SEO HizmetiWordpress Hizmetleri

Rank Math SEO Ayarları ve Kullanım Rehberi

Rank Math, WordPress tabanlı web siteleriniz için kullanabileceğiniz bir eklentidir. Birçok web yöneticisi tarafından Rank Math’in Yoast SEO eklentisine göre daha fazla özelliğe sahip olduğu belirtilmektedir. Rank Math SEO hizmeti, 404 monitor, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, sitemap, bağlantı sayacı gibi birden fazla uygulamalar içeren bir eklentidir. Rank Math eklentisi sayesinde web site içeriğinizi kolay ve profesyonel şekilde optimize etmeniz mümkündür. Rank Math, web sitesi sayfanızın bütün iç düzeni üzerinde SEO kriterleri konusunda kontrol mantığı oluşturur.

Rank Math eklentisi, ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz içerisinde kullanıcılarına çeşitli özellikler sunan bir Wordpress eklentisidir. Bunun yanı sıra, canlı destek hizmeti, şema oluşturucu ya da anahtar kelime takibi gibi ileri seviye hizmetler için ücretli olan Premium paket almanız gerekmektedir.

Neden Rank Math SEO Eklentisine İhtiyaç Duymalısınız?

Sahip olduğumuz web sitelerini gerektiği gibi optimize etmek, geliştirmek ya da web sitenizin organik başarısını elde etmek sandığınız kadar kolay bir işlem olmayabilir. Bu sebeple Rank Math SEO eklentisi gibi birçok eklenti, bu tür işlemleri kolaylaştırmak adına WordPress platformundaki kullanıcılara sunulmuştur.

Rank Math SEO eklentisi, web sitenizde ya da blog içerisinde yaptığınız düzenlemelerde büyük bir yardımcı rolü üstlenmektedir. Kısacası bir WordPress eklentisi olan Rank Math SEO yapacağınız işlemleri basitleştirme ve yanlışları düzeltme görevi görür. Rank Math SEO, web sitenizdeki içerikleri optimize ederek arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde eden bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.

Rank Math SEO eklentisi içerisinde içerik optimizasyonu, anında indeksleme, bağlantı sayacı, yeniden yönlendirme yöneticisi ve anahtar kelime yönetimi gibi pek çok özelliği içerisinde barındırmaktadır.

rank math seo

Rank Math SEO Hizmeti Özellikleri Nelerdir?

Bir web sitesi yöneticisi ya da blog sahibiyseniz web sitenizin arama motoru optimizasyon iç kontrollerini ve düzenlemelerini tek bir yerden gerçekleştirmek ve yönetmek isteyebilirsiniz. Bu sayede zaman ve veri kontrölünden kazanım elde edebilirsiniz. Bu noktada Rank Math SEO eklentisi sunduğu birçok özellik ile sizlere site yönetimi ve içerik kontrolü gibi işlemlerinizde büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Rank Math SEO’nun sizlere sunduğu mükemmel ve işlevsel özellikleri gelin yakından inceleyelim.

İçeriklerin SEO Analizi

Arama motoru optimizasyonu kısaca SEO yaparak web sitenizin ya da blog içeriklerinizin Google, Bing ve diğer arama motorlarının taramalarına uygun bir içeriğe sahip olup olmadığını denetler. Bu denetlemelerde anahtar kelime kontrolü, site hızı, mobil uyumluluk ve iç site düzeni gibi özelliklerden faydalanır.

Site Hızı Odaklı Optimizasyon Çalışması

Web sitelerin ve blogların kendileri arasında en çok rekabet ettiği konulardan birisi de site hızıdır. Site hızı kullanıcıların siteye girmek istedikleri zaman içeriğe ulaşma hızı olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda kullanıcı dostu ve kaliteli bir site hizmeti sunabilmek için rakiplerin ötesinde bir hızı kullanıcılarınıza sunmanız gerekmektedir. Google, Yahoo, Bing ve diğer arama motorları için en önemli SEO unsurlarından biri site hızı olarak gösterilmektedir. Rank Math SEO site hızınızı optimize edebilmek için öneriler ve çözümler sunmaktadır.

rank math seo

404 Hatalarını İzleme

Rank Math SEO eklentisi kullanıcılara her web sitede kolayca oluşabilecek 404 hatalarını izleme imkanı sunar. Bu bağlamda web sitenizde oluşabilecek hatalardan ya da 404 hatalarından hızlıca haberdar olabilirsiniz. Bu eklenti, 404 hatası alınan linkleri, hata sayılarını ve hataların alındığı zamanı size detaylı bir şekilde listeme özellliği sağlar. Böylece ilgili hatayı daha kısa bir sürede keşfedip sorunu çözerek web sitenizde kullanıcılara daha kaliteli bir web hizmeti sunabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımı

Günümüzde sosyal medyanın insanların hayatlarında büyük bir yer kapladığını bilmekteyiz. Rank Math SEO eklentisi web sitenizin sosyal medya yönü ile ilgili hizmetler de sunmaktadır. Bu sayede sahip olduğunuz web site ya da blog gibi içerikleriniz daha geniş kitlelere doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler ve site haritası oluşturma, yeniden yönlendirme, anında indeksleme gibi daha pek çok özelliği ile Rank Math SEO, kullanıcılarına geliştirilmiş bir hizmet sunmaktadır.

Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu

Rank Math SEO eklentisinin birçok özelliğinden ücretsiz olarak faydalanmanız mümkündür. Bunun için Rank Math SEO eklentisinin nasıl kurulumunu yapabileceğinizi gelin inceleyelim.

 1. Yöntem: Wordpress Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle. WordPress paneline erişime sahip iseniz Rank Math SEO eklentisini, eklentiler bölümünden bulmanız mümkündür. Rank Math SEO eklentisi şeklinde aratıp çıkan eklentiyi indirerek kurulumun büyük bir kısmını tamamlamış olursunuz. Daha iyi bir hizmet kalitesine erişebilmek için önceden kullanmakta olduğunuz SEO eklentisi ile Rank Math eklentisine içe aktarma işlemini tamamlamalısınız.
 2. Yöntem: Rank Math eklentisinin resmi web sitesine giderek eklentinin ücretsiz veya ücretli versiyonlarından birini indirerek FTP yöntemi ile wp-content > plugins klasörüne yüklemelisiniz. Daha sonrasında Wordpress eklentiler bölümünden Rank Math’i bularak etkinleştir butonuna basmalısınız.

Rank Math SEO eklentinizin tam anlamı ile siteniz veya bloğunuz odaklı çalışabilmesi için ilk kurulum için gerekli bilgileri girin. Örneğin site türünü adını, analytics bilgileri, sitemap, optimizasyon ve diğer detaylar. Sitenize dair bilgilerinizi doğru ekleyerek sitenizi en efektif halini almasını sağlayabilirsiniz.

rank math seo

General Settings (Genel Ayarlar)

Genel ayarlar bölümünde bağlantılar,

1- Links / Bağlantılar

 • Strip Category Base: Web sitesinin kategorilerindeki /category/ ekini kaldırır. Açık konumuna getirin.
 • Redirect Attachments: Yazılardaki görsellerin linklerini ilgili yazınıza yönlendirir. Açık konumuna getirin.
 • Nofollow External Links: Web sitenizden dışarıya giden bağlantıların hepsini nofollow haline getirir. Açık konumuna getirin.
 • Nofollow Image File Links: Web sitenizin haricindeki görselleri nofollow haline getirir. Açık konumuna getirin.
 • Open External Links in New Tab: Web sitenizden dışarıya giden bağlantılara tıklandığında yeni sekme veya sayfada açılmasını sağlar. Açık konumuna getirin.

rank math seo

2- Images / Görüntüler

 • Add missing ALT attributes: ALT etiketine sahip olmayan görsellere otomatik olarak ALT etiketi ekler. Açık konumuna getirin.
 • Add missing TITLE attributes: Başlık etiketine sahip olmayan görsellere otomatik olarak başlık etiketi ekler. Açık konumuna getirin.

3- Breadcrumbs / Gezinti Çubuğu

Anasayfanız haricindeki diğer alt sayfalarda sayfa yolunu gösteren dolaşım menüsü oluşturur. Ana sayfa > Kategori > Yazı olarak görünür. Wordpress temanızda bu özellik yoksa, eklentiden açarak kullanımını sağlayabilirsiniz.

4- Webmaster Tools / Web Geliştiricisi Araçları

Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının web master araçlarına sitenizi entegre etmenizi sağlar. Arama motorlarının web master araçlarından aldığınız kodları ilgili boşluklara girerek aktive edebilirsiniz.

rank math seo

5- Edit Robots.txt / Robots.txt Düzenleme

Robots.txt dosyasını düzenleme yapabileceğiniz bölümdür. Bu bölümde bir değişiklik yapmamanızı öneririz.

6- Edit .htaccess / .htaccess Düzenleme

Bu bölümde .htaccess dosyasını düzenleme yapabilirsiniz. Biz değişiklik yapmamanızı öneririz.

7- Others / Diğer

Bu bölümde web sitenizin SEO skorunu gösterme ve eklentinin web sitenizden data toplama özellikleri açıp kapatabilirsiniz.

8- 404 Monitor

Web sitenizde oluşan 404 hata sayfalarının ayarlarını bu bölümden yapabilirsiniz. Log limitini 0 yaparak tüm logları görebilirsiniz fakat sık sık logları temizlemenizi öneririz.

rank math seo

9- Redirections / Yönlendirmeler

Bu bölümde web sitenizdeki 301 yönlendirmeleri ve eski linkleri yeni linklere yönlendirme özelliklerini açıp kapatabilirsiniz. Yönlendirme yapacağınız sayfalar yoksa bu bölümde değişiklik yapmayabilirsiniz.

2. SEO Başlıkları ve Meta

1- Global Meta

 • Robots Meta: Bu bölümdeki robots moeta ayarları eklenti yapımcıları tarafından en iyi şekilde optimize edilmiştir.
 • Noindex Empty Category and Tag Archives: Boş kategori ve etiket arşivlerini noindex olarak ayarlar.
 • Separator Character: Site başlığı ile yazı başlığı arasında ayırıcı karakteri seçebilirsiniz.
 • Capitalize Titles: Sitedeki başlıkların büyük harfle başlamasını sağlar.

rank math seo

2- Local SEO / Yerel SEO

Yerel SEO skorunu etkileyecek ayarları bu bölümden yapabilirsiniz. Kişi veya şirket ismi, adres ve logo gibi içerikleri girebilirsiniz. Bu bilgileri girdiğinizde eklenti arama motorlarına yerel SEO optimizasyonu için bu bilgileri gönderir.

3- Sosyal Meta

Sosyal medya kartlarında gösterilecek olan meta bilgilerini bu bölümden girebilirsiniz. Birçok web site yöneticisinin popüler sosyal medya uygulamaları olan Facebook ve Twitter kartlarını bu bölümde detaylandırabilirsiniz.

4- Anasayfa

Web site anasayfa başlık, web site meta açıklama, Facebook başlık ve meta gibi bilgileri bu bölümden girmelisiniz.

rank math seo

5- Post Formats / Yazı Formatları

Arşiv sayfalarının sayfa yapısı ayarlarını yapabildiğiniz bölümdür. Herhangi bir açma veya kapama işlemi yapmanızı bu bölümde önermiyoruz.

6- Authors / Yazarlar

Yazarlara ait bilgilerin gösterildiği sayfaları ayarlamanızı sağlar. Kapalı olarak kalması önerilir.

7- Misc Pages / Çeşitli Sayfalar

 • Date Archives: Tarih arşivlerini ayarlar. Kapalı konuma getirin.
 • Search Results Title: Web sitenizde yapılacak arama sonuçlarının gösterileceği başlık formatını belirler. Orjinal halinde bırakmanızı öneririz.
 • 404 Title: 404 hata sayfalarında gösterilecek olan başlık formatını düzenler. Orjinal halinde bırakmanızı öneririz.
 • Noindex Search Results: Arama sonuçlarına noindex etiketini ekler. Açık durumda olması önerilir.
 • Noindex Paginated Pages: Sayfalandırılmış sayfalara noindex etiketini ekler. Açık durumda olması önerilir.
 • Noindex Archive Subpages: Alt sayfa arşivlerine noindex etiketini ekler. Açık durumda olması önerilir.
 • Noindex Password Protected Pages: Şifre ile korunan sayfalara noindex etiketini ekler. Açık durumda olması önerilir.

rank math seo

8- Yazılar

 • Single Yazı Title: Blog yazılarındaki başlık formatını ayarlabilirsiniz. %title% %sep% %sitename%
 • Single Yazı Description: Blog yazılarındaki açıklama bölümündeki formatı ayarlayabilirsiniz. %excerpt%
 • Article Type: Blog veya akademik yazı paylaşımları yapıyorsanız, Article veya Blog Post olarak ayarlamanızı öneririz. Bir haber sitesi kullanıyorsanız, News Article olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Link Suggestions: Bir yazı eklerken iligli bağlantı önerilerini açıp kapatmayı sağlar. Açık olarak konumlandırabilirsiniz.
 • Add SEO Meta Box: Yazılarınıza SEO meta kutusu ekler. Açık olarak ayarlamanızı öneririz.

9- Sayfalar

Yazı bölümündeki tüm ayarların aynıları sayfa bölümü içinde geçerlidir. Yazılar bölümünde yaptığınız ayarları bu bölümde de yapmanızı öneririz.

rank math seo

10 Attachments / Medya

Bu özelliği kullanabilmek için medya eklerinin ilgili yazıya yeniden yönlendirme ayarını kapatmanız gerekmektedir. Eğer detaylı bir çalışma yapmıyorsanız, medyaların ilgili sayfaya yönlendirme özelliğinin açık kalmasını tavsiye ederiz.

11 Kategoriler

Kategori meta bölümünde, kategori arşivlerinin başlıklarını ve açıklama bölümlerinin yapısını değiştirebilirsiniz. Eklentinin sunduğu ayarları bozmamanızı öneriyoruz.

12 Etiketler

Etiketlerin noindex olarak kalmasını öneririz. Google, etiket sayfalarına çok fazla önem vermemektedir çünkü değersiz olarak yorumlamaktadır. Bu bölümde önceden yapılandırılmış ayarlar aynı şekilde kalmalıdır.

3. Sitemap Ayarları

 • Links Per Sitemap: Site haritasına başına oluşturulacak link sayısını belirleyebilirsiniz. 200 olarak bırakmanızı öneririz. Büyük site haritası negatif olarak etkileme özelliği gösterebilir. Eklenti, her 200 linkten sonra yeni bir site haritası adresi oluşturur.
 • Images in Sitemap: Site haritalarına görüntülerin eklenip eklenmeyeceğini seçtiğiniz ayardır. Açık olarak kalmasını tavsiye ederiz.
 • Exclude Posts: Seçtiğiniz yazıları ve sayfaları site haritasına eklemez.
 • Exclude Terms: Seçtiğiniz taksonomileri site haritasına eklemez.

Yazılar, sayfalar, medyalar, kategoriler ve etiketlerin site haritası ayarlarını bu bölümden değiştirebilirsiniz. Eklentinin kendi ayarlarını değiştirmenizi önermiyoruz.

rank math seo

4. Instant Indexing / Anında İndeksleme

Bing arama motoru için anında indeksleme özelliğini bu bölümden ayarlabilirsiniz. Bing web geliştirici aracından alacağınız Bing API Key ile bu bölümdeki ayarları aktifleştirebilirsiniz.

5. Role Manager / Rol Yöneticisi

Eklentinin sağladığı SEO ayarlarına Wordpress sistemindeki hangi kullanıcıların erişebileceğini ayarlayabildiğiniz bölümdür. Yönetici, editör ve yazarlara farklı ayarlar tanımlayabilirsiniz. Genellikle yöneticiler tüm yetkilere sahip olabilirken abonelere hiçbir yetki verilmemesi önerilir.

6. 404 Monitör

Web sitenizde ziyaretçilerin aldıkları 404 sayfa hatalarını bu bölümde liste olarak görebilirsiniz. Hangi web site sayfasının kaç kere 404 sayfa hatası aldığını detaylıca görebilirsiniz.

7. Redirections / Yönlendirmeler

Web sitenizdeki belirli sayfa, yazı veya taksonomileri bu bölümden kendi belirlediğiniz linke yönlendirme yapabilirsiniz. Bu bölümde 301 kalıcı yönlendirme, 302 geçici yönlendirme, 307 geçici yeniden yönlendirme, 401 silinmiş içerik ve 451 yasal nedenlerden ötürü kaldırma seçeneklerini seçerek yönlendirmenizi yapabilirsiniz.

8. SEO Analizi

Rank Math eklentisine, Rank Math’in kendi sitesinden oluşturduğunuz hesabı bağlayarak web sitenizin genel ve detaylı bir SEO analizine bu bölümden ulaşabilirsiniz.

rank math seo
9. AMP Ayarları

AMP, hızlandırılmış mobil sayfalara denmektedir. Eklentide bu özelliği aktif edebilmek için Wordpress’den AMP eklentinisi indirmiş ve AMP sayfalarını yapılandırmış olmalısınız. Daha sonrasında Rank Math SEO eklentisinden ilgili AMP sayfalarının SEO ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklentisine Dair Her Şey

Yukarıda bahsettiğimiz kolay kullanımı ve ara yüzü ile içerisinde sunduğu çeşitli faydalı özellikleri ile Rank Math SEO Eklentisi oldukça kullanışlı bir araçtır. Ücretsiz olması ve daha birçok özelliği ile kullanıcıları kendisine çekmektedir.

Rank Math SEO eklentisi çok sayıda Premium SEO hizmeti sunar. Bunun yanı sıra hız optimizasyonu gibi diğer siteler ile rekabeti eşit seviyede tutmanızı sağlayacak önemli bir özelliği de kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Çok bir teknik bilgiye sahip olmayan amatör kullanıcılar için sunduğu kolay ara yüzü sayesinde geniş kitlelerin kullanımına hazırdır.

Rank Math SEO yukarıda bahsettiğimiz pek çok özellikleri ile sitenizi ileri seviyelere taşır. Daha fazla zaman kaybetmeyin ve Rank Math SEO eklentisini kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu