instagram gönderi paylaşım analizi

Instagram Gönderi ve Paylaşım Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en çok ve en aktif kullanılan uygulamaları içinde başlarda gelen Instagram’ın etkili kullanılabilmesi için gerçekçi ve doğru analizler yapılmalıdır. Instagram gönderi ve paylaşım analizi, hesabınızı geliştirmek için oldukça önemlidir. Instagram’da paylaşımlarınızın ve gönderilerinizin analiz edilmesi özel programlar sayesinde yapılabilmektedir. Hesap ve profil analizi yapmadan önce gelecek hedeflerinizi ve amacınızı belirlemeli, bu hedefler bazında doğru rapor almak için doğru analiz firması belirlemelisiniz.

Seçimleriniz sonrası ortaya çıkacak olan analizde dikkat etmeniz gereken detaylar ise, takipçi hedef kitlesidir. Bu hedef kitle hakkında tüm bilgileri öğrenerek, yapmanız gerekenleri daha iyi anlayabilirsiniz. Instagram’da paylaştığınız gönderilerin artmasıyla birlikte daha detaylı performans analizlerine erişebilirsiniz. Bu yazımızda Instagram gönderi ve paylaşım analizi yapma yolları, paylaşım performans analizlerinin neye göre yapılabileceğine ve hangi yöntemler ile doğru sonuçlar elde edeceğinize değineceğiz.

Rakip Olarak Görülen Sayfa İle Kıyaslama

Instagram’da yeterince ilgi görüp görülmediğinin anlamanın en kolay yollarından biri kıyaslamadır. Rakip olarak görülen denk bir sayfanın etkileşimine bakılarak gerekli kıyaslama sonrası analiz yapılabilmektedir. Rakip sayfanın beğeni, yorum, görüntüleme, paylaşım gibi önemli detaylarının hesaplanması ve sahip olunan sayfa ile kıyaslanması ile belirli bir analiz sağlanabilmektedir. Ortaya çıkan sonuç ile birlikte hangi paylaşımların daha etkili veya nelerin daha etkisiz kalabildiği kolaylıkla hesaplanabilmektedir.

Örneğin, rakip sayfanız bir veteriner sayfası olsun; Veteriner olarak aynı marka mama satışında hangi veteriner sayfasının daha fazla kullanıcıya ulaştığını gelen beğeni ve yorum sayısına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer daha fazla ise, paylaşımın görsel duruşuna, etiket kullanımına, paylaşım saatine dikkat etmenizi öneririz.

instagram hashtag kullanımı

Kullanılan Hashtag’lerin Etkisi

Hashtag birçok sosyal medya mecrasında olduğu gibi Instagram gönderi ve paylaşım analizi için de oldukça önemli bir araçtır. Dünyanın her yerinden aynı hashtag ile birçok gönderi veya paylaşım ile etkileşim sağlanabilmektedir. Hashtag ile kullanıcılar görmek istedikleri hashtagli içerikleri kolayca takip edebilmektedir. Bazı dönemler popüler olan örneğin yılbaşı, sevgililer günü veya herhangi bir konuda en çok aranan kelimelerin hashtag olarak kullanımı sebebiyle birçok farklı kullanıcıya ulaşmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan hashtaglerin konu ile alakalı olması çok önemlidir. Ayrıca popüler olması gönderinin ön plana çıkmasında büyük rol oynayacaktır. Daha önce kullanılan hashtaglere bağlı olarak eski gönderinin aldığı etkileşim hesaplanarak en etkili hashtagleri de bulabilirsiniz.

Instagram gönderi stili şekli

Hangi Gönderi Tarzı Daha Etkili

Bir sürü özelliği kendisinde barındıran Instagram’ın bildiğiniz üzere gönderi ve paylaşım yapma seçenekleri birden fazla sayıdadır. Fotoğraf, uzun video, kısa video, reels video, birden fazla fotoğraf veya birden fazla video şeklinde paylaşımlar yapılabilmektedir. Bu gibi farklılıklar ile hedeflenen kitlenin ilgisinin ölçülüp analiz edilmesi ile en etkili paylaşım şekline ulaşılabilmektedir. Belirlenen gönderi tarzı takipçiler için hesap alışkanlığı yaratacağı gibi, aşinalığın da artmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu gibi paylaşım seçeneklerinin yanında yaratıcı şekiller ile yapılan paylaşım tarzları da denenerek en etkili yol bulunabilir.

instagram hikaye gönderi analizi performansı

Hikayelerin Performans Analizi

Gönderilerde olduğu gibi Instagram hikayelerinde de belirli bazı analizler yapılabilmektedir. Görünürlük, yanıt veya ilginin hesaplanarak Instagram hikayeleri için de gerçekçi ve doğru analiz yapmak oldukça önemlidir. Yapılan analiz neticesinde hikayelerin takipçiler için ilgi çekici olması ve takipçilerin hikayelere bakması sağlanmalıdır. Video, fotoğraf ve daha farklı yaratıcı şekillerle paylaşımları yapılabilinen hikaye kısımlarında; anket, müzik, soru sorma gibi birçok seçenekte yine takipçiler için eğlenceli bir takipçilik deneyimi sunulmalıdır.

instagram takipçi analizi performansı

Takipçi Artış Oranı Hesaplama

Yapılan paylaşımlar neticesinde takipçi sayısı artış veya azalış gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda hangi gönderiler ile birlikte takipçi sayısında değişiklik olduğu veya değişimin ne kadar ciddi olduğu hesaplanmalıdır. Takipçi artış veya azalışların hangi dönemlerde olduğu hesaplanmalı ve sayfanın paylaşım sıklığına göre nasıl bir çizgiye ulaştığı gibi detaylar hesaplanarak etkili bir analiz yapılmalıdır.

Takipçiniz azalmaya daha meyilliyse paylaşım tarzı değiştirilmelidir. Farklı içerikler ve görsel şölenler hazırlamanız takipçileriniz tarafından başka kullanıcılara paylaşılmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca, unutmayın ki Instagram’ın sunduğu Insights hizmeti sayesinde takipçi analizi detaylıca öğrenilebilir.

instagram gönderi paylaşım saatleri

Hangi Gün ve Saatlerde Paylaşım Yapmalısınız?

Yapılan analizler içinde oldukça önemli detaylardan biri ise paylaşımın hangi gün veya saat yapıldığı ve bu bağlamda nasıl bir etkileşim aldığının hesaplanmasıdır. Gün ve saatin etkisinin hesaplanarak buna göre paylaşım yapılması hem hedef kitlenin hangi zaman aralığında Instagram’ı kullandığı hesaplanabilir hem de en etkili etkileşim yolunun nasıl olacağı anlaşılabilir. Bizim önerdiğimiz saat aralığı insanların en çok Instagram’a giriş yaptığı saat olan 17.00 ile 19.00 arasındadır. Daha sonra insanlar haberler, diziler, filmler derken Instagram’a giriş yapmayı azaltmaktadır. Ayrıca Instagram’da takibi bırakanlar konumuza da göz atarak, etkileşiminizi ölçebilirsiniz.

4/5 - (10 Oy)

Similar Posts

7 Comments

  1. Instagram komik videolar sayfamı büyütmek için analiz yapmam önerildi fakat hiçbir detay bilmiyorum. Umarım bu yazıdakileri gerçekleştirince başarılı olabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir