YouTube Reklam Verme

YouTube Reklam Verme Yöntemleri

Günümüzde YouTube oldukça popüler bir video paylaşım ve izleme sitesi olarak tanınmaktadır. Milyonlarca kişi her gün binlerce YouTube videosunu izlemektedir. Ziyaretçi sayısının yüksek olmasından dolayı birçok reklam kampanyası YouTube platformunda yayınlanabilmekte ve dönüşümler oldukça yüksek olabilmektedir. Dijital dünyada reklamcılığın en yeni hali olarak görülen bu platformda, YouTube reklam verme birçok kişi ve marka için önemli olarak görülmektedir.

Youtube Reklam Verme

Youtube, günümüzün en sık kullanılan sosyal medya web sitelerinden birisidir. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olmakla beraber, dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak da bilinmektedir. Binlerce içerik üreticisi YouTube’a farklı içerikler ürettiğinden dolayı herkes Youtube’da izleyecek bir şeyler bulabiliyor. Bu platformun yaygın şekilde kullanılması, Youtube’u reklam vermek için oldukça uygun bir platform haline getiriyor. Youtube reklam verme işlemi ile reklam verenler oldukça başarılı sonuçlar elde edebilmektedir. Siz de Youtube reklam vermeyi düşünüyorsanız yazımızın devamını okuyarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Youtube’a Genel Bakış

Youtube reklam verme işlemine başlamadan önce, reklam vereceğiniz platformu detaylı bir şekilde tanımanız gereklidir. Youtube, 2005 yılında kurulmuş bir video paylaşım sitesidir. 2006’da Google tarafından satın alınan platform, her geçen gün büyüyerek günümüzün en sık kullanılan web sitelerinden birisi haline gelmiştir. Aktif internet kullanıcılarının yarısından fazlasının günde en az bir kere ziyaret ettiği web sitesi, müzik videolarından eğitici videolara, dizilerden komik videolara her türlü içeriği barındırmaktadır.

İlk kurulduğu zamanlar sadece sevimli hayvan videoları ve müzik gibi içerikler için kullanılsa da, içerik üreticilerinin oluşturdukları her türlü içeriğin Youtube’da paylaşılmaya başlanması üzerine farklı çeşitli videolar da platformda yer almaya başlamıştır. YouTube’da kişisel kanalların kurulmasıyla birlikte tamamen platformda içerik üretmek üzerine olan Youtuber mesleği ortaya çıkmıştır.

Reklam konusuna gelince, Youtube reklam vermek, hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlayarak reklam kampanyanızı olabildiğince başarılı hale getirecektir.

Youtube Reklam Yönetimi

Youtube’da Reklam Vermeye Başlayın

Bir Youtube reklamı oluşturabilmek için öncelikle ihtiyacınız olan şeyler bir YouTube kanalı ve Google Ads hesabıdır. YouTube kanal reklamı verecekseniz, YouTube kanalınıza reklam videosunu yüklemelisiniz. Eğer halihazırda bu hesap veya hesaplara sahip değilseniz, ilk adım olarak yeni hesap açmalısınız.

Youtube reklam verme işlemi için gerekli hesapları oluşturduktan sonra, yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi reklam kampanyanızın amacını belirlemektir. Kısaca, bu reklamı neden vereceğinizi ve ana düşüncenizi belirlemelisiniz. Örneğin, e-ticaret siteniz varsa, sitenizde ürün satışı yapmak için reklam veriyor olabilirsiniz. Buna ek olarak, markanızın ismini duyurmak yada bir etkinliğin tanıtımını yapmak gibi amaçlarla da reklam verebilirsiniz.

Reklamınızın amacını belirledikten sonra, bu reklamın kimlere gösterileceğini belirlemeniz gerekir. Yani reklamınızı hangi kullanıcılar için oluşturacağınızı aşağı yukarı biliyor olmalısınız. Örneğin, kırtasiye malzemeleri satışı yaptığınız bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Reklamınızı rastgele kullanıcılar için değil, kendisi veya çocuğu öğrenim gören kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde oluşturmalısınız. Aksi takdirde ürününüzle ilgilenme ihtimali düşük olan kullanıcılara da reklamınızı sunarak hem paradan hem zamandan zarar edebilirsiniz.

YouTube Reklam Videoları

Youtube Reklam Modelleri

Youtube reklam verme adımlarına geçmeden önce öğrenmeniz gereken önemli bir nokta daha var; Youtube reklam modellerini bilmek. Youtube reklam modelleri, reklamınızın Youtube’da kullanıcılara nasıl gösterileceğini ve kullanıcıların reklamınızla nasıl etkileşime girebileceğini belirler. Youtube’da 7 reklam modeli vardır:

 • Görüntülü Reklamlar: Youtube’da video ekranının sağ üst kısmında gördüğümüz küçük reklamlardır. Görsel veya video formatında olabilirler ve sadece masaüstü kullanıcıları tarafından görüntülenirler.
 • Yer Paylaşımlı Reklamlar: Video penceresinin alt kısmında uzunlamasına görüntülenen reklam modelidir. Kullanıcılar reklamın üzerindeki çarpıya tıklayarak reklamı kapatabilir, veya reklamın kendi kendine kapanmasını bekleyebilirler.
 • Atlanabilir Video Reklamları: Açtığınız video öncesinde veya video sırasında karşınıza çıkabilen, 5 saniyeden sonra atlanılabilen video reklamlardır. Masaüstünde ve mobilde görüntülenebilirler.
 • Atlanamayan Video Reklamları: Videolardan önce veya video arasında gösterilen, atlanamayan video reklamlarıdır.
 • Bumper Reklamları: Temelde atlanamayan video reklamları ile aynı şey olsa da, Bumper reklamları en fazla 6 saniye olabilir.
 • Sponsorlu Kart Reklamları: Sıkça karşımıza çıkan bir reklam modelidir. Video sırasında ekranda kart şeklinde belirip kendiliğinden yok olurlar.
 • Trueview Keşfet Reklamları: İçerik ürettiğiniz bir Youtube kanalınız varsa, paylaştığınız videonun reklamını diğer kullanıcıların ana sayfalarında sponsorlu olarak görüntülenmesini sağlayan reklam modelidir.

Her Youtube reklam modelinin kullanılacağı uygun bir alan vardır ve ücretlendirme şekilleri açısından farklılık gösterebilirler. Youtube reklam verme işlemi sırasında, oluşturacağınız reklama ve hedef kitlenize uyacak en iyi reklam modelini seçerek reklamınızın başarı ihtimalini arttırabilirsiniz. Youtube reklam modelleri hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube reklam yönetimi yazımızı okuyabilirsiniz.

YouTube Reklam Türleri

Youtube Reklamınızı Oluşturun

Youtube reklam vermek için amacınızı, hedef kitlenizi belirlediğinize ve reklam modelleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre artık reklamınızı oluşturabilirsiniz. Youtube reklamınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 1. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, ilk adım olarak Youtube kanalınızın ve Google Ads hesabınızın olması gerekir. Eğer zaten varsa, Youtube hesabınızı Google Ads hesabınıza bağlayarak başlayabilirsiniz.
 2. Youtube hesabınıza Google Ads bağlamak için YouTube seçeneklerinden Youtube Studio sayfasına girip, sol taraftaki seçeneklerden Ayarlar penceresini açmanız gerekir. Açılan pencerede sol taraftan Kanal sayfasını seçip Gelişmiş Ayarlar sekmesine geçtiğinizde Google Ads hesabınızı bağlamak için gerekli butonu göreceksiniz. Karşınıza çıkan formu doldurarak hesaplarınızı bağlayabilirsiniz. Hesap bağlamak için en önemli nokta ise Google Ads müşteri kimliğinizi ilgili alana doğru yazmaktır. Reklam vermeye başlamadan önce Google Ads hesabınızda tüm bilgilerinizi doldurduğunuzdan emin olun.
 3. Youtube Studio’da reklam olarak vereceğiniz videonun seçeneklerinden Tanıt’ı seçerek reklam oluşturma sayfasına geçmelisiniz.
 4. Youtube’un sizi yönlendirdiği Google Ads sekmesinden reklamınızı oluşturmaya devam edebilirsiniz. Bu sayfada reklam oluşturmak için basitleştirilmiş seçenekler olacak. Reklam kampanyası oluşturma konusunda deneyimliyseniz, sayfanın en üstünden gelişmiş kampanya oluşturma sayfasına geçerek devam edebilirsiniz.
 5. Reklamınızın hangi formatta görüntüleneceğini, hedef kitlenizin konumunu, dili, hariç tutulan türler ve etiketler ve bütçenizi girerek reklamınızı oluşturabilirsiniz.
 6. Gelişmiş kampanya oluşturma sayfasına geçmeyi tercih ettiyseniz; anahtar kelime belirleme, yine reklamınızın bütçesini, kampanyanın süresini, hedef kitlenizin dil ve konumunu, yerleşimleri seçerek reklam gösterilecek kanalları, reklam gösterilecek cihaz türlerini, reklamınızın nerelerde görüntüleneceğini ve nerelerde görüntülenmeyeceğini, ve daha birçok detayı ekleyerek reklamınızı oluşturup yayınlayabilirsiniz.
 7. Son adım olarak, reklamınızın önizlemesini kontrol etmenizi öneririz. Reklamınızın başlığını, açıklamasını ve reklam adını girdikten sonra reklamınızın nasıl göründüğünü bu şekilde görebilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen veya değiştirmek istediğiniz şeyleri bu önizlemeyi göz önünde bulundurarak düzenledikten sonra reklamınızı yayınlamaya hazırsınız.
4/5 - (9 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir