Sosyal Medya

Sosyal Medya Görsel Paylaşım Boyutları 2021 (Güncel Liste)

2021 yılı sosyal medya görsel boyutlarını güncel hale getirdik. Daha kaliteli bir imaj sunmak için paylaşımlarınıza özel görseller hazırlamalı, görsel boyutlarına uygun yüksek çözünürlüklü çalışmalar yapmalısınız. Görsel ve video paylaşım boyutları ihtiyacınız olan tüm ölçüleri piksel bazlı incelemektedir.

Sosyal medya görselleri kişisel veya kurumsal marka yaratmak için en önemli unsurdur. Bu yüzden sosyal medya markanızı veya kişisel hesabınızı büyütmek istiyorsanız, kaliteli ve özgün içerikler girmeye özen göstermeli, yeniliklere açık olmalısınız. Sosyal medyada öne çıkmak için 2021 görsel boyutlarına uygun paylaşımlar yapmalısınız.

Instagram Görsel Paylaşım Boyutları

Instagram, her gün milyonlarca paylaşımın gönderildiği en popüler sosyal platformdur. Görselinizle ön plana çıkmak istiyorsanız, kesinlikle instagram hesabı sahibi olmalısınız. Görsel içeriğiniz her ne kadar önemli ve ilgi çekici olsa da paylaşım boyutları çerçevesinde içeriğiniz yapılandırılmaz ise, görselinizin kalitesi düşecektir. Paylaşımın son aşamasında görseliniz için efekt belirleyebilir, fotoğraf ışık ayarlamaları yapabilirsiniz.

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu


Profil fotoğrafları başkaları tarafından ilk bakılan fotoğraf olduğu bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır. Profil fotoğrafınız dikkat çekici, kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Fotoğrafınız dikkat çektiği zaman, insanlarda hesabınıza girip bakmaya başlayacaktır. Profil fotoğrafı boyutu minimum 110×110 pikseldir. Görsel boyutunuzu çok fazla küçültmek istemiyorsanız, 110 piksel ve katlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin; 550×550 piksel profil fotoğrafı yüklerseniz, kalitesi yine düşmeyecektir.

 • Profil Fotoğrafı Minimum Önerilen Boyut: 110×110 px
 • Profil Fotoğrafı Maximum Önerilen Boyut: 1100×1100 px

Instagram Gönderi Paylaşım Boyutu

Instagram gönderi paylaşım boyutu
Instagram gönderileri farkettiğiniz üzere ilk izlenimi her zaman kare şeklindedir. Sizde instagramın kare formatıyla uyumlu paylaşım yapmak için, bu formata dikkat etmeli ve görsel tasarımlarınızı kare boyutları üzerinde gerçekleştirmelisiniz. Gönderi paylaşım boyutu 1080×1080 pikseldir. Instagram ana sayfa akış kısmında bu görsel 612×612 piksel olarak görünür. Dikey portre modunda paylaşımlar yapmak istiyorsanız eğer 1080×1350 piksel boyutlarına odaklanmalısınız. Yatay portre modunda paylaşımlar yapmak için ise 1080x566px tercih etmelisiniz.

 • Gönderi fotoğrafı kare boyutu: 1080×1080 px
 • Gönderi Fotoğrafı Dikey Portre Boyutu: 1080×1350 px
 • Gönderi Fotoğrafı Yatay Portre Boyutu: 1080×1350 px

Instagram Hikaye Paylaşım Boyutu

Instagram hikaye paylaşım boyutu
Instagram için hazırladığınız özel tasarım hikaye paylaşımları için yaptığınız çalışmalar için tercih etmeniz gereken hikaye boyutu 1080×1920 piksel’dir.
Ayrıca, minimum hikaye paylaşım boyutu 600×1067 piksel’dir bu ölçülere kullanarak video veya fotoğraf paylaşabilirsiniz. Bilmeniz gereken bir diğer önemli detay ise paylaşacağınız hikayelerin maksimum dosya boyutu 4 GB’dır.

 • Önerilen Hikaye Boyutu: 1080×1920 px
 • Minimum Hikaye Boyutu: 600×1067 px

Youtube Görsel Paylaşım Boyutları

Youtube para kazanmak için herkes tarafından tercih edilen ve gerçekten de işe yarayan bir platformdur. E-ticaret yapanından, fenomen olanına kadar herkes youtube’da özgün ve birbirinden farklı kaliteli içerikler, videolar çekmektedir. Günümüzde hem saygın görünen, hem de öne çıkmak için zorlanılmayan sosyal medya platformu olarak görülmektedir. Youtuber, influencer yada youtube fenomeni olmanız için, YouTube paylaşım boyutlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Dikkat çekici, kesin etki yaratacak, trend olmanıza yol açacak görseller hazırlamanız için tüm boyutları derledik.

YouTube Profil Fotoğrafı Boyutu

Youtube profil fotoğrafı boyutu
YouTube profil resminize değer verdiğinizi göstermeniz takipçileriniz açısından önemlidir. İyi bir abone, her zaman kaliteli görsele önem verir. YouTube kanalınız için ayarlamanız gereken profil fotoğrafı boyutu 800×800 piksel’dir. Görselin daha sonra youtube tarafından yuvarlak daire içine alınacağını bilmeniz gerekir. Ayrıca, mobil ve masaüstü farketmeksizin kanalınızı inceleyenlerin göreceği boyut ise 98×98 piksel olacaktır.

 • Profil Fotoğrafı Boyutu: 800×800 px
 • Mobil ve Masaüstü Görünecek Boyutu: 98×98 px

YouTube Kapak Fotoğrafı Boyutu

Youtube kapak fotoğrafı boyutu
YouTube kapak kısmı, kanalınızı ziyaret eden insanlar ve aboneleriniz tarafından en çok bakılan yerdir. Bu alanı iyi değerlendirmelisinz, kullanıcılara sosyal medya hesaplarınızı, websitenizi, kişisel bilgilerinizi bu alanda gösterip onlardan yüksek etkileşim alabilirsiniz. Kapak fotoğrafı telefonlarda 1546×423 piksel olarak görünür. Kapak fotoğrafı masaüstünde ise standart boy 2560×1440 piksel’dir, fakat insanların göreceği alan 2560×453 piksel’dir. Biz kapak fotoğrafı tasarımlarınızı 2560×1440 piksel içinde özel olarak mobil uyumlu yapmanızı öneririz. Maksimum kapak fotoğrafı boyutu ise 6 MB’dır.

 • Kapak fotoğrafı standart boyutu: 2560×1440 px
 • Kapak fotoğrafı Masaüstü Görünen Boyutu: 2560×453 px
 • Kapak fotoğrafı Tablet Görünen Boyutu: 1855×423 px
 • Kapak fotoğrafı Mobil Görünen Boyutu: 1546×423 px

YouTube Video Thumbnail Boyutu

Youtube video paylaşım boyutu
YouTube yüklediğiniz videoların kapak fotoğraflarının boyutu 1280×720 piksel’dir. Videonuza hit almanızı sağlayacak en önemli unsurdur. İzleyicilere direkt olarak tıklama yaptırabilecek resimler kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, videolarınızı Full HD yüklemenizi öneririz, bu sayede YouTube öne çıkarılan videolardan biri olabilirsiniz.

 • Video Thumbnail boyutu: 1280×720 px

Twitter Görsel Paylaşım Boyutları

Twitter, dünyanın ve siyasetin merkezi olarak görülmektedir, ayrıca yazılar ve görsel paylaşmanıza yarayan bir sosyal medya ağıdır. Her türlü paylaşımı Twitter’da özgürce yapabilirsiniz. Gündemi anlık takip etmek ve etkili rol almak içinde twitter’ı gerçekten aktif kullanmalısınız. Twitter yazı yazma platformu olarak bilinmektedir, fakat görsel ve video paylaşımları da twitter’da etkilidir. Görsel içeriklerinizle twitter’ın etkileşim yaşayan hesaplarından olmanızı tavsiye ederiz.

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutu

Twitter profil fotoğrafı boyutu
Twitter profiliniz görseliniz için doğru boyutları kullanmanız çok önemlidir. Twitter tarafından da önerilen profil fotoğrafı boyutu 400×400 piksel’dir. Profil resminiz yuvarlak gözükeceğini bilerek görselinizi ortalamanızı öneririz. Ayrıca profil fotoğrafınız hesabınızda ve ana sayfada 200×200 piksel olarak gözükecektir.

 • Profil Fotoğrafı Paylaşım Boyutu: 400×400 px
 • Profil Fotoğrafı Gözüken Boyutu: 200×200 px

Twitter Gönderi Paylaşım Boyutu

Twitter gönderi paylaşım boyutu
Twitter’da paylaştığınız görsellere önem veriyorsanız, paylaşım boyutunun minimum 440×220 piksel olması gerektiğini bilmelisiniz. Tavsiye edilen görsel paylaşım boyutu 1024×512 piksel’dir. Dikdörtgen oranlarında çalışmalar yaparsanız, güzel bir paylaşım sonucu alacaksınızdır. Gönderi fotoğrafının maksimum dosya boyutu: 5 MB’dır.

 • Önerilen Gönderi Paylaşım Boyutu: 1024×512 px
 • Minimum Gönderi Paylaşım Boyutu: 440×220 px

Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutu

Twitter kapak fotoğrafı boyutu
Twitter kapak fotoğrafları, profilinizin ne ile alakalı olduğunu yansıtmanız için en iyi alan diyebiliriz. Twitter’da kapak fotoğrafı boyutu 1500×1500 piksel’dir. Kapak fotoğrafı görsellerinizi bu oranlarda tasarlamanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca, kapak fotoğrafı dosya boyutu maksimum 5 MB’dir.

Facebook Görsel Paylaşım Boyutları

Facebook geçmişten günümüze kadar gelen en büyük sosyal medya ağı olarak bilinmektedir. Facebook büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Kullanıcıları kendi lehinize çekmeniz sizin için büyük bir avantaj ve fırsattır. Facebook görsellerinizi, facebook tarafından tavsiye edilen tüm görsel boyutlarını aşağıda listeledik.

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutu

Facebook profil fotoğrafı boyutu
Facebook profil fotoğrafı boyutu biraz karmaşık ama anlaması kolaydır. Minimum facebook profil fotoğrafı boyutu 180×180 piksel’dir. Bu boyut, masaüstünde 170×170 piksel olarak, akıllı telefonlarda 128×128 piksel olarak gözükecektir. Biz ise daha yüksek kare formatında görseller kullanmanızı tavsiye ederiz. Önerdiğimiz boyut: 900×900 piksel’dir.

 • Minimum Profil Fotoğrafı Boyutu: 180×180 px
 • Önerilen Profil Fotoğrafı Boyutu: 900×900 px

Facebook Gönderi Paylaşım Boyutu

Facebook gönderi paylaşım boyutu
Facebook gönderilerinize önem vermenizi tavsiye ederiz. Gönderilerinizi, altın gibi düşünün, altın sizce değersiz mi? Tahmin ettiğiniz üzere paylaşımınıza değer vermelisiniz. Facebook tarafından tavsiye edilen gönderi paylaşım boyutu 1200×630 piksel’dir. Kare format paylaşımlarda yapabilirsiniz, bunun için önerilen paylaşım boyutu ise 1080×1080 piksel’dir. Dikey portre formatı için önerilen paylaşım boyutu ise 1080×1920 piksel’dir.

 • Önerilen Gönderi Paylaşım Boyutu: 1200×630 px
 • Kare Gönderi Paylaşım Boyutu: 1080×1080 px
 • Dikey Portre Gönderi Paylaşım Boyutu: 1080×1920 px

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook kapak fotoğrafı boyutu
Facebook kapak resminiz, profiliniz sayfanız açısından önemlidir. Facebook kapak fotoğrafı boyutu masaüstü için 820×312 piksel, akıllı telefonlar için ise 640×360 piksel’dir. Görünüm ve etkileşim olarak en kaliteli görsel boyutu 100 KB ve aşağılarıdır.

 • Masaüstü Kapak Fotoğrafı Boyutu: 820×312 px
 • Mobil Kapak Fotoğrafı Boyutu: 640×360 px

TikTok Görsel Paylaşım Boyutları

TikTok eğlenceli videoların paylaşıldığı en büyük sosyal medya ağı olarak bilinmektedir. TikTok’a insanların bakış açıları farklıdır, fakat popüler olmak içinde ayrıca en tercih edilmesi gereken sosyal medyadır. TikTok dosya boyutlarınız iOS için maksimum 287.6 MB, Android için maksimum 72 MB olmalıdır. Ayrıca, reklam veren iseniz, dosya boyutunuzu maksimum 500 MB olacak şekilde ayarlamalısınız.

TikTok Profil Fotoğrafı Boyutu

TikTok profil fotoğrafı boyutu
TikTok profil fotoğrafı izleyiciler tarafından dikkat çekmelidir. Paylaştığınız videoyu izleyip, beğenseler bile sizi takip etmelerini istiyorsanız profilinize uğramalarına önem vermelisiniz. Bunun en kısa yolu ise gerçekten ilgi çekici bir profil resmine sahip olmaktır. Minimum profil fotoğrafı boyutu 100×100 piksel’dir. Önerilen profil boyutu ise 1000×1000 piksel’dir. Kare boyutlardan şaşmamak sizin için en iyi seçim olacaktır.

 • Minimum Profil Fotoğrafı Boyutu: 100×100 px
 • Önerilen Profil Fotoğrafı Boyutu: 1000×1000 px

TikTok Video Paylaşım Boyutu

TikTok video paylaşım boyutu
TikTok videoları kaydır izle yöntemiyle sunulmaktadır. TikTok videolarınızın kaliteli olmasını, etkileşim almasını ve öne çıkmasını istiyorsanız boyutuna özen göstermelisiniz, önerilen video paylaşım boyutu 1080×1920 piksel’dir. Dosya türü olarak .mp4 veya .mov tercih etmenizi tavsiye ederiz. Reklam veren iseniz .avi ve .gif olarakta paylaşım yapabilirsiniz.

 • Video Paylaşım Boyutu: 1080×1920 px

Pinterest Görsel Paylaşım Boyutları

Pinterest görsel paylaşım boyutları
Pinterest günümüzde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır, websitelerinize, diğer sosyal medyalarınıza, şirketlerinize hit çekmek, müşteri bulmak için kesinlikle kullanmanız gereken bir sosyal medya platformudur. Pinterest’te öne çıkmak için görsel boyutlarına özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Pin, pano ve profil fotoğrafı görsel boyutlarını düzgün şekilde ayarlayarak doğal hit akışı çekebilirsiniz.

 • Profil Fotoğrafı Boyutu: 165×165 px
 • Pano Görseli Boyutu: 222×150 px
 • Standart Pin Boyutu: 600×900 px
 • Uzun Pin Boyutu: 600×1260 px
 • Kare Pin Boyutu: 600×600 px

Tumblr Görsel Paylaşım Boyutları

Tumblr görsel paylaşım boyutları
Tumblr, geçmişten günümüze kadar gelmiş önemli bir sosyal medya ağı olarak hala varlığını sürdürmektedir. Dünya’da yabancılar tarafından daha çok tercih edilse de Türk kullanıcılar içinde önemsenmelidir. Websitenize hit çekebilir, diğer sosyal medya ağındaki hesaplarınızın takipçi sayısını Tumblr sayesinde arttırabilirsiniz. Hesabınızın daha fazla kişi tarafından duyulması ve Google tarafından önerilmesi sizin de işinize gelmez mi?

 • Minimum Profil Fotoğrafı Boyutu: 128×128 px
 • Önerilen Profil Fotoğrafı Boyutu: 1000×1000 px
 • Gönderi Paylaşım Boyutu: 1280×1920 px
 • Gözükecek Gönderi Paylaşım Boyutu: 500×750 px

Linkedin Görsel Paylaşım Boyutları

Linkedin görsel paylaşım boyutları
Linkedin şirketler, çalışanlar ve bu tarz resmi işler için tercih edilen bir sosyal medya ağıdır. Facebook’un resmi hali diyebiliriz. Şirketinize kaliteli çalışan arıyorsanız veya bir çalışan olarak düzgün bir şirkette işe girmek istiyorsanız, Linkedin’e çok uğrayacağınız kesin. Ayrıca linkedin görsellerinizi kaliteli yapmanızı tavsiye ederiz.

 • Gönderi Paylaşım Boyutu: 1104×736 px

Linkedin Kişisel Hesap Görsel Boyutları

 • Kişisel Profil Fotoğrafı Boyutu: 400×400 px
 • Kişisel Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1584×396 px

Linkedin Kurumsal Şirket Hesabı Görsel Boyutları

 • Şirket Hesabı Profil Fotoğrafı Boyutu: 300×300 px
 • Şirket Hesabı Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1584×396 px
 • Banner Paylaşım Boyutu: 646 x 220 px

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu