9 adımda ünlü youtuber olma yöntemleri
|

9 Adımda Nasıl Ünlü Bir YouTuber Olunur?

9 adımda nasıl ünlü bir YouTuber olunur? İçerdiği içeriklerin genelini bireylerin ürettiği bir platform olmasıyla tanınan YouTube, günümüzde pek çok yeni iş kapısına da yol açmıştır. Bu platform üzerinden video çekerek bir sürü takipçiye ulaşan ve fenomen olan birçok kişiyi artık günümüzde kabullenmiş bulunmaktayız.

9 Adımda Youtuber Olma Rehberi

Kaliteli, özgün ve insanı sıkmayan tarz içerikleri başarıyla üretebilen kişiler takipçi kazanmanın yanı sıra YouTube üzerinden para kazanma başarımını da elde edebiliyor. Takipçi sayısı, popülerlik, video izlenme sayıları, video izlenme süreleri gibi pek çok faktörün bulunduğu bu macerada sizlere 9 adımda nasıl ünlü bir YouTuber olunur, bunu göstereceğiz.

Nasıl Ünlü Bir Youtuber Olunur?

  1. Başarının Ne Olduğunu Kavrayın

YouTube kanalınızı oluşturduktan sonra elbette bir anda hızla yükselmeyeceksiniz. Öncelikle kendinize kademeler halinde yükselecek bir hedef tablosu hazırlayın. Size göre başarı ne demek onu kavrayın. Yaptığınız işler sonucunda göreceksiniz ki her kademe bir başarı demektir. İnsanların ne istediğini bilerek özgün ve kaliteli videolar ürettikçe yükselmeye devam edebilirsiniz.

  1. Kanalınızın Amacı ve İçeriği Olsun

Tabi ki de tüm insanların hoşuna gidecek içerik üretmek oldukça zor hatta imkansızdır. Kendinize küçük bir hedef izleyici kümesi seçerek video üretmelisiniz. Bu kümeyi seçme aşamasında kendinizin hangi konuda başarılı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin, motosiklet hakkında bilgili veya deneyimli bir kişiyseniz, motosiklet tutkunlarına özel bir kanal açmak sizin için en doğru karar olacaktır. Bildiğiniz bilgileri insanlara en sade ve güzel şekilde anlatmalısınız ki izleyiciler videodan sıkılmasın ve sizi takip etsin. Kısacası, hangi işi iyi biliyorsanız o iş hakkında kanal açarak videolar çekmeniz en mantıklı harekettir.

Youtuber olmanın yolları

  1. Ne Yapacağınızı Önceden Belirleyin

YouTube kanalınızı açtınız, ne üzerinde video çekeceğinizi de kararlaştırdınız. Buraya kadar güzel fakat işler burada bitmiyor. Attığınız videoların daha fazla kişi tarafından izlenmesi için YouTube’da birçok faktör bulunuyor. Videoyu yüklediğiniz gün, videoyu attığınız saat, videonun uzunluğu, video başlığı, video açıklaması, videonun izlenebilir olması gibi birçok faktörü önceden cevaplandırabilmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için bir tablo hazırlayabilir ve not tutabilirsiniz. Ne kadar düzenli video atarsanız, o kadar hızlı bir şekilde yükselecek ve bir fenomen haline gelebileceksiniz.

  1. Tasarım, Müzik, Sadelik..

Kanalınızın içeriklerine en uygun profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, video kapak fotoğraflarını profesyonel bir şekilde hazırlamak gerekiyor. Sizi hayatında hiç izlemeyen birisi videoya tıklamadan önce videonuzun fotoğrafına bakacaktır. Siz isterseniz dünyanın en kaliteli videosunu çekmiş olun, fotoğrafınız can alıcı değilse videonuz sizin harcadığınız emeği karşılamayacaktır. Yine video içerisinde kullandığınız altyapı müzikleri gibi hoş detayları da gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Tüm bu tasarımları yaparken sade olmanız da bu işin ufak bir zorluğudur. Ne kadar sade ve hoş bir tasarım, o kadar takipçi denilebilir.

Youtuber olmak için yapılması gerekenler

  1. SEO Yapmayı Unutmayın

Bu maddeyi açıklamadan önce size SEO‘nun ne olduğunu açıklayalım. Çok kısa bir özetle, yüklediğiniz videoyu üst sıralara yükseltebilmek için YouTube algoritmalarına göre videonuzun içeriklerini hazırlama işlemidir. SEO yapmanız kanalınız için oldukça önemli bir faktördür. Sizlere bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin, uçaktan atladığınız bir video çektiniz diyelim. Videonun başlığına sadece uçaktan atladım yazarsanız algoritmalar için yetersiz bir açıklama olacaktır. Bunun yerine “5000 Metre Yükseklikten Atladım” veya “Dünyanın En Yüksek Bölgesinden Atladım” gibi yazılar kullanmanız hem videoyu gören insanları etkileyecek hem de onlara videoyu izletmek zorunda bırakacaktır.

  1. Sabretmeyi Öğrenin

Üstteki maddelerde yazdığımız gibi kanalı açar açmaz size takipçi yağmayacaktır. Sabırlı bir şekilde en kaliteli videoları siz ürettikçe zaten takipçi sayınız gün geçtikçe hızla artacaktır. Kanalınızı oluşturduktan sonraki ilk yüklediğiniz videolar elbette çok az izlenecek belki de hiç izlenmeyecektir. Lakin asla vazgeçmeyin ve en kaliteli işleri üretmeye devam edin. Emin olun bir gün çok güzel yerlere geleceksiniz.

  1. Rakipleri Kontrol Edin

Şu an YouTube‘da her türlü içeriğin olduğunu unutmayın. Sizin çektiğiniz videolar mutlaka önceden çekilmiştir. Sizinle aynı tür içerik çeken kanalları kontrol ederek neleri eksik yaptığınızı kavrayın ve siz daha kaliteli bir şekilde video hazırlayın. Sizin videolarınız rakiplerinizi geride bıraktıkça en hızlı yükselen kanal siz olacaksınız.

Nasıl Youtuber Olunur?

  1. Takipçilerle İletişim

Videolarınıza yapılan yorumlar, farklı sosyal medya hesaplarınızdan alacağınız mesajlar oldukça önemlidir. Takipçilerinizle ne kadar iletişim halinde olursanız onlar sizi daha çok benimseyecek ve devamlı bir takipçiniz haline gelecektir. Takipçileri dinlemeniz çok önemlidir. Videonuza altına yapılan yorumlara yanıt vermek, sosyal medyadan onları bilgilendirmek gibi faydalı şeyleri yapmanız kanalınızın yükselmesini de hızlandıracaktır.

  1. İstatistiklere Göz Gezdirin

Videolarınızı çektikten sonraki 1 veya 2 gün sonra videonuzun istatistiklerine kesinlikle göz atın. Videoya gönderilen beğeni sayısı, videoyu beğenmeyenlerin sayısı, videonuza yazılan yorum sayısı, videonuzdan kanalınıza gelen takipçi sayısı, videonuzun kaç saat izlendiği gibi birçok istatistiki bilgiye sık sık göz atmanız gerekmektedir. Videonuzun istatistiklerini takip ettikçe göreceksiniz ki her yeni videonuz bir önceki videodan çok daha iyi bir ivmeyle popülerleşecek. İşlerinizi daha kaliteli hale getirecek ve hızlı bir şekilde yükseleceksiniz.

5/5 - (5 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir