influencer nasıl olunur
|

Influencer Nasıl Olunur? 4 Adımda Influencer Olun

Influencer marketing popülaritesi ile insanların influencer nasıl olunur konusunda giderek daha fazla merak duyması doğaldır. Nasıl sosyal medya fenomen/influencer olunacağını öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu hedefe ulaşmak için adım adım süreci keşfetmek için okumaya devam edin.

Influencer Nedir?

Influencer, belirli bir konudaki bilgileri veya izleyicilerle olan ilişkileri nedeniyle diğer kullanıcıların satın alma kararlarını koşullandırma gücüne veya yeteneğine sahip olan kişidir.

Son yıllarda influencer marketing kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Markalar satış, müşteri adayı yakalama, etkileşim oluşturma ve benzer pazarlama çabaları için influencer kitlesinden faydalanmaktadır. Birçok sosyal medya kullanıcısı ise influencer nasıl olunur, yöntemleri ve şartlarını merak etmektedir.

Ünlüler, endüstri uzmanları, blog yazarları ve içerik oluşturucular gibi çeşitli gruptan insanlar influencer olabilir. Ayrıca, Instagram, Twitter veya Facebook’ta büyük bir takipçi kitlesine sahip kişilerdir.

  • 100.000 ile 1 milyon takipçisi olan etkileyicilere makro influencer denilmektedir.
  • 10.000 ile 100.000 takipçisi olan ve genellikle niş bir konuya odaklanan etkileyicilere mikro influencer denilmektedir.

influencer nasıl olunur

Influencer Nasıl Olunur?

Günümüzde teknoloji gelişimi ile birlikte akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı son derece artmıştır. Buna bağlı olarak bazı bireyler, bazı yetenekler veya özgün içerikler sayesinde belirli bir takipçi kitlesi edinerek influencer veya etkileyici olabilme şansı yakalamıştır. Son yıllarda sosyal medya kullanıcısı olan birçok kişi, influencer nasıl olunur sorusuna cevap aramaktadır.

1. Belirli Bir Niş Konusu Seçin

Influencer nasıl olunur başarı yolundaki ilk adımınız, nereye değer katabileceğinizi bulmak olmalıdır. Sırf ekonomi diplomanız var diye bir finans influencerı olmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Aslında makyaj eğitimleri yapabilir veya sosyal konular etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Çoğu zaman, etkileyiciler tutkularının olduğu bir niş hakkında içerik oluşturmayı seçerler. Ancak tutkulu olmak yeterli değildir, tutkunuzu destekleyecek bilgi veya becerilere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, kaliteli içerik üretme şansınız düşecektir.

2. Sosyal Medya Platformu Seçin

Sosyal medya varlığınızı geliştirmek ve influencer nasıl olunur konusunda ilerleme kaydedebilmek için tüm içeriğinizi paylaşacağınız bir sosyal medya platformu seçmelisiniz. Birden fazla platformda profilleriniz olabilir, ancak birincil olanı seçmeniz önerilir. Birincil platformunuzu seçmek, nişinize de bağlı olabilir. Çok sayıda sosyal medya platformu var, ancak etkileyiciler için yalnızca birkaçı başarılı; TikTok, Instagram ve YouTube en iyi seçeneklerdir. Örneğin programlama konusunda uzmansanız, YouTube’u tercih edebilirsiniz. Moda konusunda uzmansanız, daha görsel bir platform olan Instagram’ı tercih edebilirsiniz.

3. Kitleniz Hakkında Bilgi Edinin ve Güncel Kalın

Kaliteli ve konunuz ile alakalı içerik yayınlamanız gerekir. Hesabınız için güncel içerik oluşturmayı deneyebilirsiniz. Sektörünüzün içerisinde veya dışındaki güncel olayları ve trendleri takip edin. Ancak, kitlenizin ne istediğini anlamak çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, takipçileriniz size olan ilgilerini kaybetmeye başlayabilirler. Bunu yapmak için, kitlenizin en çok neyle etkileşime girdiğini anlamak için analiz araçlarını kullanmalısınız. Ardından, buna göre içerik oluşturabilirsiniz.

4. Bir İçerik Stratejisi Oluşturun ve Özgün Olun

Influencer olarak büyümek için, oluşturacağınız içeriği planlama ve hedef kitlenizle paylaşma çalışmaları yapmalısınız. İçeriklerinizi için sağlam bir strateji oluşturun. Hedef kitlenizin sadakat seviyesini yükseltmek için nişinizi yansıtan içeriği planlamalısınız. Bunun dışında, yayınladığınız içeriğe veya onayladığınız ürüne gerçekten inanmalısınız. Özgünlük ilgiyi davet eder ve ilgi, markaların büyümesini sağlar.

influencer nasıl para kazanır

Influencer Nasıl Para Kazanır?

Influencerların para kazanç yöntemleri ve miktarları oldukça merak edilen bir konudur. Influencer nasıl olunur konusunu iyice anladıktan ve yukarıdaki adımları takip ettikten sonra, influencerların aylık veya yıllık kazançlarını nasıl sağladıklarını inceleyebiliriz.

1. Sponsorlu Gönderiler

Sponsorlu içerik veya gönderi, influencerların para kazanmasının yaygın yollarından biridir. Sponsorlu bir gönderi, bir şirketin bir influencer ile iletişime geçmesiyle şirketin ürün veya hizmetini sosyal medya sayfalarında tanıtmak için influencer ödeme alır. Sponsorlu gönderiler, tek gönderilerden veya bir dizi gönderiden Instagram hikayelerine veya YouTube ve TikTok videolarına kadar her şey olabilir.

Sponsorlu gönderi için birinin takipçisi ne kadar fazlaysa, sponsorlu gönderi başına o kadar fazla para kazanabilir. Kazanç miktarı influencer hesabının bilinirliği ve popülerliğe ile doğrudan ilişkilidir.

2. Affiliate Marketing

Affiliate marketing (bağlı kuruluş pazarlaması), influencer ve blog yazarlarının şirketler tarafından yapılan pazarlama çalışmaları için ödeme almalarına olanak tanıyan bir pazarlama türüdür. Bir ziyaretçi veya müşteri, bağlı kuruluşun içeriğinden bir bağlantı kullanarak şirketin web sitesine veya ürün sayfasına her gittiğinde ve satın alım gerçekleştirdiğinde, bağlantıyı paylaşan influencer para kazanır.

Bağlı kuruluş pazarlaması, bir etkileyici bir ürün için bir link paylaştığında ve bu bağlantıyı kullanarak ürünü satın alan her takipçi için satış miktarının bir kısmını aldığında gerçekleşir. Bu yöntem influencer kişilerin internetten para kazanmasının çok genel bir yöntemidir.

Örneğin; bir giyim fenomeni, günlük sosyal medya paylaşımlarında giydiği kıyafetlerle ilgili satış bağlantıları veya linkleri sunabilir. Hayranları bir şeyler satın alarak influencerlar için komisyon üzerinden bir nakit akışı yaratırlar.

influencer nasıl olunur

3. Marka Elçiliği

Marka elçileri, bir marka ile devam eden bir ilişki kurarak ve söz konusu markanın ürün veya hizmetlerini tanıtarak daha fazla gelir elde eder. Marka elçilikleri sponsorluklara benzer, ancak bazı farklılıkları vardır.

Marka elçiliği, sponsorlu içeriğin daha kısa ilişkisinin aksine genellikle daha uzun vadeli bir ilişki olarak tanımlanabilir. Influencerlar, markalar ile altı aylık elçilik sözleşmeleri yapmayı kabul edebilir. Ayrıca genellikle marka web sitelerinde veya sosyal ağlarda model olarak görünebilirler.

4. Dijital Ürünler ve Kurs Oluşturma

E-Kitaplardan takip; dijital kurslar ve atölyeler, etkileyicilerin çevrimiçi para kazanmalarının bir başka etkili yoludur.

Kitlelerini ve içeriklerini belirli bir konuya dayandıran çok sayıda etkileyici var. Örneğin, fitness’a özel içeriği farklı platformlarda hedef kitleleriyle paylaşan birçok fitness influencerı vardır. Benzer şekilde, güzellik içeriği oluşturmaya odaklanan çok sayıda güzellik etkileyicisi var. Kurs oluşturmak için popüler web sitesi Udemy örnek verilebilir.

Bu tür niş kategorilere giren influencerlar için dijital ücretli kurslar ve atölyeler düzenleyerek izleyicilerini para kazanmaları çok verimli olacaktır.

5. Ücretli Abonelikler

Etkileyenlerin sosyal medya faaliyetlerinden para kazanmaları için en basit stratejilerden biri, abonelik tabanlı modeller sunmaktır.

Bir fitness uzmanının abonelik temelinde farklı egzersiz paketleri satmayı düşünmesi eşit derecede verimli olabilir.

Pazarlama aboneliğine dayalı hizmetler, etkileyicilerin hedef kitlelerinin farklı bölümlerine ulaşmasına olanak tanır ve böylece kitlelerinden başarılı bir şekilde para kazanma şanslarını artırır.

Etkileyiciler, üyelik ve ücretli abonelik hizmetleri aracılığıyla özel içerik ve ürünler sunarak para kazanabilirler. Bunun için en bilinen platformlardan biri Patreon’dur. Program, takipçilerin özel içerik veya hizmetler karşılığında etkileyiciye küçük bir aylık ücret ödemesine olanak tanır. Bu strateji, genellikle orta ila yüksek takipçi sayısına sahip etkileyiciler için daha iyi sonuç verir.

5/5 - (8 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir