YouTube Hizmetleri

YouTube Analytics Raporlarıyla İzlenme Arttırmak

YouTube analytics raporlarıyla izlenme nasıl artırılır sorusu birçok YouTuber için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Youtube analytics’in Google analytics’ten pek farkı yok gibi gözükse de aslında youtube izlenme bazlı raporlar sunar. Bu yüzden youtube analytics raporlarında uzmanlaşmak, Google analytics’e göre daha farklıdır. Youtube videosunun izlenme sayısı, etkileşim, erişim, kitle gibi değerleri dikkatli incelemek gerekir.

YouTube Analytics Raporlarıyla İzlenme

YouTube analytics raporlarıyla izlenme nasıl artırılır sorusu YouTuberlık mesleğini yapan birçok insan için en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Çünkü buradan elde edilen veriler ile nasıl bir yol izleneceğine karar vermektedir. Ayrıca bu soru izleyicilerin nelerden hoşlandıklarını ve nasıl bir yol izleyerek izlenme sayısının artmasına katkı sağlanacağını da bizlere sunabilmektedir.

Ancak bunlardan önce bilinmesi gereken bazı terimler ve durumlar bulunmaktadır. Örneğin YouTube Analytics nedir ve kişiler bunu neden kullanılır gibi soruları sormak gerekmektedir. YouTube bilindiği üzere çeşitli kriterleri yapan kişilere reklam gelirlerinden pay vermektedir. Bu nedenle birçok kişi bu yolla para kazanmak istemektedir.

Bu tür bir yolla para kazanmak isteyenlerin özellikle izleyici kazanmak için çeşitli yollar denedikleri bilinmektedir. YouTube de bu yolları deneyenlere kolaylık olması için çeşitli yollar sunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi de YouTube Analytics raporlamasıdır.

YouTube Analytics Nedir?

YouTube Analytics Nedir?

YouTube kanallarında yayınlanan videoların izleyenler tarafından ne kadar etkileşime girdiğini ölçen ve kullanıcılara sunan bir araç konumundadır. Bilindiği üzere YouTube kullanıcılarına yayın yapmaları karşılığında ve belirli kriterleri sağlamaları koşulu ile reklam gelirlerinden pay vermektedir. Paylaşılan içeriklerin izleyiciler ile nasıl ve ne kadar etkileşim içinde olduğunu gösteren bu rapor analiz platformu ile kanal sahipleri izleyenlerinin hareketlerini görebilmektedir.

YouTube Analytics nasıl kullanılır sorusu da en çok merak edilen sorulardan olmaktadır. Bu sorunun cevabı ise oldukça basit birkaç adımdan geçmektedir. Öncelikle kullanıcı kontrol paneli yani dashboard sayfasına girmek gerekmektedir. Bunun için ise öncelikle kanala giriş yapılmalıdır.

 • Kanala giriş yapılmalıdır.
 • Sağ üst köşede bulunan profil resmine tıklanmalıdır.
 • Burada açılan pencereden YouTube Studio seçilmelidir.
 • Açılan sayfa kontrol paneli olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Burada sol kısımda bulunan menüde “Analizler” butonuna tıklayarak analizlerin bulunduğu sayfaya geçilebilmektedir.

Bu sayfada esas olarak 4 ana rapor başlığı bulunmaktadır.

 • Genel Bakış
 • Erişim Raporu
 • Etkileşim Raporu
 • Kitle Raporu

Esasında tüm bu sayfaların tek bir amacı bulunmaktadır. YouTube izlenme süresi öğrenmek. Ancak farklı farklı sayfaların olması daha özel konulara bakmayı kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle tüm kullanıcılar izleyenlerinin sayısının artması için bu sayfaları aktif bir şekilde kullanmaktadırlar.

Youtube Analytics Genel Bakış

Temel performans değerlerine bu sayfa üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu sayfa kanalın bir bakıma özeti şeklindedir. Bu sayfaya bakarak hangi videonun ya da içeriğin sayesinde kanalın izlenme sayısı artmıştır görmek mümkündür. Bu sayede içeriklerin ne kadar faydalı olduğunu veya kanalı aşağıya çektiğini görebiliriz. Youtube analytics genel kısmında çok fazla kafa yormadan gördüğünüz değerleri not almanız, 1 ay sonrayla kıyaslamak için tavsiye edilir. Youtube kanalınızı aylık raporlamak size her zaman bir artı olarak dönecektir.

Erişim Raporu

Youtube Erişim Raporu

Kanalın erişim ile ilgili bilgilerinin neler olduğunu bu sayfa sayesinde öğrenilebilir. Hangi videonun ya da oynatma listesinin trafik aldığını bu sayfa gözler önüne getirmektedir. Hangi aramalar ile kullanıcıların videolara ulaştıklarını bu sayfada görmek mümkündür. Erişim ile ilgili her türlü bilgi bu sayfa sayesinde görülmektedir. Erişim değerlerini kullanarak, videolarınızın ağırlığını en çok erişilen içeriğe göre şekillendirmenizi tavsiye ederim.

Youtube Etkileşim Raporu

Etkileşim raporu ile kanalınıza ait hangi videoların ve oynatma listelerinin bunlarla beraber kanalda uygulanan her türlü etkileşim ile ilgili ger dönüşlerin yer aldığı sayfadır. Etkileşim gösteren videolar kanalınızın elmasıdır. Bu videolara sahip çıkın, aradan aylar geçmiş olsa bile bu videoyu çeşitli platformlarda paylaşın. Popüler olan videolar, yıllar geçince tekrar popüler olabiliyor, kaybolup gitmiyor.

Youtube Kitle Raporu

Abonelerin ve izleyenlerin kanal içerisindeki davranışlarının listelendiği sayfadır. Abonelerin hangi videoyu ne kadar izlediğini, hangi videoya ne kadar yorum yapıldığını, videolar eklendikten sonra ne kadar sürede izlenme sayısının yükseldiği gibi davranışlar bu sayfa altında raporlanmaktadır. Aynı zamanda içerikleri izleyenlerin cinsiyet bilgilerini de bu sayfada bulmak mümkündür.

YouTube Analytics Raporlarıyla İzlenme Oranı Nasıl Arttırılır?

YouTube Analytics Raporlarıyla İzlenme Oranı Nasıl Arttırılır?

YouTube izlenme arttırma bilindiğinin aksine çok zor bir durum değildir. YouTube Analytics sayfasının verdiği bilgiler ışığında hem var olan kitlenin taleplerini hem de yeni izleyen kitlesi kazanmanın yollarını bulabilirsiniz. Bu sayfa ışığında hazırlanacak içerikle ışığında kısa sürede izleyici ve abone arttırmak mümkün olacaktır.

 • Kanalınızda en çok izlenen içerikleri bulmanıza yardımcı olur. Bu bilgiler kanalınızda talep gören içeriklerin neler olduğunu görmenizi sağlar ve bu yolda ilerlemenizi tavsiye eder. Kısa süreli ya da tüm izlenme oranlarına bakmak ve bu yolla izleyici ve izlenme arttırmak mümkündür.
 • İzleyicilerin aktif kullanım zamanlarını öğrenmenize yardımcı olur. Bu yolla izleyicilerinizin hangi saatlerde aktif olduklarını öğrenebilir ve bu sayede içerikleri doğru zamanda paylaşabilirsiniz.
 • Son yüklenen videonun performansı bu sayfa sayesinde öğrenilebilmektedir. Yeni içeriğin nasıl bir performansının olduğunu bu sayfa sayesinde öğrenebilir ve yeni içerikleri bu sayede daha kaliteli hale getirebilirsiniz.,

Büyük şirketler analizler sayesinde satışlarını ve işlerini büyütebilmektedir. Sizlerde bu şekilde izlenme ve abone sayınızı arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu