facebook reklam modelleri
|

Facebook Reklam Modelleri ve Türleri Nelerdir?

Facebook reklam modelleri amaç ve hedef kitleye yönelik olarak farklı kategorilerde ve şekillerde yayınlanabilmektedir. Facebook reklamcılığı artık işinizi büyütmek, sadık müşteriler yaratmak ve satışlar oluşturmak için mevcut en etkili araçlardan biridir. Şu anda Facebook’ta reklam veren 3 milyondan fazla işletme var ve başlamak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Facebook Reklam Modelleri

Facebook, belki de daha “sosyal medya” terimi bile bile ortada yokken kurulmuş ve artık internetin temel taşlarından birisi haline gelmiş bir çevrimiçi sosyal platformdur. Facebook diğer sosyal medya platformlarının kurulması ile kenara itilmiş olsa da, milyonlarca kişi tarafından hala kullanılmaktadır. Bu kadar aktif kullanıcısının olması bu platformu reklam verenler için oldukça uygun bir yer haline getirmiştir.

Facebook üzerinde doğru şekilde yapılmış bir reklam, beklenenden çok daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Ancak Facebook’ta reklam vermeden önce, tanıtımını yapacağınız ürün, hizmet veya kuruluşu en iyi nasıl sunabileceğinizi gözden geçirmelisiniz. Bunun için de ilk adım, Facebook reklam modellerini incelemek ve işlevlerini öğrenmek olmalıdır. Facebook reklam modelleri, verilen reklamı neleri göz önünde bulundurarak hangi kullanıcılara sunacağınızı belirler.

Facebook sitesi, reklam modellerini verilen reklamın amacına göre sınıflandırır. Verilen reklamdan mümkün olan en yüksek verimi almak için doğru reklam modelini seçmeniz oldukça önemlidir. Facebook reklam modellerini 3 ana başlık altında inceleyebiliriz:

  • Bilinirlik Amaçlı Facebook reklam modelleri
  • Değerlendirme Amaçlı Facebook reklam modelleri
  • Dönüşüm Amaçlı Facebook reklam modelleri

facebook reklam modelleri

Bilinirlik Amaçlı Facebook Reklam Modelleri

Reklamını yaptığınız ürün, hizmet veya kuruluşun adını duyurmak için kullanılan reklam modelleridir. 2 alt başlığa ayrılır;

1- Marka Bilinirliği: İsminden de anlaşılacağı üzere, reklamını yaptığınız ürünün, hizmetin veya kuruluşun bilinirliğini arttırmak için en ideal reklam modelidir. Bu Facebook reklam modeli ile verilen reklamlar, reklam ile etkileşime girme olasılığı daha yüksek olan kullanıcıların önüne çıkar. Marka bilinirliğinin artması, potansiyel müşteri ve ortaklar için oluşturduğu güven hissinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Bu reklam modelinde görseller, videolar, carousel (kaydırmalı görsel) ve slayt gösterisi formatları kullanılabilir.

2- Erişim: Erişim reklamları reklamınız ile etkileşime geçme ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterilir. Ancak bu Facebook reklam modelinde amaç markanızın akılda kalıcılığını sağlamaktan ziyade onu daha fazla kişiye sunmaktır. Mümkün olan en düşük bütçe ile en fazla görüntülenmeye ulaşmak için ideal bir reklam modelidir.

Değerlendirme Amaçlı Facebook Reklam Modelleri

Değerlendirme amaçlı 6 reklam çeşidi vardır. Genellikle reklam ile etkileşime geçerek web sitenizin tıklanmasını ve Facebook gönderilerinizin etkileşimini yükseltmek için kullanılır. 6 alt başlığa ayrılır;

1- Trafik: Trafik reklam modelinin amacı, reklamını yaptığınız ürün, hizmet veya kuruluş ile alakalı web sitesine olabildiğince ziyaretçi çekmektir. Bu nedenle de reklamınız, reklamdaki linklere tıklama ihtimali en yüksek olan kullanıcılara gösterilir. Trafik Facebook reklam modelinde görsel, video, carousel, slayt gösterisi veya koleksiyon formatları kullanılabilir.

2- Etkileşim: Etkileşim reklamları, paylaştığınız bir gönderinin, sayfanızın veya etkinliğinizin daha fazla etkileşim almasını hedefler. Bu sebeple de kendi altında üç başlığa ayrılır; Gönderi etkileşimi, sayfa beğenmeleri ve etkinlik yanıtları.

Gönderi etkileşimi reklamları, paylaştığınız bir gönderinin daha fazla beğeni ve yorum alması için idealdir. Sayfa beğenme reklamları, sayfanıza daha fazla beğeni ve takipçi çekmek için kullanılır. Etkinlik yanıtları reklamları, Facebook üzerinde oluşturduğunuz etkinliklere katılımcı çekmek için oluşturduğunuz etkinlik sayfasını “Sponsorlu İçerik” olarak diğer kullanıcılara sunar. Seminer, toplantı, açılış ve benzeri etkinliklerin reklamları için idealdir.

facebook reklam modelleri

3- Uygulama Yüklemeleri: Geliştirdiğiniz ve kullanıma sunduğunuz bir mobil uygulamanız varsa ve bu uygulamanın reklamını yapmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz en ideal reklam modelidir. Bu Facebook reklam modelinde tanıtımını yaptığınız uygulama, daha önce bu reklam modeli ile etkileşime girerek uygulama indirmiş olan kullanıcılara gösterilir.

4- Video Görüntülemeleri: Tanıtımını yaptığınız ürün, hizmet veya kuruluşun reklamının yapıldığı videonun görüntülenmesini arttırmak için kullanılır. Bu Facebook reklam modelinin öne çıkan özelliği, reklam verilerinin tekrar kullanılmasına olanak sağlamasıdır. Yani, reklamınızı izleyen ve izlemeyen kişileri yüzdelik dilimlere bölüp reklamınızı tekrar özellikle bu kişiler için yayınlayabilirsiniz. Benzer şekilde, reklamınıza erişen kişilerin reklamınızın kaç saniyesini izlediğini göz önüne alarak da yeniden hedefleme yapabilirsiniz. Örnekle açıklamak gerekirse, 45 saniyelik reklam videonuzun 30 saniyesini izlemiş olan kullanıcıları hedefleyerek tekrar yayınlayabilirsiniz.

5- Potansiyel Müşteri Bulma: Facebook reklam modelleri arasında ücreti en yüksek olanıdır. Tanıtımını yaptığınız ürün, hizmet veya kuruluş için müşteri olması muhtemel kullanıcılardan iletişim bilgileri, adres, ad ve soyadı gibi bilgiler toplamak amacıyla kullanılır. Kullanıcılar reklamdaki linke tıkladıklarında bu bilgileri vermeleri gereken bir form doldurmaları istenir.

6- Mesajlar: Bu Facebook reklam modeli, Facebook Messenger kullanarak müşterileriniz ile iletişime geçebilmeniz için idealdir.

Dönüşüm Amaçlı Facebook Reklam Modelleri

Daha çok satış yapmanıza odaklanan reklam modelleridir. 3 alt başlığa ayrılır;

1- Dönüşüm: Etkisini göstermesi biraz vakit alan, ancak etkisini gösterdiğinde oldukça verimli olan bir reklam modelidir. Verdiğiniz reklamlardan toplanan verileri kullanarak yeni vereceğiniz reklamın hedef kitlesini belirlemenizi sağlar. Facebook Pixel kullanımı gereklidir ve her amaçla kullanılabilir. Diğer Facebook reklam modellerine kıyasla maliyeti yüksek olabilir.

2- Katalog Satışları: E-ticaret yaptığınız bir web siteniz varsa, kullanabileceğiniz bir reklam modelidir. Facebook Business Manager ile katalog oluşturmanız gereklidir. Eğer web sitenizde farklı kategorilerde bolca ürün bulunuyorsa, ürünlerinizi kullanıcılara yeniden hedefleme yaparak sunar. Katalog satışları Facebook reklam modeli ile oluşturulmuş reklamınız, moda ile ilgilenen kullanıcılara giyim kategorisinden ürünler veya sanat ile ilgilenen kullanıcılara hobi malzemeleri kategorisinden ürünler gösterir. Bunun gerçekleşmesi için ürünlerinizi sisteme XML Feed aracılığıyla yüklemeniz gereklidir.

3- Mağaza Ziyaretleri: Mağazanızın reklamını yapabileceğiniz Facebook reklam modelidir. Burada bahsedilen mağaza, online mağazalar değil, restoran, giyim mağazası gibi fiziksel mağazalardır. Reklam, tanıtımını yaptığınız mağazanın konumuna yakın olan kişileri hedefler. Mağaza ziyaretleri reklamı verebilmeniz için mağazanız için Facebook üzerinde bir işletme sayfası açıp adres ve telefon bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

facebook reklam modelleri

Facebook Reklam Türleri

Facebook reklam türleri şekil ve amaçlarına göre değişmektedir. Bu reklam türleri sürekli olarak güncellenmekte ve işlevsellikleri arttırılmaktadır. Reklam türlerini Facebook Reklam Yöneticisi ile kolayca seçebilir ve özelleştirebilirsiniz.

1- Fotoğraf

Tek bir resim içeren reklam, en yaygın Facebook reklam türüdür. Bir Facebook beslemesinde daha önce gezindiyseniz, şüphesiz onları daha önce görmüşsünüzdür. Tek resim reklamın hazırlanması hızlı ve kolaydır. Buna ek olarak, fotoğraf reklamlar ile işletmenizi dakikalar içinde tanıtmaya başlayabilirsiniz!

2- Video

Facebook video reklam, statik bir resim yerine bir video içermesi dışında resim reklamlara benzer. Facebook video reklamları, reklamınıza hareket katmanın ve onu haber kaynağında gerçekten öne çıkarmanın harika bir yoludur. Birden fazla ürünü veya markanızı heyecan verici şekillerde sergilemek için video formatını kullanabilirsiniz.

3- Carousel

Carousel reklamlarını diğer Facebook reklam türlerinden benzersiz kılan şey, Carousel’in her biri kendi bağlantısına sahip tek bir reklamda 10 adede kadar resim veya video görüntülemenize izin vermesidir. Facebook reklamları aracılığıyla bir hikaye anlatmak veya bir koleksiyondan birden fazla ürün sergilemek istiyorsanız, atlıkarınca reklamları seçmeniz gereken reklam yayınlama yoludur. Bu reklamlar, mesajınızı ve markanızı yansıtan medyayı paylaşmak için size daha fazla yaratıcı alan sağlar.

4- Koleksiyon

Koleksiyon reklamları, bir kapak resmi veya video, birden fazla resim ve Facebook kullanıcılarının görüntüleyebileceği bir Hızlı Deneyim içerir. İnsanların doğrudan telefonlarından ürünleri keşfetmesine, göz atmasına ve satın almasına izin vermenin büyüleyici bir yoludur. Bir koleksiyon reklamı, kapak resminizi veya videonuzu ürün resimlerinizin hemen üzerinde gösterir. Birisi reklamı tıkladığında bir Hızlı Deneyim açar.

facebook reklam modelleri

5- Hızlı Deneyim

Eskiden Canvas olarak bilinen Facebook Instant Experience, bir mobil cihazda reklamınızla etkileşime girdikten sonra bir kullanıcının Facebook sayfası yerine tam ekranını devralır. İnsanlar tek bir büyüleyici reklamda video izleyebilir, karusellerde gezinebilir, panoramik görünümde izlemek için telefonlarını eğebilir ve etiketli ürünlerle farklı resimleri keşfedebilir.

6- Dinamik Reklamlar

Manuel çalışma olmadan kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmanıza olanak tanır. Dinamik reklamlar, Facebook hedef kitlesiyle alakalı resimleri ve videoları otomatik olarak bir reklam şablonuna çeker ve ardından reklamları aynı hedef kitleye gösterir.

7- Tıkla-Messenger Reklamları

Tıkla-Messenger reklamları, insanları reklamınızı tıkladıktan sonra Messenger’da işletmenizle konuşmaya yönlendiren Facebook, Instagram veya Messenger gelen kutusu reklamlarıdır.

8- Potansiyel Müşteri Reklamları

Facebook Potansiyel müşteri reklamları, işletmelerin iletişim bilgilerini toplamak için kullandıkları yalnızca mobil Facebook reklamlarıdır. Potansiyel müşteri adaylarının bir şeye kaydolmasını zahmetsiz hale getirmek için tasarlanmıştır. Potansiyel müşteri reklamları, hizmet tabanlı işletmeler arasında popülerdir ancak zaman zaman e-ticaret firmaları tarafından da potansiyel müşteri yaratmak için kullanılır.

Facebook reklamları hakkında danışmanlık için Facebook reklamları sayfamıza göz atabilirsiniz.

4.2/5 - (12 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir