Instagram HizmetleriSosyal Medya

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram hem ülkemizde hem de Dünyada son derece popüler olan sosyal medya uygulamalarından birisidir. Küresel boyutta milyonlarca insanın günlük olarak aktif bir şekilde kullandığı ve paylaşım yaptığı sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ın sahip olduğu özellikler de her geçen gün artmaktadır. Artık Instagram Reklam Nasıl Verilir sorusunun cevabını instagram uygulaması ile öğreneceksiniz. Instagram reklamcılığı kolayca ve güvenli bir şekilde Instagram üzerinden sayfa, marka, ürün tanıtımını yapmaya yarar.

Milyonlarca insanın kullandığı bu başarılı sosyal medya uygulamasını artık gelir veya iş amaçlı kullanmak mümkündür. Instagram’ın sunduğu güzel olanaklardan birisi olan Instagram Business sayesinde markanızın veya işletmenizin tanıtımını Instagram içinde kullanıcılara kolaylıkla yapabilirsiniz. Vermiş olduğunuz tanıtım ve reklamların yardımıyla Instagram üzerinde daha çok kullanıcı tarafından daha hızlı bir şekilde fark edilmeniz mümkündür.

Neden Instagram’da Reklam Vermeliyim?

Markanızın ya da işletmenizin artık daha geniş kitlelere açılması ve tanıtılması gerektiğini düşünüyor fakat bunu nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa internet üzerinden reklam vermek mantıklı bir başlangıç olacaktır. İnternet aracılığıyla reklam vererek en iyi verimi alabileceğiniz reklam yerlerinden birisi de Instagram’dır. Instagram, her gün milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılır. Paylaşılan gönderilerin ve hikayelerin arasına düzenli olarak reklamları da ekleyen Instagram sayesinde sizin de markanız veya işletmeniz pek çok kişi tarafından hızlı bir şekilde fark edilecektir.

Instagram üzerinden reklam ya da tanıtım yapmak bir bakıma hızlı ve güvenli bir şekilde milyonlara hitap etmek anlamına gelmektedir. Instagram’ın sizlere sunduğu bu güzel fırsatı kaçırmamalı ve hemen reklam vermek için işe koyulmalısınız. Yapacağınız tanıtım ya da reklam sayesinde ürün satış miktarınız, marka değeriniz gibi önemli noktalarda kolaylıkla artış gözlemleyebilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Sebepleri Sonuçları

Instagram’a Reklam Nasıl Verilir?

Marka ya da işletmenizin reklamını verme konusunda kararlıysanız geriye sadece birkaç adımı takip ederek işlemleri yapmak kalıyor. Instagram’ın sunduğu reklam yardım destek içeriklerinden de faydalanarak reklam vermek için gerekli bilgileri tespit edin. Bu sayede kendinize marka ve müşteri odaklı bir hedef belirleyerek bu hedefe uygun bir reklam ve tanıtım başlatabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz birkaç adımla Instagram reklam nasıl verilir hakkında fikir edinebilirsiniz.

  • Business Manager hesabında bir oturum açın.
  • Marka ya da işletmenizin Instagram ve Facebook profillerini Business hesabıyla entegre edin.
  • Vereceğiniz reklama dair bütçe hedeflerinizi belirleyin.
  • Reklam kampanyası içeriğinin temasını ve konusunu kararlaştırın.
  • Belirli şablonlar arasından vermek istediğiniz reklam türüne uygun olanı seçin.
  • Kampanyayı tamamlamak için reklam hesabınıza gidin ve reklamı gönderin.
  • Reklamınızın onay alması durumda reklamınızı kolaylıkla yayınlayın.

Instagram’ın sunduğu bu faydalı olanaktan yararlanarak marka ve işletmeniz hakkındaki bilgileri kolayca hedeflediğiniz Instagram kullanıcılarına duyurun.

Instagram Reklam Modelleri

Instagram’da Reklam Verme Detayları

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin yanı sıra önem vermeniz gereken birkaç detay daha bulunmaktadır. Bu detayların da yardımıyla sorunsuz, geniş kitlelere hitap eden bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Böylece Instagram Reklam Nasıl Verilir sorusuna cevapta kolayca bulabilirsiniz.

Reklam şablonlarında uygun olanı seçmeye özen gösterin

Marka ya da işletmenizin içeriği ve hitap ettiği kitleye göre Instagram’ın sizlere sunduğu farklı şablonlardan birisini seçerek reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Doğru şablon seçimi, hedeflediğiniz müşteri kitlesi ile uyumlu olması gerçekten önemlidir. Eğer hedeflediğiniz müşteri kitlenizin hangi reklamlara önem verdiğini anlayabilirseniz, reklamlarınızın dönüşüm oranının yüksek olacağı olasıdır. Aşadağı Instagram reklam çeşitlerini ve kampanyalarını sıraladık:

1- Görsel Reklamlar

Bu tür reklamlarda paylaşımınız takipçilerde bir görsel olarak ortaya çıkacaktır. Çoğunluğu dikkatini çekecek etkili ve reklam kampanyanız ile uyumlu bir görsel seçmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra paylaşılan reklam görselinin altına düzgün bir dille açıklama yazısı eklemek ve popüler olan hashtagleri(etiket) kullanmak da reklam kampanyanızın alacağı etkileşimi arttıracaktır.

2- Hikaye Reklamları

Reklamınızın daha çok Instagram “Hikayeler” bölümünde izlenme olasılığı olduğunu tespit ettiyseniz, “Hikayeler” şablonunu seçmek mantıklı bir seçim olacaktır. Hikaye reklamları en çok görüntülenen reklam çeşidi olarak gösterilmektedir. Instagram kullanıcılarının büyük bir bölümü düzenli olarak Instagram’da paylaşılan hikayeleri izlediklerinden dolayı, bu reklam kampanyasının görüntülenme sayısı oldukça yüksek olmaktadır.

3- Döngü Reklamları

Birden fazla ürün satan bir işletme iseniz bu reklam türünü seçmeniz daha kullanışlı olacaktır. Döngü reklam şablonunda, birden fazla ürününüzün görselini kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Bu özelliğin yanı sıra, o ürüne ait açıklama ve fiyat gibi müşteriyi çekecek önemli bilgileri de görselle beraber kullanıcıların hizmetine sunabilirsiniz. Bu reklam türü işletmelerin satışlarını çok yüksek düzeylerde arttırmasını sağlamaktadır. Birçok işletme bu reklamları kullanarak aylık satış miktarını arttırmayı tercih etmektedir.

4- Video Reklamları

Hedeflediğiniz reklam kampanyasının konusuna göre reklam içeriğinizi görsellerle ifade etmek yerine video seçeneğini de seçebilirsiniz. Video uzunluğuna ve videoda kullanacağınız içeriklere karar verin. Video uzunluğu genellikle 15 saniye ile 60 saniye arasında olmalıdır. Video reklamlarını hem Instagram profil anasayfası hem de hikaye aralarında gösterilebilmektedir. Etkin sloganlar ve izleyiciyi çeken görseller kullanarak video reklam kampanyanızı kolaylıkla Instagram‘da yayınlayabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Instagram reklam kampanyanızı başlatırken  kimleri hedef kitle olarak seçeceğinize karar verin. Bu sayede reklam verme işlemini başlatırken seçmeniz gereken hedef kitleyi efektif olarak daraltıp daha odaklı bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Hedef kitle seçiminizi belirli bir demografik yapı, ilgi alanları, davranış temelli hedefleme ve konum olarak ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, markanız çocuk ya da genç spor ayakkabıları satan bir marka ise hedef yaş kitlenizi 65 yaş ve üstü gibi yaş aralığında görünmesinden ziyade daha genç bir yaş aralığını tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Instagram Reklam Verme Yöntemleri

Reklam Bütçenizi Doğru Hesaplayın

Her iş gibi Instagram reklam kampanyasının da bir bütçesi vardır. Reklam kampanyasına başlamadan önce reklam hedefiniz ve hitap edeceğiniz kitle gibi kriterleri göz önünde bulundurarak efektif bir bütçe hazırlamalısınız. Optimize edilmemiş bütçeli bir reklam kampanyası sonucunda istenmeyen fazla reklam ücretleri ya da yetersiz bir reklam kampanyasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu engellemek için hedef ve olanaklarınıza uygun bir bütçe oluşturarak marka ya da işletmenizin reklamını buna uygun yapmanız hesaplı bir işlem olacaktır.

Instagram’da belirlediğiniz bütçenin hepsinin harcanması gibi bir durum oluşmamaktadır. Instagram sizin belirlediğiniz bütçeniz üzerinden hedeflemenize bağlı olarak kullanıcılara gösterdiği reklamları harcama olarak düşer.

Yeni Girişimlere Atılmaktan Çekinmeyin

Bu yazı sayesinde aklınızda oluşan “Instagram Reklam Nasıl Verilir” gibi soruları büyük ölçüde cevapladık. Bir reklam kampanyası oluşturup daha geniş kitlelere hitap etmek her marka ya da işletmenin büyümesi için yapması gereken işlemler arasındadır. Reklam kampanyanızı oluşturup geniş kitlelerle paylaşmaktan çekinmeyin. Her geçen gün artarak büyüyen sosyal medya ağı sayesinde güvenli ve hızlı bir şekilde kendi reklamınızı oluşturup milyonlara tanıtımınızı yapabilirsiniz. Sosyal medyanın gücüne inanın ve yeni girişimlere atılmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu