TikTok'tan para kazanma

TikTok’tan Para Kazanma Yolları

En ilgi çekici video paylaşım platformlarından biri olan TikTok, yalnızca bir içerik üretme ve izleme aracı değildir. Önde gelen birçok marka, sadece promosyonlarla değil, aynı zamanda gelir elde etmelerine de yardımcı olan yenilikçi TikTok kampanyaları ile pazara giriş yapıyor. TikTok’tan para kazanma yolları birçok kullanıcı tarafından merak edilen bir konudur.

TikTok platformunda, hedef kitlesine odaklanan markalar ve içerik oluşturucular (TikTok kullanıcıları) oluşturdukları içerikten doğrudan veya dolaylı yoldan para kazanmanın yollarını arıyor. Maalesef YouTube’un aksine TikTok’un şu an için yaratıcıları için bir gelir paylaşım modeli yoktur. Bununla birlikte, içerik oluşturucular, TikTok hesaplarını marka promosyonları ve sponsorlukları için kullanıyor veya gelir elde etmek için trafiği YouTube kanallarına ve web sayfalarına yönlendiriyor. Ancak, TikTok herhangi bir bağlantı veya promosyonu kolaylaştırmadığından, tüm bunların kendi başına yapılması gerekir.

TikTok'tan para kazanma

Marka Sponsorlukları ve Promosyonları

Para kazanmaya başlamak için büyük bir takipçi tabanına sahip, aktif bir TikTok hesabınız olması gerekir. Markaların içerik oluşturuculara yaklaşması için temel gereksinimlerden biri geniş takipçi tabanıdır. Etkileyiciyseniz (Influencer), platformda ürünlerini veya şirketlerini tanıtmanız için size ödeme yapacak sponsorlarla bağlantı kurabilirsiniz. Buna ek olarak, TikTok’tan para kazanma yollarından en popüler ve en çok getiri sağlayan yöntemlerden biri marka sponsorluğudur.

Bu platformda ne kadar çok takipçiniz olursa, müzakere ve görünürlük için o kadar fazla güce sahip olursunuz. Minimum takipçiye bir sayı koyamasanız da, markalar genellikle yüz binden fazla takipçinin üzerindeki kilit etkileyicilere ilgi gösterir. TikTok kampanyalarına göre 30.000’den fazla takipçi üzerindeki hesaplara mikro etkileyiciler olarak adlandırılmaktadır. Takipçi tabanına ek olarak, içerik katılımları marka için başarıyı belirlemede hayati bir rol oynuyor. Kurumsal markalar, markalarının değerini ve kişiliğini tamamlayan içerik oluşturucular arıyor.

Ancak, büyük bir takipçi tabanına sahip olmak sponsorluk almanızı garantilemiyor. Birçok şirket, etkileyicilerin hizmet verdiği hedef kitleyi de dikkate alıyor. Markalar, başarılı bir sponsorlu kampanya yürütebilmek adına haklı yatırım getirisine odaklanma ve doğru hedef kitleye ulaşma konusunda kararlıdırlar. Benzer şekilde, en iyi içerik oluşturuculara ve etkileyicilere, TikTok’ta yürütülen hashtag yarışmalarına katılmaları için markalar tarafından ödeme yapılır. Bugünlerde TikTok platformunda izlediğiniz çoğu hashtag aslında marka işbirlikleri ile fenomenler tarafından başlatılmaktadır.

TikTok'tan para kazanma

Örneğin, bir spor salonu veya fitness giyim markası tarafından ürünlerini tanıtmak için bir fitness etkileyici ile iletişim kurulup anlaşma yapılması muhtemeldir.

Çoğu durumda, markalar, üç ile beş gönderi arasında ürün ve hizmetleri alakalı içerik oluşturmak için etkileyicileri pazarlama yetkilisinin listesine kaydeder. Eğer anlaşma sağlanırsa, etkileyicinin popülaritesine ve erişimine bağlı olarak, birkaç bin Türk Lirası arasında bir miktar veya daha fazla ödeme yapılabilir.

Trafiği Sosyal Medya Platformlarına Yönlendirme

Uygulamanın doğası olarak platformda süper aktif olan birçok Y kuşağı kullanıcısı mevcuttur. Global Web Index’e göre, TikTok kullanıcılarının %41’i 16 ile 24 yaşları arasındadır. Diğer sosyal medya platformlarında popüler olan etkileyiciler için TikTok, ulaşamadıkları Y kuşağına ulaşmak için harika bir yol olabilir. Bir içerik oluşturucu, bu ulaşamadıkları kitleyi reklam gelirlerini artırmak için YouTube ve Instagram gibi diğer platformlara da yönlendirebilir. İlginç bir şekilde, birçok TikTok fenomeni, platformlar arasında yayınladığı her şeye erişebilen izleyicilere hitap etmek için akılda kalıcı TikTok içeriğini diğer platformlara da yüklüyor.

TikTok'tan para kazanma

Canlı Yayın Yapmak

“LIVE.LY uygulamasını kullanmak, doğrudan TikTok kitlenize canlı yayın yapabileceğiniz için daha fazla gelir elde etmeye yardımcı olur. Canlı yayın, izleyicinin bağış şeklinde küçük paralar kazanmasına olanak tanır. TikTok’tan para kazanma konusunda birçok TikTok fenomeni canlı yayın yaparak bağış kabul etmektedir. TikTok, biyografiniz ve gönderiler aracılığıyla bağlantı paylaşımını başlatarak fenomen kullanıcıların daha fazla kitleye ulaşmasına ve markalarla daha kazançlı anlaşmalar yapmasına yardımcı oldu. Platform şu anda video içeriği aracılığıyla TikTok’tan para kazanmayı direkt olarak desteklemiyor.

Tiktok, Hindistan’da Seviye-I, II ve III şehirlere yayılmış 200 milyondan fazla kullanıcıyla çok çeşitli bir kullanıcı tabanına sahiptir. TikTok’ta kullanıcıların içerik için keşfettiği en popüler kategorilerden bazıları seyahat, müzik, dans ve DIY’dir.

TikTok’un son kampanyası #EduTok, içerik oluşturucuların bilgilerini daha geniş toplulukla paylaşmalarına odaklanıyor. Edutok, eğlenceli TikTok içerik videolarından kişisel gelişim ve eğitime odaklanmayı vurguluyor. Beş aydan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana, #EduTok bugüne kadar 52,7 milyardan fazla görüntüleme elde etti.

TikTok platformu gene olarak lansman yarışmaları, meydan okumalar, hashtag’ler, çıkartmalar, değişik özellikler ve efektler şeklinde etkileşimli ve trend belirleyici içerik geliştirmek için sürekli olarak çalışmakta ve kullanıcıların daha ilgi çekici içerik oluşturmalarına olanak sağlamaktadır.

5/5 - (8 Oy)

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir