influencer ne kadar kazanır
|

Fenomen ve Influencer Ne Kadar Kazanır?

Birçok influencer ve fenomen, sponsorlu içeriklerinden oldukça fazla kazanır. Bununla birlikte, influencer marketing ile nelerin kazanılabileceğine dair kesin bir genel bakış yoktur.

Influencer olmak hiç de kolay değildir. Influencer olmak kulağa gerçekte olduğundan çok daha kolay geliyor. Bir hayran kitlesi oluşturmak ve bu kitle ile etkileşimi yüksek tutmak zordur. Çeşitli bir içerik stratejisi hazırlamak başlı başına tam zamanlı bir iştir.

Infleuncerlar neden bu kadar çok para kazanıyor? Birden fazla gelir akışına sahip oldukları ortaya çıktı. IG etkileyicilerinin ciddi paralar kazanabileceği en popüler yollardan bazıları şunlardır

10.000’den Az Takipçisi Olan Influencer Ne Kadar Kazanır?

Nano influencer kitlesi profesyonel influecerlardan farklı olarak, genellikle sevdiklerinin yer aldığı hatıra gönderileri ile daha az gösterişli bir içerik hesabı yaratırlar. Temelde, tıpkı günlük sosyal medya kullanıcıları gibi hareket ederler. Nano influencer kazanç oranları değişkendir.

Influencer ne kadar kazanır? Nano etkileyiciler, sponsorlu gönderiler için 100₺ ile 1.000₺ arasında bir ücret kazanıyor.

influencer ne kadar kazanır

100.000 Takipçisi Olan Influencer Ne Kadar Kazanır?

Makro influencer hesapları yemek, fitness, moda, doğa manzaraları ve gezilecek yerler gibi belirli bir niş ilgi alanıyla ilgili içerik oluştururlar. Bu nedenle, ağları da benzer ilgi alanlarını paylaşan ve onları niş konuda otorite figürleri olarak gören takipçilerden oluşur. En az 100.000 takipçisi olan Instagram etkileyicileri, platformda iyi para kazanabilir.

Ödeme oranı, bir etkileyicinin marka için ne kadar uygun olduğuna bağlıdır. Bazı nişler de diğerlerinden daha iyi ödeme yapar. En karlı Instagram nişlerinden birkaçı seyahat, güzellik ve modayı içerir. Influencer ne kadar kazanır sorusuna cevap olarak, bu influencerlar sponsorlu bir gönderi için yaklaşık 10.000₺ kazanabilir.

1 Milyon Takipçisi Olan Influencer Ne Kadar Kazanır?

Makro etkileyiciler, topluluklarında ünlü, TV kişiliği, sporcu veya düşünce lideri gibi başka unvanlara sahiptir. 1 milyon veya daha fazla takipçisi olan kullanıcılar mega influencer olarak kabul edilir. Kazançlar influencer’ın etkileşim oranı, niş ve markaya uygun kitle gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Bunun nedeni, sponsorlu gönderilerinin daha fazla potansiyel müşteriye ulaşacağını bilen markaların daha fazla ödemeye hazır olmasıdır.

Influencer ne kadar kazanır? Makro influencer hesaplar sponsorlu her gönderi için 250.000₺ kazanabilir.

influencer takipçiye göre kazançlar

Fenomen ve Influencer Türleri

Instagram influencer ne kadar kazanır veya ortalama influencer maaşını öğrenmek istiyorsak öncelikle ne tür Influencerlardan bahsettiğimize bakmalıyız. Güncel olarak influencer kategorisi 4 farklı türde incelenebilmektedir. Influencer ve fenomen türleri aşağıda listelenmiştir:

  1. Mega influencer: 1 milyon veya daha fazla takipçisi olan hesaplar bu influencer kategorisine dahil olmaktadır. Genellikle şarkıcılar, futbolcular, TV ve sinema oyuncuları gibi ünlüleri içerir. En yüksek Instagram gelirine sahiptirler.
  2. Makro influencer: 100.000 ile bir milyon takipçisi olan hesaplardır. Bu tür influencerların tutkuları, deneyimleri ve özgünlükleri tavsiyelerini daha güvenilir ve etkili kılar.
  3. Mikro influencer: 10.000 ile 100.000 takipçisi olan influencer grubudur. Mikro etkileyiciler genellikle yeni kurulan şirketler ve daha küçük markalarla çalışır. Mikro etkileyicilerin maliyetleri, makro etkileyicilerinkinden daha düşüktür, ancak birçok takipçi, uzmanlıklarına daha fazla odaklanmaları ve yüksek izleyici katılım oranları nedeniyle onlara güvenmektedir.
  4. Nano influencer: 10.000 veya daha az takipçileri vardır. Yerel etkileyiciler olarak da adlandırılırlar. Diğer etkileyicilerle karşılaştırıldığında, bu kişilerle çalışmak çok fazla ziyaret ve istenen sonuçları getirmeyebilir. Bu tip influencerların en büyük avantajı ise takipçilerinin her biriyle çok yakın ilişkileri olmasıdır.

Influencer Para Kazanma Yöntemleri

Influencer ne kadar kazanır sorusunu cevapladıktan sonra influencerların para kazanma yöntemlerini açıklayabiliriz. Influencer ve fenomen hesaplar için farklı para kazanma yöntemleri vardır. Influencerlar bu yöntemlerin hepsini de kullanabilir yada seçtiği birkaç yöntemle de para kazanabilir. Para kazanma yöntemi seçimi tamamen influencer inisiyatifinde olan bir durumdur. Aşağıda influencer para kazanma yöntemleri sıralanmıştır:

1- İçerik Yaratıcı Hesabı

Instagram kısa süre önce içerik oluşturucuların doğrudan uygulama aracılığıyla para kazanmasına yardımcı olacak araçları kullanıma sundu. Bir içerik oluşturucu hesabıyla, etkileyiciler gönderilerinde ürünleri etiketlemek ve komisyon almak için özel bağlantılar kullanabilir. Ayrıca görüntülenmelerden para kazanma yöntemi de Instagram’da yakın aktif olacaktır. Buna ek olarak, YouTube ve Twitch gibi platformlarda da içerik üzerinden para kazanabilirler.

influencer para kazanma yöntemleri

2- Sponsorluklar

Birçok etkileyici, sponsorlu reklam gönderileri oluşturmak için doğrudan markalarla çalışarak para kazanıyor. Her iki taraf da, hedef kitlenin türüne ve ihtiyaç duyulan içeriğe bağlı olarak, ödeme miktarına önceden karar verir. Proje işleme alınırken Reels, hikaye, gönderi veya video olarak yayınlanabilmektedir. Yayınlanan gönderide marka reklamı veya marka etiketi bulunabilir.

3- Bağlı Pazarlama

Influencerlar ayrıca tanıttıkları ürünlere özel komisyon bağlantıları ekleyerek para kazanabilirler. Bir kullanıcı bağlantıyı her takip ettiğinde ve bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, etkileyiciye bir komisyon ödenir.

Farkındalıktan çok sonuçlara odaklanan markalar, etkileyicilerle bağlı kuruluş pazarlama anlaşmaları üzerinde anlaşmaya varmakla ilgilenebilir.

Bağlı kuruluş pazarlaması, hedef kitlelerinden biri bir bağlantıyı takip ettiğinde veya özel bir kupon kodu girdiğinde ve gerçekten markanın ürününü satın aldığında, influencer para kazanır.

4- Ürün Satışı

Bazı Instagram influencerları, hayranlarına sattıkları kendi özel ürünlerini oluşturur. Ürün satışı, kıyafetler, kupalar, aksesuarlar ve daha fazlasını içerebilir. Influencerlar kendi e-ticaret sitelerini oluşturabilir veya doğrudan kendi Instagram mağazalarında satış yapabilir.

influencer reklam

5- Görüntülü Reklamcılık

Influencerlar ayrıca görüntülü reklamcılık yoluyla pasif olarak para kazanma yeteneğine de sahiptir. Influencerlar bu yöntem ile üç yoldan biriyle para kazanabilir.

İlk olarak, her tıklama için ödeme alabilirler. Tıklama başına maliyet (TBM) reklamları olarak bilinen blog yazarı, bir site ziyaretçisi web sitesinde görüntülenen bir reklamı gerçekten her tıkladığında küçük bir miktar para alır.

İkincisi, etkileyici kişi bir bin başına maliyet (CPM) ağına katılabilir. Bunlarda, her 1000 reklam gösterimi için belirli bir miktar para kazanırlar. Blogger’a yalnızca reklamı göstermesi için ödeme yapıldığından, bir ziyaretçinin tıklaması önemli değildir.

Üçüncüsü, çok fazla trafiğe sahip etkileyiciler, reklam ağlarını tamamen terk edebilir ve doğrudan reklam satarak reklamcılıktan iyi para kazanabilir. Bu yaklaşımla, esas olarak kendi oranlarını ve koşullarını belirleyebilir ve reklam yerleşimi üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirler.

6- Bağışlar ve Abonelik Gelirleri

Influencer’ların tam zamanlı işlerini bırakıp yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarının bir başka yolu da en sadık takipçilerini harekete geçirmek ve onlara doğrudan destek fırsatı sunmaktır. Bu, özellikle izleyicilerin neredeyse sınırsız bağış gönderebildiği canlı yayınların olduğu sosyal medya endüstrisinde yaygındır. Fenomenler, TikTok, YouTube, Twitch, Bigo Live, Nimo TV, Dlive, Nonolive ve Instagram gibi platformlarda abonelik ve bağış sistemlerini kullanabilirler.

Eğer sizde influencer olmak istiyorsanız, influencer nasıl olunur konumuza göz atabilirsiniz. Ayrıca influencer olarak içerik üretiyorsanız, influencer ajansı ile ortak çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Instagram 1 milyon takipçi ne kadar para alıyor?

Instagram 1 milyon ve üzerindeki takipçili hesaplar, makro influencer olarak adlandırılmaktadır. Makro influencer kişiler sponsorlu her gönderi için 250.000₺ kazanabilir.

Influencer olmak için kaç takipçi gerekir?

Influencer olmak için minimum 10.000 takipçi gerekmektedir. 10.000 takipçiye sahip olduğunuz zaman nano influencer kategorisine dahil olmaktasınız.

5/5 - (14 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir