Sosyal MedyaÜnlülere Fenomenlere Influencerlara Reklam Ver

Influencer Marketing Nedir?

Etkili bir pazarlama yöntemi olan Influencer marketing, sosyal medya hesapları ile geniş kitlelere ulaşmak için tercih edilen doğal pazarlama stratejisi olarak tanımlanabilir. Influencer marketing’i genel anlamda ele aldığımız zaman Influencerlar farklı isimler ile anılabilmektedir. Bunlar arasında Youtuber, Fenomen, Vlogger, Blogger, Ünlü, Tiktoker, Twitch yayıncısı gibi tanımlar vardır. Bu kişilerin sahip olduğu yetenekleri, yüksek takipçi kitlesine ulaşma ve bu kitle üzerinde ikna kabiliyeti yaratma becerisi olarak tanımlanabilir. Genel amaç kitleler üzerinde güven oluşturmaktır. Sosyal medyada Influencer olan kişiyi takip eden kitledeki her birey, Influencerlar için birer arkadaştır.

Influencerlar genellikle yaptıkları gönderi veya promosyon başına ücret alırlar. Bu ücret kriterleri ise takipçi sayısı, etkileşim miktarı ve beğeni sayısı gibi kavramlar üzerinden belli olur. Gelirlerini arttırmak adına kimi zaman doğal olmayan yöntemleri de tercih edebilirler. Genel anlamda şeffaf bir yapı olmaması bu yönde bir oluşuma neden olur. Tüm bunların yanında Influencerlar çoğunlukla, Instagram veya diğer sosyal medya platformları üzerinde varlıklarını devam ettirmeye çalışır. İmajlarını daha bir üst seviyeye çıkarmak adına başka Influencer hesaplarla ortak iş yaparlar.

Influencer Marketing Stratejileri

Influencer marketing stratejilerinizin sağlam temellere oturması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Yapay zeka algorimatlı Fraud-Detection analizi yapılmayan kitleler ile başlatılan kampanyalar marka değeri kazandırma anlamında etkili olmaz. Kişinin sadece gönderi etkileşimini ölçerek markasına ya da kişisel hesabına değer katması zor olabilir.

Gerçek zamanlı ve teknolojiye dayalı veriler ile Influencerlarla iş birliği yapmak daha mantıklıdır ve geri dönüşüm sağlama şansınız daha yüksektir. Özellikle sosyal medya ele alındığı zaman, Influencerların önemini vurgu yapmak gerekiyor. Influencerların dijital dünyanın önderleri olduklarını ifade edebiliriz. Markaların hedeflerini ve müşterilerin satın alma davranışlarını değiştirme yönünde çok büyük etkileri vardır. Influencer marketing stratejilerinin doğru bir şekilde uygulanması, markanın hedef kitleye ulaşmasında ve istenen tüketim davranışlarının sergilenmesinde önemli rol oynar.

Samimiyet ve güven üzerine kurulu ilişkilerin önemi bu noktada çok fazladır. Z kuşağını baz aldığımız zaman, geleneksel yöntemler yerine kalıcı ve satış odaklı hareket etmenin daha etkili olduğunu ifade etmek gerekiyor. Çünkü bilimsel çalışmalara göre, Z kuşağı diğer kuşaklara göre daha tüketim odaklı bir kuşaktır.

Influencer marketing sahip olduğu gücü farklı kaynaklardan almaktadır. Bu kaynakların doğru araştırılması ve buna göre doğru yöntemler geliştirilmesi gerekmektedir. Sosyal erişim, Influencer marketing’in gücünün geldiği kaynakların başında yer alıyor. Influencer’lar sosyal medya üzerinden arkadaşınız gibi hayatınıza dahil olabilirler. Sosyal medya sayesinde milyonlarca kişiye bir anda ulaşma şansları vardır.

Influencer Marketing nasıl başarılı olunur?

Influencer Marketing’de Nasıl Başarılı Olunur?

Orijinal içerik üreten Influencerlar her zaman daha başarılı olurlar. Yaratıcı ve pazarlama odaklı içerikler sunmak onlara daha etkin bir ağ oluşturacaktır. Tüketici güveni edinmiş olmak, Influencer marketing’in gücünü aldığı faktörlerden biridir. Geleneksel yöntemler ile kıyasladığımız zaman, Influencerların bir ürünü daha popüler hale getirme ve yeni tüketicilerle eşleştirme anlamında daha etkili olduğunu ifade edebiliriz.

Bir markanın Influencer marketing noktasında etki yaratması için ilk olarak tanıtım yapacak Influencer seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Sonrasında reklamın yapılacak içerik kalitesinin özenli olması gerekiyor. İçeriğin geleneksel yöntemlerden uzak olması ve dikkat çekici olması önemlidir. Günümüzde ses getiren reklam stratejileri bu konuda yol gösterici olabilir.

Doğru reklam içeriğinin doğru sosyal medya platformunda tanıtılması gerekmektedir. Influencerların çok geniş bir kitleye hitap etmesi kampanyanızın başarılı olacağı anlamına gelmez. Çünkü, siz araba aksesuarı satarken makyaj yapan bir influencerla iş birliği yaparsanız, hedef kitleniz yanlış olacaktır. Araba aksesuarı reklamı için, arabalarla tanınmış bir fenomen ile iş birliği yapmanız çok daha mantıklı ve etkilidir.

Influencer Marketing'in Markaya Katkısı

Influencerların Markama Ne Gibi Katkısı Olur?

Günümüzde, internet kullanım alışkanlarının değişmesi, kişilerin sosyal medya üzerinde geçirdiği zamanının da artması sayesinde bir çok kategoride farklı influencerlar ortaya çıkmış bulunmaktadır. Ayrıca, sosyal medya üzerinde geçirilen zamanın artması sayesinde satın alma davranışları üzerinden de değişimler yaşandı. Eski zamanlarda daha çok tercih edilen geleneksel yöntemler yerine, internet üzerinden alışveriş çok fazla tercih edilir oldu. Bu nedenle ürünü daha önce alan kişilerin yaptıkları yorumlar satın alma konusunda oldukça belirleyicidir.

Firmalar, yorum ve deneyimlerinin ne kadar önemli olduğunu farkında vararak reklam bütçelerini yeni medyaya göre belirlemelidir. Bir çok markanın reklam bütçesini Influencer marketing için kullandığını görüyoruz. Sosyal medya üzerinde yer edinen fenomen kişiler ürün tanıtım noktasında oldukça etkili olmayı başarıyor. Markalar ürünlerini ön plana çıkarmak adına kanaat önderleri ile çalışmayı tercih ediyor. Örneğin, geleneksel medya bütçeniz 1000 TL, yeni medya bütçeniz 1000 TL olsun. Geleneksel medya ile kazancınız maksimum 3000-5000 TL olabilecekken, yeni medya ile bu rakam 50000 TL’ye kadar varabilmektedir.

Influencer marketing tekniğini aynı zamanda kulakta kulağa pazarlama olarak da düşünebilirsiniz. Sosyal medya üzerinde tanınmış ve çok sayıda takipçiye sahip olan kişiler, marka ve ürün öne çıkarma konusunda firmalara yardım etmektedir. İlgi çekici reklam, başka influencerlar tarafından beğenilirse ücretsiz olarak paylaşılmaktadır. Yani bir taşla binlerce kuş vurabilirsiniz.

Influencer Marketing neden önemlidir?

Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Tüketici alışkanlıkların değişimi ilk olarak e-ticaret dönemine giriş ile başladı. Sonrasında da sosyal medyanın daha etkin bir şekilde kullanılması ile Influencerların yaptığı reklamların önemine vurgu yapılmasına neden oldu. Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, Twitch, Tiktok, Telegram gibi sosyal medya uygulamalarında yüksek kitlelere ulaşma imkanı doğdu. Bu imkandan yararlanan ve ilgi odak noktası haline gelen Influencerlar, tüketici alışkanlıklarına uygun içerikler üretmeye başladı. Bu yüzden, influencer marketing’ten yararlanmak markanız adına çok daha yararlıdır.

Ayrıca, Influencer marketing’te önemli olan noktalardan biri, reklamın yapılacağı sosyal medya seçimidir. Daha önceki dönemlerde Twitter üzerinden daha sık reklam çalışmaları yapılırken günümüzde Instagram ve TikTok daha çok dikkat çekmektedir.

Influencer Marketing ile gelir ve satış arttırma yöntemleri

Influencer Marketing ile Gelir ve Satış Arttırma Yöntemleri

Influencer marketing çalışmaları marka gelirlerini ve satışlarını arttırma konusunda uzun vadede son derece etkilidir. Marka bilinirliği konusunda da önemli rol oynamaktadır. Hedef kitle gelişimi ile, kişinin ürününü daha geniş bir alana tanıtmasına yardımcı olur. Influencer marketing ile daha önce ulaşamadığınız bir hedef kitleye ulaşabilme şansına sahip olabilirsiniz. Tüketicilerin fikirlerini değiştirerek satın alma davranışları üzerinde etki yaratmanız mümkündür. Influencer marketing modern pazarlama olarak da anılmaktadır.

Youtube platformu da Influencer marketing için etkileşim alanlarından biridir. Video ile ürün ve hizmetlerinizin detayları ve promosyonları tanıtılabilir. Daha çok uzun videolar için tercih edilen bu platform haricinde Bloglar, Instagram, TikTok ve Twitter üzerinden de stratejiler geliştirilmektedir. Hangi platformda hedef kitleniz var ise, uygulamayı o yönde yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

Tanıtım yapılacak olan hesaplar, reklam verilen sosyal medya platformu ve reklam içeriği kampanyanın etkili olması için üzerinde durulması gereken noktalardır. Sadece reklam yapacak olan kişinin takipçi sayısı yeterli olmaz. Tercih edilen Influencerın organik takipçilerle bağlantılı olması büyük önem taşıyor. Ürünün izleyiciye, Influencerlar tarafında nasıl aktarıldığı da müşteri üzerinde etki yaratacak durumlardan biridir. Bu noktada profesyonel bir yardım almanız büyük bir avantaj sağlar. Reklam içeriğin daha çok viral olması, izleyicinin reklam izliyorum hissine kapılmaması adına önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede gerekli olan samimiyet ve güven ortamı da oluşturulmuş olur.

CCK Medya ile İletişime Geç
Mesajlarınıza 24 saat içerisinde dönüyoruz. :)

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu