Instagram'dan nasıl para kazanılır

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram hesabı aracılığıyla para kazanmak herkesin hayalidir. En çok ilgilendiğiniz konular üzerine çalışmak, gönderi paylaşmak ve aynı zamanda ondan para kazanmak gerçekten şaşırtıcı ve eğlencelidir. Birçok kişinin merak ettiği soru ise Instagram’dan nasıl para kazanılır? Kolay bir kazanç kapısı mıdır?

Kolay kazanılabilecek bir para gibi görülebilir fakat Instagram hesabınızdan para kazanmak gerçekten zor olabilir. Birçok kişi denedi ve başarısız oldu. Sadece bu çabaya sahip olanlar başarılı olmuşlardır. Herkes bir Instagram sayfası açabilir ve gönderi paylaşabilir fakat birkaç Instagram sayfa yöneticisi uğraşlarını bir kazanca dönüştürebilir. Instagram’dan nasıl para kazanılır adlı yazımızda sizin 11 benzersiz para kazanma yolunu açıklayacağız.

1. Kendi Ürünlerinizi Satın

Başkalarının ürünlerini satmak yerine kendi ürünlerinizi kitlenize satabilirsiniz. Ürünler dijital veya fiziksel ürünler olabilir. Kendi ürettiğiniz ürünleri ucuza başka satıcılara vermek yerine tüm kazancı kendinize çevirerek daha uygun bir fiyat ile ürün kullanıcılarına sunabilirsiniz.

Kendi ürünlerinizi satmak için:

 1. Ürün bağlantılarıyla Instagram hikayeleri oluşturun.
 2. Alışveriş yapılabilir bir Instagram Feed’i oluşturun.
 3. Alternatif olarak, mağazanızı Bio bölümünden bağlayabilirsiniz. Biyografinin URL bölümü, Instagram sayfanıza ekleyebileceğiniz tek tıklanabilir bağlantıdır.

instagram'dan nasıl para kazanılır

2. Çevrimiçi Butik Mağaza Açın ve Instagram’da Tanıtın

Yapılan birçok anketlerde, Instagram kullanıcılarının %30’unun Instagram’da keşfettikleri ürünleri satın aldığını gösteriyor. Bir çevrimiçi mağaza açabilir ve bunu Instagram’da tanıtabilirsiniz.

 1. Duygusal olarak bağlantı kurmak için kısa storyler kullanın.
 2. Ürünü kullanırken fotoğraf çekerek ürününüzü çalışırken gösterin.
 3. Hedef kitlenin ilgisini çekmek için bazı zorluklar ve oyunlar yapın.
 4. Ürününüzü, onu kullanan takipçilerinizin paylaştığı fotoğrafları kullanarak pazarlayın.
 5. Ürünlerinizi Instagram’da daha büyük pazara için satmak için Shopify veya benzeri platformlar kullanmalısınız. Ayrıca Etsy veya Amazon gibi bir çevrimiçi pazarda satabilmek için e-ticaret mağazanızı kurmanız gerekir.

Ayrıca Instagram Business hesabınıza bağlı bir Facebook işletme sayfasına da ihtiyacınız olacak. Bir Facebook kataloğu oluşturarak Instagram hesabınıza alışveriş yönlendirmesi yapabilirsiniz.

3. Hesap Satışından Para Kazanın

Şimdi bu biraz şaşırtıcı olabilir! Ancak evet, Instagram hesabınızı tamamen tek seferde satarak para kazanabilirsiniz.

Etkin bir hayran kitleniz varsa, ancak zamanınız yoksa veya hala markaların gözünde bir etki unsuru değilseniz, hesabınızı satmak iyi bir seçenek olacaktır. Birçok kişi Instagram hesaplarını satarak kazanç elde eder.

Instagram hesapları genellikle 150 ₺ ile 10,000 ₺ arasında satılıyor.

Diğer iş modeli, düşük kişi sayısı olan (odaklandıkları ve daha fazla değere sahip oldukları) niş odaklı bir Instagram hesabı satın alıyorsunuz, büyütüyor ve daha sonra Instagram hesabını daha yüksek bir değer için satıyorsunuz.

Bir Facebook hesabı satmaya kıyasla Instagram’da yüksek ödemeler, minimum güçlükle anında memnuniyet elde edebilirsiniz.

instagram'dan nasıl para kazanılır

4. Bağlı Pazarlama

Diğer kişilerin ürünlerini satmak ve komisyon kazanmak için storylerinizin yukarı kaydırma bağlantılarına veya profilinizdeki link bölümüne satış ortağı bağlantıları yerleştirerek başlayabilirsiniz.

Birçok şirket ürünlerini bağlı kuruluş programları aracılığıyla satar.

Normal bir satış ortağı ve influencer arasındaki fark, satış ortaklığı pazarlamacısının komisyon karşılığında satış yapmak için çalıştığı, ancak influencer kişinin farkındalık yaratmayı ve hedef kitlesine değer sağlamayı amaçlamasıdır. Influencer ,satış ortağı bağlantılarını kullanarak veya doğrudan markaları tanıtarak para kazanabilir.

Satış ortaklığı Bağlantılarını Nasıl Paylaşmalısınız?

Metin Yer Paylaşımı: Kitlenize ürünü ekranda nereden satın alabileceklerini söyleyen resimlere satış ortağı bağlantıları yerleştirin.

Kuponlar: Bazı satış ortağı programları size satış ortağı bağlantısı yerine bir kupon sağlar. Bu kuponu resimlerinizde metin yer paylaşımı olarak veya açıklamadaki kodu paylaşarak görüntüleyebilirsiniz.

Açıklamaları Gönderin: Görüntülediğiniz her resim veya video için bağlı kuruluş bağlantınızı veya bağlı kuruluş kuponunuzu ekleyerek açıklamayı kullanarak alıcıları teşvik edebilirsiniz.

Instagram’dan para kazanmak için en iyi bağlı kuruluş programlarının listesi:

 • Amazon Ortakları
 • CJ Affiliate
 • ShareASale
 • Skimlinks
 • Rakuten

instagram'dan nasıl para kazanılır

5. Ücretli Marka Geliştiricisi Olun

Son yıllarda profesyonel şirketler tarafından yapılan anketler, kullanıcıların %80’inin Instagram’da en az bir markayı izlediğini ve %60’ının Instagram üzerinden yeni ürünler veya hizmetler keşfettiklerini ortaya çıkardı.

Şirketler, iyi bir hayran kitlesi olan insanları takip ediyor. Marka işbirliği, uzun vadeli çalışma ilişkileri ile birlikte Instagram’da tekrarlanan gelir elde etmenin güçlü bir yoludur.

Belirli bir şirketin vizyonunu ve temel değerlerini tanıtarak marka geliştirici olarak para kazanabilirsiniz. Yaklaşan atölye çalışmalarını, etkinliklerini ve ürün lansmanları duyurularını kapsamaktadır.

Instagram’a yalnızca tanıtım için bağlı kalmanız gerekmez, buna ek olarak blogunuz ve diğer sosyal medya platformlarınız ile tanıtımınızı güçlendirebilirsiniz.

Ancak, kontrol etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Marka beklentileri nelerdir ve makul beklentiler midir?
 • İşbirliği mükemmel bir eşleşme mi?
 • Bu ürünler kitle yaşamınıza nasıl değer katacak?
 • Alacağınız ücret ne kadar?
 • Son olarak, markanın hesabınızı tekelleştirmesine izin vermeyin.

6. Ücretli Ürün İncelemeleri

Instagram hesabınızda yeni üretime veya pazarlamaya başlatılan ürünler için ürün incelemeleri yaparak çevrimiçi para kazanabilirsiniz.

İncelemeler, ürünün uygunluğunu, faydalarını ve kullanımın amacını vurgulamak için kaliteli fotoğraflar ve çekici kısa öyküler paylaşmayı içerir. Instagram’dan nasıl para kazanılır sorusunun en kazançlı yöntemlerinden birisidir.

Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

 1. Instagram sayfa nişinize uygun ürünleri inceleyin.
 2. İncelemelerde otantik olun.
 3. Ürünün beklentileri hakkında net olun.

instagram'dan nasıl para kazanılır

7. Instagram Pazarlama Danışmanı Olun

Birçok kişi Instagram işletme hesabını büyütmek için yardım arıyor. Pazarlama ve sosyal medyayı nasıl kullanacağınız hakkında derin bilgiye sahipseniz, hizmetlerinizi Instagram pazarlama uzmanı olarak sunabilirsiniz.

Ayrıca Fiverr ve Upwork gibi platformlarda Instagram ile ilgili işler için ücretsiz olarak ilan açabilir ve sipariş alabilirsiniz.

Birden fazla projeyi tamamladıktan ve tamamlanmış projelerin bir portföyünü oluşturduktan sonra, referanslarınızı kullanarak birçok işi alabilirsiniz.

Uzman olarak tam zamanlı bir danışman haline gelmeniz halinde iyi bir kazancınız olacaktır. Ortalama sosyal medya pazarlama danışmanının maaşı yıllık 100,000 ₺ ile 160,000 ₺ arasında değişmektedir.

8. Sponsorlu Yayınlar Yapın

Instagram hesabınızda çok sayıda takipçiniz varsa ve hesap gönderi erişim istatistikleriniz yüksekse, markalar sponsorlu bir gönderi için sizinle Direct Message (DM) yolu ile size ulaşacaklardır. Sponsorlu yayınları genellikle Instagram mavi tikli kullanıcılar yapmakta fakat normal yüksek etkileşimli hesaplarda yapabilmektedir. Ayrıca Instagram mavi tik alma hakkında detayları da öğrenebilir ve mavi tik başvurusu yapabilirsiniz.

Sponsorlu olarak tanımlanan Instagram sponsorlu gönderiler, bir şirketi veya ürünleri tanıtmak için organik bir gönderi olarak sınıflandırılmaktadır.

İzleyicilerinize doğru ürünleri doğru zamanda sunabilmeniz için kitlelerinizi ve gereksinimlerini tam olarak anlamanız gerekir.

Adweek dergisine göre, sponsorlu gönderi başına ortalama fiyat, takipçi sayısına veya uzmanlığa bağlı olarak yaklaşık 300 ₺’dır. 100,000’den fazla takipçisi olan nüfuz sahipleri gönderi başına 1,500 ₺ yakın kazanırken, 10.000 veya daha az takipçisi olan diğerleri posta başına yaklaşık 50 ₺ kazanabilir.

9. Tasarım Görsel ve Fotoğraflarınızı Satın

Bir fotoğrafçıysanız veya harika görüntüleri yakalamak için bir yeteneğiniz varsa Instagram plarformu, güzel fotoğraflarınızı, tasarımlarınızı ve dijital görüntülerinizi görüntülemek için en iyi platformdur. Bu platformu kullanarak ve doğru Hashtag’i seçerek tasarım görsellerinizi ve fotoğraflarınızı binlerce kişiye doğrudan ulaştırabilirsiniz.

Instagram’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Resimlerinizin ve tasarımlarınızın benzersiz bir deseni varsa, Instagram onları tanıtmak ve satmak için harika bir yerdir.

instagram'dan nasıl para kazanılır

10. Instagram Uygulamalarından Para Kazanın

İnsanlar Instagram işlerini yönetmek için çeşitli Instagram araçlarını kullanır. Bir mobil uygulama geliştiricisiyseniz, Instagram araçları oluşturabilir ve para kazanmak için satabilirsiniz. Bu işi yapan birçok uygulama geliştiricisi insan vardır. Eğer uygulama geliştirici değilseniz, sayfanızı büyütmek için bazı yararlı aplikasyonları kullanabilirsiniz.

Iconosquare: Instagram kullanıcılarına, alınan toplam beğeni sayısı, fotoğraf başına ortalama beğeni ve yorum sayısı, en çok beğenilen fotoğraflar, takipçi büyüme grafikleri ve daha pek çok şey gibi profilleri hakkında gelişmiş istatistikler sağlayan bir araçtır.

Piqora: Coğrafi konum, dil ve belirli konumlara göre içerik çekebilen ve yayınlarınız için en iyi fotoğrafları seçimi öneren görsel bir pazarlama uygulamasıdır.

Repost: Başka bir Instagram kullanıcısının profilinden göz alıcı görüntüleri yeniden göndermenizi ve onlara kredi vermenizi sağlar.

Postso: Yoğun bir pazarlamacının hayatını kolaylaştıran bir gönderi planlama uygulamasıdır. Yayınlarınızı planlayın, bir konum belirtin, arkanıza yaslanın ve  otomatik paylaşım rahatlığını yaşayın.

11. Ücretli Hizmet Sunma

Ücretli hizmet olarak sunabileceğiniz beceri veya kaynaklarınız varsa ve ayrıca Instagram hesabınızda güçlü bir takipçi kitleniz varsa, ücretli hizmet sizin için karlı bir iş olacaktır.

Yeteneklerinizi; dans dersleri, vergi danışmanlığı, yemek pişirme dersleri veya fotoğrafçılık gibi profesyonel hizmetler olarak sunabilirsiniz.

Hizmetlerinizi şu şekilde sunun:

 • Biyografinize, hizmetleriniz hakkında bilgi vermek için kullanıcıları web sitenize götüren bir bağlantı eklemek.
 • Uzmanlığınızı ve becerilerinizi gönderilerinize dahil ederek biyografinizi buna göre dizayn edin.
 • Hizmetlerinizi erken bir aşamada indirimli fiyatlarla sunun.
 • İlişki kurmak için benzer hizmetler sunan diğer Instagram kullanıcılarıyla bağlantı kurun.
 • Becerilerinizin reklamını yapmak için yayınları, resimleri ve videoları kullanın.
5/5 - (5 Oy)

Similar Posts

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir