web sitesi tasarımı
|

Web Sitesi Tasarımı Neden Önemlidir?

Mevcut şirket web sitenizi güncellemek için neden yardım isteyebileceğinizi kendinize sorabilirsiniz. Evet, mevcut şirket web siteniz rakiplere kıyasla modası geçmiş görünüyor, ancak güvenilir, çekici bir web sitesi tasarımı gerçekten önemli mi?

İsteksizce, firmanızın web sitesine makyaj yapacak bir tasarım firması arıyorsunuz, ancak yeni bir tasarımın potansiyel müşteriler ve işler yaratacağına tamamen ikna olmuyorsunuz. Şüpheciliğinize rağmen, çok sayıda çalışma, iyi oluşturulmuş bir web sitesinin daha iyi müşteri trafiği oluşturacağını ve iyileştirilmiş bir kullanıcı ara yüzünün dönüşümü artıracağını ve üstel bir oranda yeni iş yaratacağını göstermektedir. Şirketinizin web sitesi tasarımı kadar yüzeysel bir şey, bir işletmenin başarısını nasıl etkileyebilir?

İyi tasarlanmış bir web sitesinin ideal müşterinizi çekmesinin ve firmanızla hızlı diyalog kurmasının birçok nedeni vardır. Aşağıdakiler, bir firmanın bir web sitesi tasarlarken akılda tutması gereken beş temel bileşeni vurgulamaktadır.

1. Navigasyon Tasarımı

Muhtemelen bir web sitesinin en önemli kısmı gezinme kolaylığıdır. Bir web sitesinde gezinme, bir siteyi oluşturabilir veya bozabilir; bu, özellikle birçok sayfası olan sağlam web siteleri için geçerlidir. Web sitesinde gezinme, genellikle web sitesinin sayfalarını farklılaştıran bir gezinme çubuğu veya etiket listesi içerir. İyi bir gezinmenin bulunması ve web sitenin tasarımının anlaşılması kolay olmalıdır. Böylece kullanıcılar web sitesinin tamamında hızlı ve kolay gezinme yapabilirler.

Gezinme tasarlarken, web tasarımcıları bazen tasarımlara ve süslü yazı tiplerine kapılırlar. Çoğu durumda, aşırı basitleştirilmiş gezinme, daha geniş bir müşteri yelpazesi için kullanım kolaylığını en üst düzeye çıkarır. İyi bir ipucu, firmanızın web sitesinde gezinmenin, herkesin anlayabileceği kadar sezgisel olması gerektiğidir.

web sitesi tasarımı

2. Web Sitesi Tasarımı ile Marka Tutarlılığı

Firmanızın bir logosu varsa ve bu logo baskı malzemelerinde (örneğin; Kartvizitler, broşürler, antetli kağıtlar vb.) sıkça kullanılıyorsa bu markanızın kalitesini arttırıcı rol oynar. Markanız için kullanılan logo, marka renkleri, marka mesajları ve görseller web sitesi tasarımınızı oluştururken kesinlikle kullanmanız gereken unsurlardır. Müşterilerinizin markanızı her türlü iletişimde tanıyabilmeleri, böylece marka konumunuzu ve işinizle vaatlerini ilişkilendirmeleri açısından önemlidir.

Genellikle bir marka ile kurulan görsel iletişim değiştiğinde, müşterilerin kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olabilir ve bu da onların şirketinizle olumsuz bir ilişki oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden marka tutarlılığınızı üst düzeyde korumalı ve müşterilerinizin aklında yer tutmalısınız.

3. Okuma Kalıpları ve SEO

Çoğu insan, bir web sayfasını bir kitabı okudukları gibi yukarıdan aşağıya, soldan sağa okuyarak inceler. Web tasarımcıları, bir web sitesi için tasarım yaparken bunu da dikkate alır. Birçok tasarımcı, en önemli bilgileri sol üst sütuna yerleştirdiğinden emin olur. Böylece, mevcut veya potansiyel müşteriler olabilecek web sitesi ziyaretçileri için mesajı daha etkili bir şekilde iletmeye yardımcı olacaktır. Ancak pek çok kişinin bilmediği şey, bir web sitesinin bu alanlarına önemli bilgilerin yerleştirilmesinin arama motoru optimizasyonunu (SEO) da iyileştirmesidir.

Şirketle ilgili önemli anahtar kelimeleri html tabanlı metne eklediğinizde, Google, Bing, ve Yandex gibi arama motorları web sitenizi kolayca tarayabilir, arama motoru yerleşiminizi artırır ve web sitenize ve firmanıza web aramalarında daha aramalarda görünürlük kazandırır.

web sitesi tasarımı

4. Web Site İçerikleri

Web sitenizin içeriği, şirketinizin marka konumunu ve hedeflerini tam anlamıyla iletmesinden dolayı önemlidir. Bir metin yazarı içeriği oluşturduğunda ve tasarımcı içerik için tamamlayıcı görsel ortamı yarattığında dikkate alınan çok önemli başka unsurlar da vardır. Mesajı kısa ve öz, ancak sıcak ve samimi (sektöre bağlı olarak) yapmak, okuyucunun mesajı daha kolay hatırlamasına yardımcı olur. Ayrıca, bir sayfada çok fazla metin olduğunda, sayfa görsel olarak dağınık hale gelir ve okuyucunun sayfayı okumakla ilgilenmeye devam etmesi bir yana, sayfayı fiziksel olarak okumasını zorlaştırır.

İçerik tasarımcısı içeriği düzene sokarak metni web site sayfalarına ekleyebilir ve bu da genellikle bol miktarda negatif boş alan içerir. Bu boş alan, okuyucunun gözlerini dinlendirir, böylece okumaktan yorulmaz. Buna ek olarak, bir web sayfasının yalnızca yazıdan oluşması veya yalnızca görselden oluşması da okuyucuyu negatif etkileyebilir.

5. Web Sitesi Tasarımı ile Güvenilirlik

Müşterileriniz arasında güven oluşturmak son derece önemlidir, ancak onları ve neye değer verdiklerini gerçekten anlamadığınız sürece müşteri güveni oluşmayacaktır. Pazarlama taktikleri, potansiyel müşterilerle bir diyalog görevi görebilir ve bu, müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında daha fazlasını keşfetmenin harika bir yolu olacaktır.

Müşterilerinizle diyaloğu güçlendirerek, yeni ürün ve hizmet tasarımınızda onlarla olumlu yankı uyandıran şeyleri uygulayabilirsiniz. Web sitenizin ziyaretçiler için daha hoş ve güvenilir görünmesini sağlayarak, web sitenize gelen trafiği arttırabilirsiniz. Ayrıca web sitesi dönüşümü yoluyla yeni iş potansiyellerinde bir iyileşme görebilirsiniz.

İnternet, yüz yüze iş yapmaya daha alışkın insanlar için korkutucu bir yer olabilir. Çoğu işletme, kafa karıştırıcı bir harf ve rakam labirentinden daha hoş bir şey arıyor. Web sitesi tasarımı, insanların yararlı ipuçları ve en iyi uygulamalar için geldiği kullanıcı dostu bir ortam yaratmanın harika bir yoludur. Web siteniz için her zaman hakkımızda, vizyon, misyon ve iletişim sayfalarını oluşturmalısınız. Bu önemli sayfalar potansiyel müşterileriniz için güvenilirlik simgesi olarak algılanacaktır. Bir web sitesi düzgün tasarlanır ve yönetilirse, müşteriler sitenize sürekli olarak geri dönecek ve şirketinizle iş yapacaklardır.

5/5 - (5 Oy)

Similar Posts

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir