QR Dijital Karekod Menü Nedir
|

Dijital Karekod Menü Nedir? QR Nasıl Kullanılır?

Normalleşme süreci ile birlikte fiziksel menüler, restoran ve benzeri yemek servisi yapan işletmelerin müşterileri için önemli bir endişe haline gelmiştir. Müşteriler fiziksel menülere dokunmakta tereddüt ettikleri için bazı hijyen kuralları ilgili kurumlarca alınmıştır. Sağlık Bakanlığı, Düşük Temaslı İşletme sertifikasına sahip işletmeler için dijital karekod menü zorunlu hale getirilmiştir.

Koronavirüs kapsamında, bazı işletmeler tek kullanımlık menü kullanmaya başlamışlardır fakat artan maliyetler göz önüne alındığında bu durum pek mantıklı görünmemektedir. Tek kullanımlık menülerin yazdırılması tasarruflu olmadığından, işletmeler için temassız QR karekod menüleri daha uygun bir seçenektir. Günümüzde birçok akıllı telefon QR kodlarını otomatik olarak kamera ile okuyabilmektedir.

PDF formatında bir menünün sisteme yüklenmesi ve bir QR koduna dönüştürülmesi bir dakikadan az sürer, ancak müşterileri memnun ve güvenli tutmak için oldukça önemlidir.

QR Dijital Karekod Menüleri Kimler Kullanabilir?

Birçok insanın birlikte bulunarak vakit geçirdiği veya eğlendiği birçok işletme dijital karekod sistemini kullanabilir. Bu sistemin işletmelere birçok avantajı olacaktır. QR karekod sistemini kullanan işletmeler, kullanmayan işletmelere göre hem kalite hem hizmet olarak kendilerini özelleştirebilecekler. QR dijital karekod menü kullanabilecek işletmeleri kısaca sıralarsak:

 • Restoranlar
 • Kafeler
 • Çay Bahçeleri
 • Oteller
 • Barlar
 • Eğlence Mekanları

karekod menü

Karekod Menülerin Avantajları

 1. Djital menü kullandığınız zaman, ürünlerinizdeki fiyat değişimlerini dijital olarak anlık kontrol edebilirsiniz. Maliyet artışlarının sebep olduğu ürün fiyatlarının güncellenmesi sizin için büyük bir kolaylık haline gelecektir. Yeni menü basım maliyeti ve zaman kaybı yaşamadan çok kısa bir süre içerisinde güncelleyebilirsiniz.
 2. Anlık değişimlere açık olan karekod menülerle birlikte, menünüze yeni ürünleri hızlıca ekleyebilir veya servisten kaldırdığınız ürünü kolayca silebilirsiniz.
 3. Fiziksel menü için verilen binlerce liralık baskı maliyetlerinden QR menü ile zahmetsizce kurtulabilir ve işletmeniz için tasarruf edebilirsiniz.
 4. Klasik menülerde ürün görselleri zamanla rengini kaybeder veya eskimeye başlayabilir fakat dijital menü ile bu sorunları düşünmenize gerek kalmayacak.
 5. Çalışanlarınız ile müşterilerinizin temasını dijital menü ile koruyabilir ve işletmenizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyabilirsiniz.

QR Karekod Menü Nasıl Kullanılır?

1. QR Kodları menülerini masa üstlerine, kaldırım kenarındaki posterlere veya doğrudan sipariş istasyonlarına yerleştirin.
2. Bir tüketici QR kod menüsünü taradığında, gereksiz temastan kaçınarak tüm menüyü akıllı telefonunda görüntüleyebilir.
3. Bu dijital menüyü, sipariş görevlisine istedikleri ürünleri veya hizmetleri sipariş vermek için kullanabilirler.

Menü kartlarındaki QR kodları:

Kullanıcıların her yemeğin besin değerini bilmesi ve siparişi vermeden önce siparişlerinin nasıl görüneceğini görmek için masalarınızın üzerine QR kod standları yerleştirin. Müşteriniz QR kodları telefonlarında tarattığında görsel ile desteklenmiş her bilgiye kısaca ulaşabilir. Sadece müşterilerinize bilinçli bir satın alma kararı vermelerine yardımcı olduğunuzda, müşterilerinizle güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Mutfakta sanal tur için QR kodları:

Müşteriler, şefin mutfakta hareket halinde siparişlerini hazırlamasını izlemeyi severler. Kullanıcıların QR karekod ile mutfağa sanal bir tur atmasına izin verin veya yemeklerinin gelmesi için masada beklerken şefin onların yemeklerini hazırlamasını izlemelerine olanak sağlayın. Sanal mutfak turu, hijyen standartlarınızı sergilemek için mükemmel bir yoldur.

karekod menü

QR karekod menü taranmasıyla mobil siparişi etkinleştirin:

Siparişi bir garsona tekrarlamak zorunda kalmadan müşterilerin siparişlerini doğrudan akıllı telefonlarından vermelerini sağlayın. Mobil sipariş için bir QR karekod menü taraması ile müşteriler ayrıca görevli ile temas kurmadan sipariş verebilirler. Böylelikle, zaman ve iş yükünden tasarruf edebilirsin.

Kullanıcıların QR kod ile WiFi’a bağlanmasına izin verin:

Ücretsiz WiFi, bugün tüm müşteriler gittikleri mekanlarda ücretsiz bir internet ağının olmasını istemektedir. Sadece QR kod taraması ile iyi yemeklerin yanında ücretsiz WiFi erişimi sağlayın. WiFi sistemini otomasyona bağlayarak WiFi şifresi afişleri hazırlama maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

QR kodları ile müşteri hedeflemesini kişiselleştirme:

Restoran satışlarınızı artırmanıza ve müşterilerinizi markanıza bağlamanıza yardımcı olabilecek basit bir QR kodu ile mümkün olabilir. QR kod pazarlamanızda fark yaratmanın anahtar noktası “Dinamik QR kodlarını” kullanmaktır.

Dinamik QR kodları, QR koduna bağlı URL’yi gerçek zamanlı olarak değiştirebilme özelliğine sahip normal statik QR kodlarının yükseltilmiş sürümüdür. Dinamik QR kodları ayrıca müşteri deneyimini zaman, konum ve günlere göre kişiselleştirmenizi sağlar. Restoran deneyiminde müşteri deneyimini kişiselleştirmek, restoranların değişen müşteri tercihlerine göre sundukları hizmetlerini sürekli olarak güncellemelerini sağlar.

Karekod Menü hakkında Sık Sorulan Sorular

Karekod menü kullanmak güvenli midir?

Evet güvenlidir, Karekod menülerinde telefonlara hiç bir indirme yapmamaktadır. Müşterileriniz kameralarıyla QR kodu okuttuktan sonra kafe, restoran, kantin menünüze hızlıca erişebilecek. Müşterilerinize değerli olduklarını hissettirmeniz için karekod menüsü kullanmanız tavsiye edilir.

Karekod menü için hangi bilgilere ihtiyaç var?

Karekod menü için ihtiyacımız olanlar; şirketinizin adı, şirketinizin logosu, şirketinizin menüsü. CCK Medya ekibimize menüyle ilgili isteklerinizi bizimle paylaştıktan sonra karekod menünüz oluşturulacaktır.

Kimler karekod menü kullandığımı bilecek?

Karekod menü kullandığınızı siz istemediğiniz sürece kimse bilmeyecektir. Ayrıca, karekod menü kullanmanız ve kullandığınızı göstermeniz sizin açınızdan olumsuz bir yanı olmayacak, aksine müşteriye değer verdiğinizi gösterir.
5/5 - (7 Oy)

Similar Posts

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir