alınan Twitter reklamlarınızın detaylı istatistiklerinin raporlarını pdf ve png formatında klasörlerleştiriyoruz. Reklam istatistiklerini belirli aralıklarla izleyerek düzenli rapor teslimini size e-posta aracılığı ile gerçekleştiriyoruz.

Başa dön tuşu