Sosyal Medya

Reklam Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam yönetimi, dijital pazarlama yöntemlerinin içinde en değerli olanıdır. Dijital reklamlar çağımızın en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklamlar müşteri çekmenizi kolaylaştırmaktadır. Biliyorsunuz ki internet altyapılarının büyümesiyle birlikte daha fazla internet kullanıcısı ortaya çıktı, bu kullanıcılara ulaşmanın en basit yolu ise reklam sistemleri oldu. İnternet kullanarak müşteri çekmek isteyen firmaların sayısı da arttı. Sosyal medyalara ve arama motorlarına reklam verme konusunda uzman değilseniz, reklamınız alakasız insanlar tarafından görülebilir ve paranızı boşa harcamış olursunuz. Yaptığınız reklamlardan dönüşler alamayabilirsiniz ve harcadığınız para artacaktır. Bu yüzden reklam yönetimi nedir? nasıl yapılır? dediğinizde araştırma yapmadan direkt cevap verecek uzmanla çalışılması her zaman tavsiye edilir.

Günümüzde, büyük firmaların hemen hemen hepsi reklam yönetiminde uzmanlaşmış insanları bünyelerinde tutar. Bu uzmanlara aylık ödeme yapabilecek gücünüz yoksa, dijital pazarlama ajansı ile reklam başı çalışmalar yapabilirsiniz.

Reklam Yönetimi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Reklam yönetimini yapılırken kalıcı dönüşler almak istiyorsanız, bu hizmeti sağlayan firmaları tüm detayları konuşmalısınız. Pazar araştırması yapmalısınız. Satacağınız ürüne olan talep miktarını belirlemeli, rakiplerin satış fiyatlarına bakmalısınız. Tüm analizleri bunları listeleyip, çalışacağınız firmaya iletmelisiniz. Çalışacağınız firmanın geçmiş portföyüne de bakmayı unutmayın, mümkünse portföylerini isteyin. Buna ek olarak, portföydeki kişiler veya firmalar ile iletişim kurup direkt olarak ana kullanıcıdan bilgi alın.

reklam yönetimi yaptırmanın faydaları

Reklam Yönetimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Reklam paylaşımı her zaman karmaşa içerir. Reklam algoritmalarını bilmelisiniz, etiket yönetimi yapmalı, anahtar kelimeyi iyi tanımlamalısınız. Hepsini yapsanız dahi, reklam başı ödenmesi gereken ücreti efektif miktarda ayarlamanızda gerekmektedir. Bu yüzden reklam yönetimi yaptırmak size para olarak, müşteri olarak ve zaman kazancı olarak geri dönecektir. Reklam yönetimine harcayacağınız paranız, bilinçsiz reklamlara harcadığınız ve boşa giden paranızdan daha az olacağını biliyor muydunuz?

Reklam yönetimi yaptırmanın yararı nedir derseniz, başarısızlıkların önüne geçmektir. Eğer kendiniz reklam yönetimi yapmayı çalışıyorsanız, ufakta olsa bir şeyler öğrenmeniz güzeldir. Fakat işinizin parayla olduğunu biliyorsunuz ve amacınızda parayı iyi yöneterek para kazanmak.

Sizce deneme yanılma yöntemiyle kaybettiğiniz paralara üzülmeye gerek var mı? Paraları kaybetmek yerine bu işi bilen, reklam yayınlamada uzman olan ajansımıza yönetimi bırakmanız size maddi açıdan, müşteri dönüşü açısından ve zaman açısından avantajlar sağlayabilir.

reklam yönetimi mecraları ve politikaları

Reklam Yönetimi Hangi Mecralarda Yapılır?

Reklam yönetimi bir çok platformda yapılmaktadır. Başlıcaları; Google Reklamları, Instagram Reklamları, Twitter Reklamları, YouTube Reklamları, TikTok Reklamları, Linkedin Reklamları olarak sıralayabiliriz. Reklam yönetimi platformlarının içinde en öne çıkanlar; Adwords ve Facebook Business bu 2 platforma reklam vermeniz durumunda Türkiye nüfusunun 4’te 2’sine erişebilirsiniz.

Adwords, Google’ın özel reklam yönetim ağıdır. Görüntülü veya metin reklam paylaşımı sağlanabilen bu sistemde fiyat bazlı veya tıklama bazlı çalışma yöntemleri vardır. Adwords üzerinde reklam verenlerin çoğu ancak harcadıkları para kadar kazanabilmektedir. Oysa ki, reklam yönetiminde uzmanlaşmış şirketlerle çalışan firmalar bütçelerini daha iyi şekilde kullanabilir ve verimli dönüşler alabilir. Buda demek olur ki düşük bütçelerle daha üst sıralarda reklamlarınız çıkabilir. Adwords’a reklam verildiğinde, reklam kampanyasının sonu gelene kadar takip edilmeli ve duruma göre anlık değişiklikler yapmalısınız.

Facebook Business, Instagram ve Facebook için özel reklam yönetim ağıdır. Facebook Business kullanırken Facebook Pixel kullanılmasını da tavsiye ederiz. Facebook Business kullanarak reklam optimizasyonları yapabilir, uygun fiyatlama ile hedef kitlenizi daha iyi yönetebilirsiniz. Instagram üzerinden reklam paylaşımı yerine Facebook üzerinden yapılan Instagram reklamları daha çok tavsiye edilmektedir çünkü daha fazla optimizasyon seçeneklerine erişim sağlanmaktadır. Ayrıca Instagram üzerinden yapılacak reklam paylaşımlarında 1 gösterim veya tıklamaya erişmek için neredeyse 1 TL harcarken, Facebook Business kullanılarak yapılan reklam optimizasyonlarında 1 gösterim veya tıklama için 10 kuruştan bile daha az harcayabilirsiniz.

reklam yönetimde seo'nun önemi

Reklam Yönetiminde SEO Önemli Midir?

Sosyal medya platformlarının hepsi reklam verilmesini kabul etmektedir ve çoğu SEO’ya önem vermektedir. SEO denince aklınıza sadece arama motoru optimizasyonu geliyorsa ve bunun Google ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. SEO, her çevrimiçi mecrada önemlidir; YouTube, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedin ve diğer benzer sosyal medya ağları hepsi için geçerlidir. SEO içinde bazı mecralarda etiket yönetiminin düzgün kullanılması da içeriğinizin ve reklamınızın öne çıkmasına sebebiyet verebilir.

Sitenizin SEO’sunun yüksek olması, yani anahtar kelimelerinizde ne kadar üst sıralarda çıkıyor olmanıza pozitif etki edecektir. Buna ek olarak, SEO’nuzun iyi olması ile reklam yayınlama skorunuzda bir o kadar yüksek olacaktır. SEO iyi bir şekilde yapıldığında örneğin; “elektronik eşya” yazınca ilk sayfadasınız, harcayacağınız bütçe azalıyor, reklama erişen sayısı artıyor, siteniz 1. sayfalarda gösteriliyor. SEO ile reklam optimizasyonu arasında büyük bir bağ var. Bu bağı kullanmalı, ona göre hareket etmelisiniz. Sonuç olarak reklam yönetimi nedir sorusuna cevap, size maddi olarak zarar ettirmek yerine yüksek kazançlar elde etmenize yarayan yardımcı sistemdir. Reklam yönetimine ters düşüncelerle yaklaşmamalı, aksine olumlu yaklaşmalısınız.

reklam yönetimi hangi mecralarda platformlarda yapılır

Reklam Politikaları ile Uyumlu Çalışmak Önemli Midir?

Reklam yönetimi sağlayan ajanslar, medya kuruluşları ve freelance insanlar Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarının yanında sosyal medya uygulamaları olan Instagram, Twitter, TikTok, YouTube, Linkedin gibi mecraların algoritmalarını en iyi şekilde yönetmek için bir çok yöntem denemektedir. Bu yöntemler, sosyal medya ve güncel arama motoru politikalarına göre düzenlenmektedir. Bu politikalara uyarak yapılmayan reklamların %50’si boşa giden harcamaların asıl sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizce de reklam politikalarına uymak önemli değil mi?

Ayrıca, reklam politikalarına uyulması sayesinde 1 TL’ye 1 kişiye erişmek yerine 1 TL’ye 10 kişiye erişebilirsiniz. İşte bu yüzden reklam yönetimi hizmetinden yararlanmanızı şiddetle öneriyoruz. Düşünsenize, biri sizler için arama motoru optimizasyonu yapıyor, reklamların SEO ayarlarını yapıyor ve paylaşıyor. Unutmayınız, bilgisiz olarak kendi başıma yapabilirim dedikçe aslında daha çok maddi kayba uğrayabilirsiniz.

Google Reklamları

Google Reklamları

DETAYLI BİLGİ AL
Instagram Reklamları

Instagram Reklamları

DETAYLI BİLGİ AL
Facebook Reklamları

Facebook Reklamları

DETAYLI BİLGİ AL
YouTube Reklamları

YouTube Reklamları

DETAYLI BİLGİ AL
Linkedin Reklamları

Linkedin Reklamları

DETAYLI BİLGİ AL

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu