Yotube'dan nasıl para kazanılır

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Bugün birçok internet kullanıcısı YouTube’dan para kazanmak istiyor fakat YouTube’dan nasıl para kazanılır bilgi sahibi değiller. Dünya genelinde her gün beş milyar YouTube videosu izleniyor. YouTube, her YouTube oturumu için ortalama 40 dakika harcayan kullanıcılar arasında her zamanki kadar popülerdir.

Bu dijital geçiş doğrultusunda, öğrenmeniz gereken bir sonraki şey YouTube platformunu nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizdir. İhtiyacınız olanlar; video düzenleme yazılımı ile bir bilgisayar ve YouTube’da kanalınıza başlayabilirsiniz.

YouTube’da para kazanmak artık seçkin birkaç platin müzisyene veya devasa etkileyicilere özel değil. Sıradan insanların YouTube’dan para kazanmaları için birçok fırsat var. Ancak, yaklaşımınızda daha stratejik olmalısınız. Bu makalede, YouTube’dan nasıl para kazanılır adlı popüler soruyu yanıtlayacağız.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

İçerik oluşturucu olarak YouTube’dan önemli gelir elde etmek mümkün olsa da, kaliteli bir kanal oluşturup içerik üretmek zordur. Tüm dünyada dakikada bir YouTube’a dört yüz saatlik video yükleme yapılıyor ve sayısız adet kanal açılıyor.

Birçok kanal kurucusu YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını bilmediği halde sadece popüler kültüre ayak uydurmak adına kanal kuruyor. Bu nedenle rekabet oldukça yoğundur ve çevrimiçi olarak çok para kazanmak daha zor hale geliyor. YouTube’dan kazanç potansiyelinizi hızlı bir şekilde başlatmak için uygulayabileceğiniz bazı güçlü stratejiler.

1. Bağlı (Affiliate) Linklerini Kullanın

Satış ortağı bağlantılarını tanıtmak, derinlemesine eğitimler ve kapsamlı ürün incelemeleri sunan kanallar için büyük bir kazanç fırsatı olabilir. Örneğin, bir ürün önerir ve kullanıcı satın alma bağlantınızı ziyaret ederse, komisyon kazanmaya başlarsınız. Bu bağlantıları videonuzdaki açıklamanızın ilk birkaç satırına yerleştirebilir ve video içeriğinizdeki ile ortak bağlantı verdiğiniz ürün hakkında konuşabilirsiniz.

YouTube’da satış ortağı bağlantıları yayınlamak, blog yazılarınızda satış ortağı bağlantılarını tanıtmak gibi tipik bir benzerlik gösterir. Bu nedenle, yalnızca parasal yarar için YouTube içeriğinizin her yerine bağlı kuruluş bağlantıları koymamalısınız. Görüntüleyenlerin bu bağlantıları yalnızca güvenilir bir kaynak olduğunuzu düşündüklerinde takip edeceklerini unutmayın.

Katılmak için çok sayıda bağlı kuruluş programı var. Shareasale veya Awin gibi popüler bir bağlı kuruluş ağında, tek bir yerde birçok farklı programa katılabilirsiniz.

Geliri en üst düzeye çıkarmanın en iyi adımı, YouTube kanalınızla uyumlu bir blog başlatmak ve oraya bağlı kuruluş bağlantıları eklemektir. Bu şekilde YouTube’dan hem para kazanıyorsunuz hem de platformda kendinize ait bir web siteniz olacaktır.

youtube'dan nasıl para kazanılır

2. YouTube Reklamlarını Kullanın

Birçok YouTube kullanıcısı için, reklamlar en önemli gelir akışıdır. Bir YouTube İş Ortağı olarak farklı şekillerde para kazanırsınız. Videolarınızdan, kanal üyeliklerinizden veya Google AdSense banner reklamlarından para kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte, sertifikalı bir YouTube İş Ortağı olmadan önce uyulması gereken bazı temel kuralların yanı sıra başlamak için gereken bazı önkoşullar da vardır. YouTube’un reklam kurallarına uymanın yanı sıra, son 12 ay içinde kanalınızda en az 4.000 video izleme saati toplamanız ve 1.000 aboneniz olması gerekir. Bu temel 4000 saati alabilecek somut bir zaman çizelgesi veya formatı yoktur. Toplamınızı 4.000’e çıkarmak için 40 videoda 100 saat alabilirsiniz.

Örneğin, ünlü uluslararası grup Gangnam Style, 1 milyar izlenme elde etmesi için beş ay sürdü. Ancak, Despacito şarkısı neredeyse 97 günde 1 milyar izlenmeye ulaştı.

4.000 saatlik eşiğe başarıyla ulaştıktan ve bir YouTube İş Ortağı olarak yerinizi kazandıktan sonra, reklamlardan kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Video Yöneticinizde videolarınızın yanındaki yeşil bir “₺”, artık YouTube’dan para kazanmaya başlayabileceğinizi gösterir.

YouTube Premium, görüntüleyenlerin reklamlarını aylık bir ücret karşılığında kaldırmasıyla, toplam izlenme süresinin yüzdesine göre ödeme yaparak içerik oluşturucuların desteklenmesine yardımcı olur. Ancak, gelirinizi her zaman YouTube üzerinden yalnızca reklamcılıktan dayandırmak zorunda değilsiniz. YouTube’daki kazanç potansiyelinizi pekiştirebileceğiniz başka yollar da var.

3. Bağışları Kabul Edin

Eğer YouTube kanalınız için sadık hayranları oluşturduysanız, kanal takipçilerinizi kitle fonlaması yapmaya teşvik etmek yeni videolarınızı ve kârınızı finanse etmenize yardımcı olabilir.

Patreon gibi bir platform, içeriğiniz için bağış ödemesi alma sürecine size birçok kolaylık sağlayacaktır. Birçok Türk Youtuber bu kanalı kullanarak kitle fonlamasının gücünü arkasına alarak yeni ekipman almıştır. Bunu genelde Twitch yayıncılarında da görebilirsiniz. Tipee uygulaması ile bağışlardan yararlanmanıza izin veren başka bir hizmettir.

Kâr amacı gütmeyen kanallar, video serilerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için bu hayran kitle fonlaması yani bağış sistemini kullanıyor. İçeriğiniz ilginç, eğlenceli veya değer sağladığı sürece, görüntüleyenlerinizin cömertlikleri sizi desteklemeye devam edecektir.

youtube'dan nasıl para kazanılır

4. YouTube’u Pazarlama İçin Kullanın

YouTube kanalınızı satış için optimize edin. Kategori olarak çalışma nişinizi seçin, bir YouTube iş ortağı olun. Pazarlama yapacağınız kitleniz hakkında bilgi toplamaya başlayın. Bu bilgileri en kolay olarak YouTube Analytics aracılığıyla elde edebilirsiniz.

YouTube Analytics içerisinde genel bakış, etkileşim, erişim, kitle gibi kategoriler üzerinde bilgiler toplayabilir ve bu bilgiler üzerinden yorum yaparak sonuç çıkarabilirsiniz.

YouTube, mesajınızı yaymanın bir yoludur, ancak YouTube’u bir blog ile birlikte kullanarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla e-posta adresi topluyor ve nihayetinde hayran kitlenize ürün satabilirsiniz.

Örneğin, önerdiğiniz bir satış ortağı ürünü hakkında bir blog yazısı yazarsanız, bu içeriği yeniden düzenleyin ve yayına gömülü bir YouTube videosu oluşturun. Ardından, YouTube’dan kullanıcıları blogunuza göndererek hem komisyon kazanmak hem de blog okuyucuları oluşturmak için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanın.

5. YouTube Seo Özelliğini Kullanın

Birçok kanal sahibi YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusuna cevap aramaktadır. Henüz önemli bir takipçi kitlesi oluşturmayan video içerik oluşturucular için, YouTube Seo özelliği gerçekten büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü yeni hayran kitlelerini kendinize çekmeniz ve kanalınızı büyütmeniz gerekiyor.

Bunu yapmak için, genellikle yaptığınız gibi anahtar kelime araştırması yapın – ancak insanların YouTube’da aradıklarına göre biraz farklı düşünün. Ardından, video başlığınızda, açıklamanızda ve video etiketlerinizde yüksek değerli anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Kullanıcıların videolarınızı bulduğunda ne aradıklarına dair bir fikir edinmek için YouTube “Trafik Kaynağı: YouTube arama” raporunuzu kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak Google, nasıl yapılacağı, incelemeler, öğreticiler ve komik video terimleri hakkındaki anahtar kelimeler için video sonuçları sağlar.

Ayrıca dikkate alınması gereken beş temel YouTube SEO sıralama faktörü vardır:

  1. Yorum sayısı
  2. Abone kazanma yüzdesi
  3. Beğenme sayısı / Beğenmeme sayısı
  4. Video uzunluğu
  5. YouTube arama sonuçlarında tıklama oranı

youtube'dan nasıl para kazanılır

6. Amazon Influencer Olun

Amazon gelir ortaklığı programı giderek daha popüler hale geliyor. Bu etkileyici program, Amazon önerileri aracılığıyla para kazanmak için YouTube (genel olarak sosyal medya) varlığınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Programa katıldıktan sonra ürünleri inceleyebilir, önerebilir ve satış ortağı bağlantıları aracılığıyla satın almak için görüntüleyenlerinizi Amazon’a yönlendirebilirsiniz. Görüntüleyenleriniz tıklayıp Amazon satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde komisyonları banka hesabınıza almaya başlarsınız – genellikle %8-10 arasında komisyon kazancınız olacaktır.

Ancak, bu program herkese açık değildir. Sosyal medya takipçisi sayısı ve diğer metrikler onay oranlarını belirler.

7. YouTube Premium Abonelerden Kazanın

YouTube Premium, kullanıcıların reklamsız YouTube görüntüleme için 16,99 ₺ ödemesine olanak tanır. Reklamlar olmasa bile içerik oluşturucular, görüntüleme süresine bağlı olarak yine de YouTube’un gelirinden % 55’ini kazanabilir. YouTube Premium BGBM oranlarının artırıp artırmadığı konusunda karışık eleştiriler var. Bu tamamen YouTube’ın stratejik pazarlama ekibinin yönetiminin etkisindedir.

YouTube Premium ile izlenme süreniz önemlidir, bu nedenle izleme süresi ve video katılımı gibi istatistiklerinizi görüntülemek için YouTube Analytics’inizi kontrol edin. İstatistiklerden kazanacağınız parayı kolaylıkla görebilir ve ona göre yeni videolarını oluşturabilirsiniz.

5/5 - (5 Oy)

Similar Posts

2 Comments

  1. Sizden alışveriş yaptığım için memnunum, yeniliklerinizi takip ediyorum kanalımda büyük artış oldu sayenizde bilgilendirici yazılarınızın devamını bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir