Sosyal MedyaYouTube Hizmetleri

Youtube Reklam Modelleri

Youtube son yıllarda hem içerik çeşitliliği hem de kullanıcı dostu oluşu sayesinde oldukça popüler halde geldi. Milyonlarca kişi her gün saatlerini Youtube üzerinden video izleyerek geçiriyor. Yediden yetmişe her yaştan insana hitap eden içerikleri barındıran bu platformun ismini bugün bilmeyen yoktur. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Youtube, reklam vermek için mükemmel bir sosyal içerik paylaşım platformu olarak görünüyor. Youtube üzerinde yayınlanan reklamlar Google Ads tarafından düzenlenir. Youtube’a vereceğiniz reklamın başarılı olması için, reklamını verdiğiniz ürün ve reklam tasarımı kadar seçtiğiniz Youtube reklam modelleri önem arz etmektedir.

Youtube Reklam Modelleri Nelerdir?

Youtube reklam modelleri, Youtube websitesi veya mobil uygulamasında gösterilecek reklamların biçimleridir. Youtube kullanırken fark etmemiş olabilirsiniz, ancak Youtube’da görebileceğiniz 7 farklı reklam modeli vardır. Bu Youtube reklam modellerini;

  1. Görüntülü reklamlar
  2. Yer paylaşımlı reklamlar
  3. Atlanabilir video reklamlar
  4. Atlanamayan video reklamlar
  5. Bumper reklamlar
  6. Sponsorlu kart reklamları
  7. Trueview keşfet reklamları

olmak üzere 7 alt başlıkta inceleyebiliriz. Sizler için youtube’a ait bütün reklam modellerini, ne işe yaradıklarıyla beraber tüm detaylarıyla inceledik.

YouTube Görüntülü Reklam Modeli

Görüntülü Youtube Reklam Modeli

Youtube’da herhangi bir video açıldığında önümüze gelen ekranı hepimiz biliriz; en üstte arama barı ve ikonlar, solda videonun kendisi, video penceresinin altında video başlığı ve etkileşim butonları, sağ tarafta önerilen videolar ve önerilen videoların en üstünde bir reklam. Görüntülü Youtube reklam modeli dediğimiz, ekranın sağ üstünde yer alan bu reklamdır.

Bu reklam sadece masaüstü web sitesinden giriş yapıldığında görünür. Bu alana vereceğiniz reklam, fotoğraf veya video olabilir. Görüntülü reklam için gerekli dosya uzantıları .jpg, .jpeg, .png, .gif ve .HTML5’tir. Görüntülü reklam alanı için hazırlanan bir reklamın boyutları 300×250, dosya boyutu ise en fazla 150 KB olmalıdır. Eğer hazırladığınız reklam bir video ise, videonun uzunluğu en fazla 30 saniye olabilir. Youtube reklam modelleri arasında en çok kullanılanlardan biridir.

YouTube Banner Reklam Modeli

Yer Paylaşımlı Youtube Reklam Modeli

Yukarıda Youtube’un ara yüzünden bahsetmiştik. Ara yüzde, tıkladığınız videonun alt tarafına uzunlamasına yerleşik olarak görünen reklamlar, yer paylaşımlı reklam örnekleridir. Bu reklamlar video üzerinde belirli bir süre görünür, veya kullanıcı tarafından sağ üstteki kapatma butonuna tıklayarak kapatılabilir. Kullanıcı reklama tıklarsa, belirlenen web sitesine yönlendirilir.

Tıpkı görüntülü Youtube reklam modeli gibi, yer paylaşımlı Youtube reklam modeli de sadece masaüstü kullanıcıları tarafından görülür. Yer paylaşımlı Youtube reklam modeli için hazırlanan reklam görselleri, sabit bir banner olarak hazırlanmalıdır. Yer paylaşımlı reklamlarda boyut için iki seçenek vardır: 468×60 veya 728×90. Yükleyeceğiniz dosyanın uzantısı .jpg, .jpeg, .png veya .gif olabilir. Yüklenecek dosyanın boyutu ise en fazla 150 KB olabilir.

YouTube Atlanabilir Reklam Çeşidi

Atlanabilir Video Youtube Reklam Modeli

Atlanabilir reklamları hepimiz biliyoruzdur. Yeni açtığımız bir videoda, veya izlemekte olduğumuz bir videonun arasında karşımıza çıkabilirler. Diğer reklam modellerinin aksine, atlanabilir video reklamları, cihaz fark etmeksizin tüm platformlarda görülür. Modelin isminin “atlanabilir video” olmasının sebebi, reklam videosunun süresi kaç dakika olursa olsun kullanıcıların 5 saniye izledikten sonra reklamı atlayabilmeleridir. Reklamı atlayan kullanıcılar için reklam verenler ücret ödemezler.

Ayrıca, birçok kullanıcı bu reklamları atladığından, reklamı yapılan ürün veya hizmet ilk 5 saniyede olabildiğince tanıtılmaya çalışılır. Atlanabilir video Youtube reklam modeli için hazırlanmış bir reklam videosu, 16:9 veya 4:3 oranlarında hazırlanmış ve 12 saniye ile 6 dakika arası bir uzunlukta olmalıdır. Reklam olarak kullanılacak bu videonun Youtube’a yüklenmiş olması gerekir. Videonun çözünürlüğü en az 854×480 olabilir, ancak önerilen çözünürlükler 720p veya 1080p’dir. Videolar AVI, ASF, Quicktime, Windows Media, MP4 veya MPEG formatlarında yüklenebilirler. Youtube reklam modelleri türleri arasında sıkça tercih edilmektedir.

YouTube Atlanamayan Reklam Türü

Atlanamayan Video Youtube Reklam Modeli

Kullanıcılara göre atlanabilir reklamlardan daha kötü olan reklam modeli atlanamayan video reklamlarıdır. Tıpkı atlanabilir video reklamları gibi, atlanamayan video reklamları da videoların başında veya ortasında karşımıza çıkabilirler. Farklı olarak, adından da anlaşılacağı üzere, atlanamayan video reklamlarının tamamını izlemeden asıl video devam etmez.

Atlanamayan video Youtube reklam modeli için hazırlanan videolar, 16:9 veya 4:3 oranlarında hazırlanmalıdır, ve video uzunluğu 15-20 saniye olmalıdır. Bu uzunluk ülkeden ülkeye değişebilir. Video çözünürlüğü en az 854×480 olabilir, ancak 720p veya 1080p olması önerilir. Yükleyeceğiniz videonun formatı MP4 veya MPEG4, ses dosyası ise MP3 veya AAC olmalıdır. Youtube reklam modelleri arasında en çok ödemenin yapıldığı reklam çeşidi olmasına karşın yüksek etkileşim oranına sahiptir.

YouTube Bumper Reklamları

Bumper Youtube Reklam Modeli

Bumper Youtube reklam modeli, aslına bakıldığında atlanamayan video reklam modeli ile aynı sayılabilir. Ancak, bumper reklam videolarının uzunluğu 6 saniye ile sabittir. Reklamını yapacağınız ürün veya hizmet hakkında 6 saniyelik ilgi çekici bir reklam hazırlayabileceğinizi düşünüyorsanız, bu reklam modeli sizin için daha uygun olabilir.

Bumper Youtube reklam modeli için hazırlanan videoların çözünürlüğü en az 640×360 veya 480×360 olmalıdır. Geri kalan tüm özellikler atlanamayan video Youtube reklam modeli ile aynıdır.

YouTube Sponsorlu Kartlar Modeli

Sponsorlu Kart Youtube Reklam Modeli

Sponsorlu kart Youtube reklam modeli son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Söz konusu YouTube videosunda bahsedilen veya tanıtımı yapılan ürünlerin reklamları için oldukça uygundurlar. Sponsorlu kart reklamları genelde ekranda bir süreliğine görünüp kaybolurlar.

Bu reklamlara tekrar ulaşmak isteyen kullanıcılar videonun sağ üstündeki ikona tıklayarak ulaşabilirler. Sponsorlu kart reklamları hem masaüstü hem mobil cihazlarda görüntülenebilir. Sponsorlu kart reklamları 1:1 oranında bir kare olarak tasarlanmış, 5 MB’ı geçmeyen .jpg, .png veya .gif uzantılı dosyalar olabilir.

YouTube Trueview Reklam

Trueview Keşfet Youtube Reklam Modeli

Trueview keşfet reklam modeli, Youtube’daki videonuzun reklamını yapabileceğiniz bir reklam modelidir. Reklam için küçük bir önizleme görseli ve kısa bir tanıtım yazısı yazmanız gerekir.

Trueview keşfet reklamları için gerekli teknik özellikler, 16:9 veya 4:3 oranlarında, en az 480p çözünürlüğünde bir Youtube videosudur. Videonun dosya formatı MP4 veya MPEG4, ses dosyasının formatı MP3 veya AAC olabilir. Youtube reklam modelleri arasında yeni bir reklam türü olmasına karşın, çok seviliyor ve kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu