Instagram HizmetleriSosyal MedyaÜnlülere Fenomenlere Influencerlara Reklam Ver

Instagram Mavi Tik Alma Şartları ve Yöntemleri

Instagram mavi tik, statünüzün ve platformdaki katkılarınızın son derece değerli olduğunu diğer kullanıcılar açıkça gösterir. Instagram’da, belirli kullanıcıların doğrulanması topluluğa faydalıdır çünkü bu süreç, bir markanın veya tanınmış bir kişinin gerçek olduğunu gösterir. Instagram mavi tik alma, Instagram’ın belirlediği tüm şartlar sağlandığında gerçekleşir. Daha önce bir kullanıcının Instagram’ını görüntüleyerek adının yanında küçük bir mavi onay işareti gördüyseniz, bu kullanıcı doğrulanmıştır.

Instagram platfromunda doğrulanmak kolay bir süreç değildir. Hesabınızdaki takipçi sayınız önemli mi? Bir marka yerine içerik oluşturucu olarak doğrulanmak daha mı zordur? Instagram neden bazı yüksek profilli hesapları doğrularken diğerlerini doğrulamıyor? Bu yazımızda Instagram mavi tik alma sürecini detaylıca açıklayacağız.

Instagram Mavi Tik Doğrulanması Nedir?

Instagram hesap doğrulaması yaptığınızda, kullanıcı adınızın yanında instagram mavi tik mavi bir onay işareti görürsünüz. Ünlüler, siyasetçiler, kurumsal markalar ve influencerlar yıllardır mavi tik işaretini aktif olarak kullanıyorlar.

Mavi tik rozeti, kullanıcılara hesabın gerçek olduğunu ve güvenilebileceğini gösterir. Mavi tik, taklitçi veya sahtekar kullanıcıların sizin isminizi kullanarak piyasada avantaj elde etmesini minimuma indirir. Genellikle bu platformdaki kullanıcılar ve firmalar, mavi tikli Instagram kullanıcıların itibarlarına saygı duyarlar.

instagram mavi tikli ünlü profili

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Doğrulamaya bir şans vermek istiyorsanız, aşağıda açıklanan talimatlarımızı takip edebilirsiniz. Instagram, başvurunuzu birkaç hafta içinde, ancak bazen yalnızca birkaç gün kadar kısa bir sürede inceleyecektir. Reddedilirse, tekrar başvurmadan önce 30 gün daha beklemelisiniz. Instagram mavi tik alma süreci nispeten basittir. İşte nasıl başvurulacağına dair hızlı bir döküm:

 1. Mobil cihazınızda Instagram’ı açın.
 2. Profil sayfanıza geçin.
 3. Sağ üst köşedeki üç yatay çizgi menü tuşuna tıklayın.
 4. Ayarlar> Hesap’a dokunun.
 5. Doğrulama Talebi’ni seçin.
 6. Kimlik kartınızda yazan adınızı, varsa bir firma adını ve kategorinizi girin.
 7. Devlet tarafından verilmiş resmi bir kimlik formunun taranmış versiyonunu yükleyin.
 8. İnceleme sürecini başlatmak için Gönder’e tıklayın.

instagram mavi tik onaylı hesap

Instagram Mavi Tik Doğrulaması İçin Gerekli Kriterler

Her hesabın karşılaması gereken niteklikleri Instagram platformu kamuya açık bir şekilde belirtmektedir. Bu nedenle, Instagram mavi tik alma olasılığınızın daha yüksek olması için, aşağıdaki kriterleri sağladığınızı kontrol edin:

 • Gerçeklik: Hesabınız gerçek bir kişi, işletme veya tüzel kişi olmalıdır. “Hayran” hesapları (ünlüler için oluşturulanlar gibi) ve gerçeklikten uzak hesaplar bu kategorinin dışında tutulur.
 • Benzersizlik: Instagram genellikle mavi tik vereceği hesapların benzersiz içerik oluşturduğundan emin olmak istemektedir. Oluşturulan ve yayınlanan içerik size ait olmalıdır. Eğer bir kişiden alıntı bir içerik paylaşırsanız kaynak göstermelisiniz.
 • Herkese Açık Hesap: Instagram, doğrulanmış her hesabın herkese açık olmasını ve tamamen doldurulmuş bir biyografiye sahip olmasını gerektirir. Hesabınızda profil resminiz olmalı ve yeterli sayıda fotoğraf, video, IGTV, Reels ve benzeri içeriklerden yüklemiş olmalısınız.
 • Çapraz Tanıtım Olmamalı: Hesabınızda, kullanıcılara sizi diğer sosyal platformlarda takip etmelerini söyleyen “beni ekle” bağlantıları olamaz. Bağlantınız yalnızca web sitenize, mağazanıza, açılış sayfanıza gibi diğer sosyal medyalardan bağımsız trafik yönlendirmek için kullanılmalıdır.
 • Dikkate Değer Olma: Doğrulama genellikle daha önce ünlüler için ayrılmış olsa da, Instagram artık birçok tanınmış haber kaynağında yer alan hesapları da doğrulanmış olarak kabul etmektedir. Kendi web sitenizin dışında bir basın kaynağında Instagram içeriğiniz hakkında bilgi yayınlamıyorsanız popüler bir markaya sahip olmak yeterli değildir. Instagram, dünya çapında tanınan ve tanınır olduğunuzu bilmek istiyor bu yüzden yerli veya ulusal haber kaynaklarında sizi tanıtan yazılara sahip olmanız gerekmektedir.

instagram mavi tik alma

Daha Hızlı Instagram Mavi Tik Alma İpuçları

Instagram’da daha hızlı doğrulanmak için işte uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizler için derledik. Ancak, bunların hiçbirinin Instagram mavi tik alma talebinizin onaylanacağının garantisi olmadığını unutmamalısınız. Yalnızca gönderdiğiniz bilgilerin analizini hızlandırmasına yardımcı olabilecek bilgilerdir.

1. Kaliteli İçerik Yayınlayın
Günümüzde dijital pazarlamayla ilgili her şeyde olduğu gibi, takipçilerinize alakalı içerik sunmak, Instagram’ın profilinizi değerlendirme sürecinde çok önemli olacaktır. Bu şekilde Instagram, işletmenizin yalnızca satışla değil, aynı zamanda platformda değer katmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmekle de ilgilendiğini anlar.

2. Diğer Sosyal Medya Platformlarını Kullanın
İşletmenizin var olduğunu kanıtlamak için tamamen Instagram’a bağımlı olmamalısınız. Bu nedenle, diğer sosyal medya platformlarında hesaplarınız olması, bu süreci pozitif olarak etkileyecektir. Örneğin YouTube veya Twitch platformlarında değerli içerikler oluşturmak, Instagram’da doğrulanmış bir hesap edinmenizde size çok yardımcı olabilir.

3. Facebook Doğrulama Rozeti Almak
Bu madde o kadar popüler olmasa da, sayfanızda Facebook doğrulama rozetine sahip olmak Instagram’da bu süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir. Facebook doğrulama rozeti alma bölümüne adres, şirket adı gibi belirli bilgileri girmelisiniz ve ardından bir telefon aramasını cevaplayın. eğer başvurunuz onaylanırsa, Facebook sayfanızda koyu gri bir rozet alacaksınız.

4. Instagram Kurallarına Uymalısınız
Bu süreçte size yardımcı olacak bir diğer önemli ipucu, Instagram’ın tüm kurallarına ve politikalarına saygı duymaktır. Kurallara uyduğunuzu göstermenin yanı sıra bu, Instagram’ı iyi niyetle kullandığınızı kanıtlamaya yardımcı olur. Instagram Topululuk Rehberi size bu konuda kapsamlı şekilde yardımcı olacaktır.

5. Ücretli Reklam Promosyonlarından Yararlanın
Ücretli reklam kampanyaları oluşturmak doğrulanmanıza da yardımcı olacaktır. Hesabınızı önemsediğinizin, insanlara ulaştığınızın ve performansınızı artırdığınızın bir işaretidir. Sahte bir hesabı olan hiç kimse reklam kampanyalarına para yatırmaz. Profilinizin doğrulanıp doğrulanmayacağına karar veren kişilerin gözünde güvenilirlik kazanabilirsiniz.

6. Hesabınızda Aktif Olmaya Odaklanın
Değerli ve güvenilir bir etkileyici bir insan veya marka olarak görülmek istiyorsanız, sık sık kaliteli içerik yayınlamanız gereklidir. Gerçek ve sabit değer yarattığınızda, doğrulanma şansınız daha yüksektir.

Popülerlik, görünürlük ve güvenilirlik kazanmak için hashtag’leri kullanın. En iyi sonuçlar için, markanızı ifade etmek için kendi hashtaginizi de oluşturmayı unutmayın. Hashtag’ler, etiketler alakalı olduğu sürece daha fazla görünmenize yardımcı olabilir. Hedef kitlenizin ilgisini çekme amacında olmalısınız. Yorumları ve mesajları yanıtlayın ve yaptığınız işte samimi olmaya çalışın.

instagram mavi tikli hesap

Instagram Mavi Tik Doğrulamanın Faydaları Nelerdir?

Ulaşılması gerçekten herkes için kolay olsaydı, imrenilen mavi tik değerli olmaz ve birçok kişi Instagram mavi tik alma yöntemlerini araştırmazdı. Çoğu kişi için Instagram mavi tik sahibi olmak bir durum sembolü veya statü göstergesi olarak kabul edilir. Profilinizde harika görünür, hesabınızın değerli görünmesini ve kendinizi özel hissetmenizi sağlar. Bugün birçok marka Instagram ünlüler ve fenomenler ile iş birliği yapma eğilimindedir bu nedenle mavi tik oldukça değerlidir. Mavi tikli bir hesaba, diğer kullanıcılar daha çok değer verir ve düşüncelerini önemserler. Doğrulanmanın üç ana avantajı vardır:

Taklitlerden veya sahtekarlardan kaçınmanızı sağlar: Birisi sizi veya şirketinizi aradığında, mavi rozeti fark edecek ve gerçek olduğunuzu görecektir. Resimler ve videolar aracılığıyla etkileyici bir marka oluşturmak için çok çalıştığınız, ancak birileri onları kendilerine aitmiş gibi yayınladığınız birçok kez bunun gerçekleştiğini gördüm. Doğrulama rozetiniz olduğunda, sahte veya hayran hesapları nedeniyle takipçilerinizi kaybetmezsiniz. Ne kadar popüler olursanız, o kadar çok taklitçi içeriğinizi çalmaya çalışır. Demek istediğim, taklit, pohpohlamanın en samimi şeklidir.

Önemli ve güvenilir olduğunuzu kanıtlar: Instagram’da doğrulama almak, birkaç haber kaynağında bulunduğunuz anlamına gelir. Rozet, şu anki ve gelecekteki takipçilerinize herkes tarafından bilinen bir figür veya marka olarak görüldüğünüzü gösterir. Instagram mavi tikli yorum yaptığınızda, yorumunuz genellikle yorum yerinin en üzerinde gözükecektir.

Instagram SEO için faydalıdır: Hesap adınızın Instagram arama sonuçlarının en üstünde olmasını istiyorsanız, mavi rozete sahip olmak anında bir kazançtır. Doğrulanmış hesaplar her zaman doğrulanmamış hesapların üzerindedir.

Başvurunuz Kabul Edilmedi Ne Yapmalısınız?

Talebiniz reddedilirse pes etmemelisiniz çünkü 30 gün sonra tekrar başvurabilirsiniz. Bu 30 günlük dönemde profilinizi geliştirmek, hedef kitlenizi büyütmek ve profilinizi geliştirmek için çalışmalar yapmalısınız
Instagram mavi tik kazanıldığında Instagram’ın Kullanım Koşulları ve Topluluk Yönergelerine uygun davranmalısınız. Eğer kuralları ihlal ederseniz, hesabınızı devre dışı bırakabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu