influencer ajansı

Influencer Ajansı

Influencer ajansı, markalara influencer kişilerle ilişkiler kurmada yardımcı olan bir kurumsal firmadır. Bu influencerlar, markanın ürün ve hizmet mesajlarını, satın alma olasılığı yüksek olan takipçilerine yaymaya yardımcı olabilir. Influencer marketing, sosyal medya pazarlamasının büyük bir parçasıdır. 

Sosyal medya yıldızları, blog yazarları, vlogger’lar ve podcast yayıncıları dahil olmak üzere çeşitli influencer türleri vardır. Her birinin farklı bir izleyici kitlesi ve davranış stili vardır. Bu da onları bir ürünü veya markayı tanıtmak için mükemmel bir seçim haline getirir. Influencer ajansları, bir marka için potansiyel etkileyicileri belirlemeye ve onları markaya bağlamak için bir plan oluşturmaya yardımcı olabilir.

Influencer Ajansı Nedir?

Sosyal medya influencerlarını bulmak ve influencer marketing kampanyanızı başlatmak, birçok şirket için zor olabilir. Influencer işbirliği yapmak isteyen şirketler için influencer ajansları önemli bir rol oynamaktadır.

Influencer ajansı, etkileyici pazarlama kampanyalarını planlamanıza, tasarlamanıza, strateji oluşturmanıza, yürütmenize ve yönetmenize yardımcı olabilir. Influencer ajansları, birçok etkileyici pazarlama kampanyası başlatma ve yönetme konusunda deneyimli olduklarından, müşterilerine de harika sonuçlar sağlayabilirler.

Influencer ajansının rolü, markalar ve influencerlar arasındaki aracı olduğunu söyleyebiliriz. Influencer marketing uzmanları ve ajanslar bu yeni medya biçimlerinin tam olarak nasıl çalıştığını biliyor ve ayrıca reklamverenleri ve ihtiyaçlarını anlıyor.

Influencer ajansları, hem operasyonlar hem de kampanyaları optimize etme ve yatırım getirilerinin optimizasyonu açısından destek sunarlar. Büyük influencer kampanyalarının operasyonel uygulaması, birkaç hatta yüzlerce influencer ile oldukça karmaşık ve zaman alıcı hale gelebilmektedir. Bu süreçleri otomatikleştirmek ve karmaşıklığın önüne geçebilmek için influencer ajansı ile çalışabilirsiniz.

influencer ajansı

Influencer Ajans Özellikleri

Bir markanın ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli pazarlama alanlarında yardımcı olabilecek bir dizi farklı influencer ajansı vardır. Bu ajanslar şu hizmetleri sağlar:

 • İşe Alım: Hedef marka kitlenize uygun etkileyicileri bulma, inceleme ve tarafınıza raporlamayı kapsar.
 • Büyüme: Veriye dayalı performans pazarlaması, medya satın alma ve kampanya sonuçlarını analiz etme ve raporlama sağlar.
 • Yaratıcı: İçerik oluşturma ve şirket içi üretime yardımcı olur.

Marka ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, başarılı bir influencer kampanyası yürütmek için gereken desteği ve uzmanlığı sağlayan bir influencer pazarlama ajansıyla çalışmanız sosyal medya varlığınızı pozitif yönde etkileyecektir.

Size en iyi sosyal medya platformlarından oluşan özenle seçilmiş influencer listemizi sunmaya hazırız. Pazarlama kampanyanızın sorunsuz ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayan, kampanya tamamlandıktan sonra uzman değerlendirmeleri ve derinlemesine raporlar sağlayan güvenilir influencer ajansımız ile hemen çalışmaya başlayın.

influencer nedir

Influencer Nedir?

Bir influencer, başkalarının davranışlarını etkileyen herhangi bir kişi olarak tanımlanmaktadır. Pazarlama bağlamında influencer kişiler, ürün veya hizmetleri hedef kitlelerine tanıtmak için markalarla işbirliği yapan kişilerdir.

Influencerların pek çok türü olmasına rağmen, bu terim genellikle iyi kurulmuş bir çevrimiçi medya varlığına sahip bir kişiyi tanımlayan ortak bir tanıma işaret eder. Genellikle influencerların sosyal medyada büyük takipçileri vardır ve marka savunucularının yanı sıra niş destekleyicileridir. Belirli bir niş içinde, video, resim veya blog biçiminde içerik oluştururlar ve izleyicilerini kendilerini takip etmeye motive ederler.

Influencer Türleri

Pek çok içerik influencer içerik oluşturucu türü vardır. Bunlar kitlelerinin büyüklüğüne ve katılım oranlarına göre gruplandırılabilir. Bir influencer ajansın ne tür etkileyicilerle çalıştığını ve işletmeniz için hangi türü önereceklerini öğrenmek önemlidir. Bir ajans için ürün veya hizmetinizi satmanıza yardımcı olabilecek belirli kişiler ile kampanya oluşturmak oldukça önemlidir.

Influencerlar birçok farklı kategoriye odaklanmışlardır ve markanız için doğru olanı seçmek çok önemlidir. Seçtiğiniz influencerın takipçi sayısı ve yaptıkları içerik türü en önemli iki kriter olarak değerlendirilebilir.

influencer turleri

İçeriğe dayalı bazı etkileyici türlerine örnekler:

 • Spor ve fitness influencerları: Genellikle spor markalarını, sağlıklı yiyecek veya içecek işletmelerini ve genel olarak sağlıklı yaşamla ilgili her şeyi destekler.
 • Blogcular ve vlogger influencerları: Genellikle bloglarından veya vlog’larından oldukça geniş bir takipçi tabanına sahip içerik oluşturuculara dayanır. Farklı ortamlarda da yüksek kaliteli ve iyi düşünülmüş içerik oluşturdukları bilinmektedir.
 • Seyahat influencerları: Seyahat ve turizme dayalı içerik sağlar. Genellikle seyahat ilhamı arayan takipçilerine seyahat tavsiyeleri, tüyolar, ipuçları ve incelemeler sağlarlar.
 • Güzellik ve bakım influencerları: İçeriklerini güzellik ve makyaj üzerine odaklamışlardır. Ürün incelemeleri  yaratıcı yeni makyaj fikirleri üzerinde çalışırlar.
 • Manzara influencerları: Fotoğraf sanatını en iyi şekilde sergileyen içerik oluştururlar. Kamera markaları ve firmaları ürünlerini tanıtmak için genellikle fotoğraf etkileyicilerine yönelir.
 • Oyun influencerları: Genellikle video oyunlarını ve oyunla ilgili öğeleri teşvik ederler. Çevrimiçi oyun yayıncıları veya oyun YouTuber kanalları olan kişiler bu grubu oluşturur.
 • Moda influencerları: En yaygın influencer türlerinden biridir. Ayakkabı, aksesuar, giyim gibi çok çeşitli farklı ürünleri tanıtırlar. Bu influencerlar inceleme yapma, yeni fikirleri ve trendleri insanlara anlatma gibi içerikler üretirler.
 • Aile influencerları: Tamamen ebeveynlerin hayatıyla ilgilidir. Ebeveynlik ipuçlarına, incelemelere dayalı içerik oluştururlar. Bu influencerlar kişisel ebeveynlik hikayelerini paylaşırlar.

influencer platform

Influencer Ajansları ve Fenomen Platformları Ne Yapar?

Influencer pazarlama kampanyanızı başarılı bir şekilde yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz desteği ve uzmanlığı sağlayarak, markanızın belirli alanlarında size yardımcı olabilecek influencerı seçmenize ve süreci yönetmenizi sağlayan ajanslara influencer ajansı denilmektedir.

Geleneksel pazarlama ajanslarıyla işbirliği yapmaktan farklı olarak, influencer ajansları, şu anda hangi medya biçimlerinin trend olduğu da dahil olmak üzere sosyal medya ekosistemini çevreleyen daha özel bilgi birikiminin yanı sıra her boyutta yaratıcıyla çalışma deneyimi sağlar. Influencer ajansları birlikte çalıştıkları çeşitli güvenilir influencerlara sahiptir ve bu nedenle marka hedeflerinize kısa sürede ulaşmak için uzman analizi sağlayarak işinize kapsamlı değer katabilir.

Influencer pazarlama platformları, influencerların ve markaların birbirleriyle buluşabileceği bir yerdir. Influencer marketing platformları, markaların belirli bir platformda listelenen influencer kişiler ile bağlantı kurması ve onlarla çalışması için doğrudan bir yol sunar. Bu platformlar, influencerların potansiyel işbirliği müşterilerine ulaşmak veya mevcut müşterileriyle etkileşimi artırmak için sosyal medya kanallarından ve markalarından para kazanmalarına yardımcı olur. Bazı ajanslar tam aracılar gibi hareket ederek influencer ile etkileşime girmenize ve ödeme yapmanıza yardımcı olur. 

influencer ajansi

Influencer Ne Demek?

Influencer, insanların fikrini değiştirme veya bir şeylerin gerçekleşmesini sağlama gücüne sahip bir kişi veya kuruluştur. Influencerlar büyük bir takipçi ve hayran kitlesine sahiptirler. Sahip olduğu kitleyi davranış ve düşünleri ile yol gösteren veya satın alma kararlarını değiştirebilen kişilere influencer denilmektedir.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak için belirli bir niş konusu seçmelisiniz. Daha sonrasında bu seçtiğiniz konuyla ilgili paylaşım için kullanacağız sosyal medya platformunu kararlaştırmalısınız. Hedef kitleniz hakkında detaylı bilgiler toplamalı ve özgün içerikler üretmelisiniz.

Influencer Ayda Ne Kadar Kazanıyor?

Influencer aylık kazanç miktarı takipçi ve etkileşim sayısına göre değişebilmektedir fakat Instagram ve TikTok influencer ayda 30 bin ile 250 bin Türk Lirası kazanabilmektedir.

Influencer Ajansları Ne İş Yapar ve Nasıl Çalışır?

Bir influencer ajansı, KPI olarak bilinen anahtar performans göstergelerini ayarlar. Kampanyanın hedef kitlesini belirler. Influencerların kimliğini ve konusunu netleştirerek gruplandırır ve influencerlar ile sözleşme yapar. Kampanya içeriğini oluşturur ve kampanya takibini gerçekleştirir.

4.2/5 - (6 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir