seo analiz araçları

En İyi SEO Analiz Araçları 2023

SEO, (Search Engine Optimization) bir diğer adı ile arama motoru optimizasyonu, tüm web siteleri için çok işlevsel bir süreci kapsamaktadır. İnsanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google veya diğer arama motorlarında aradığında, arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü arttırma süreçleri SEO kapsamına girmektedir. SEO analiz araçları ise SEO sürecini kolaylaştıran araçları ifade etmektedir. Bu SEO araçları ile web sitenizin arama motoru uyumluluklarını denetleyebilirsiniz.

Bir web sayfasında SEO uygulanmasının asıl amacı, içeriğinizin kalitesini artırmaktır, böylece arama motorları web içeriğinizi arama sonuçlarında listelemeyi seçebilir. SEO, web site içeriğinizin arama motorlarından aldığı trafik miktarını artıracaktır. Günümüzde pek çok web sitesi, gelişen rekabete ayak uydurabilmek için SEO hizmetinden faydalanmaktadır.

SEO analiz hizmeti, SEO çalışmasının yapıldığı sitenin iç ve dış analizlerini değerlendirmeyi kapsamaktadır. Bu analiz işlemleri SEO araçları ile tamamlanabilmektedir. SEO analiz araçları sayesinde bir web sitesinin hatalı ya da eksik yönlerini tespit edebilir ve bu eksikleri giderme amaçlı analiz araçlarını kullanıp çeşitli iyileştirme çalışmalarında bulunabilirsiniz.

Bir web sitesi sahibi olarak web siteniz arama motorlarında üst sıralarda görünmüyor ya da sitenizde site hız problemleri gibi çeşitli teknik problemler gözlemliyorsanız, SEO analizi ile sorunları çözmek sizler için son derece olumlu sonuçlar verebilecek bir seçenektir.

SEO Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO, işletmenizin günümüz tüketicisine görünür olmasını sağlamaya yardımcı olan metodolojidir. Web aramalarında daha üst sıralarda yer almak, erişiminizi artırmak, trafik çekmek ve şirket hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız bir SEO stratejisi oluşturmanız ve uygulamanız gereklidir. Kapsamlı bir SEO analizi ile zamandan ve paradan tasarruf sağlayan stratejik kararlar verebilirsiniz.

SEO analizi, arama motoru optimizasyon uzmanlarının web siteniz ya da blog gibi internet içeriklerinizi SEO araçları ile tarayıp gözden geçirmesini kapsamaktadır. Bunun yanı sıra SEO analizi, web sitenizin içinde bulunduğu arama motoruna uyum kontrolü ve yapılan çalışmaların hangilerinin sonuç verdiğine dair oluşturulan analizleri de içerir.

Doğru ve yerinde yapılan bir SEO analizi, işletmeniz için çeşitli stratejiler üretebilmenize ve web sitenizin kalitesini arttırmanıza yardımcı olabilir. SEO analizi birçok web sitesi için gerek duyulan bir analiz işlemidir. Web sitenizin arama motoru optimizasyonlarına uygunluğunu SEO analiz araçları ile değerlendirebilirsiniz.

seo analiz araçları

SEO Analiz Araçları

SEO analiz araçları bir SEO analiz sırasında ya da sitenize ait çeşitli sorunları giderme amaçlı kullanılan SEO stratejisinin en önemli parçalarından birisidir. Ücretli ve ücretsiz şekilde kullanılabilen SEO analiz araçları hedef odaklı ve web site problem giderme amaçlı kullanılan başarılı analiz araçlarıdır.

SEO analiz araçları bir bakıma site içi ve site dışı gibi bir web sitesinin teknik özelliklerini analiz eden sistemlerdir. Backlink analizi, anahtar kelime analizi, rakip takibi, sıralama monitörü ve meta ayrıntılar raporu gibi çeşitli işlemleri yapan araçlar geneline de SEO analiz araçları denmektedir.

SEO analizinin önemli bir parçası olan SEO analiz araçları farklı hizmetler ve çeşitler sunabilmektedir. Her SEO aracının kendine özgü iyi olduğu kategorileri vardır. Aşağıdaki bölümde, ücretli ve ücretsiz SEO araçlarının detaylı listesini inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO araçları, kısıtlı bir kullanım sunmasına rağmen başlangıç ve orta seviyede bir web sitesi için gayet yeterli bir SEO aracı hizmeti sunmaktadırlar. Ücretsiz SEO araçları ile birçok SEO stratejisi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, ücretsiz araçların sundukları özelliklerden daha fazlasına erişebilmek için ücretli olan SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Web sitenizde çalışmalar yapmak istiyorsanız edinmeniz gereken ücretsiz analiz araçlarından birisidir. Bu listedeki en popüler araçlardan biri olan Google Analytics, o kadar güçlüdür ki, premium SEO araçlarını kullanan pazarlamacıların bile pazarlama sepetine sıklıkla girer.

Google Analytics, adına sadık kalarak, web sitenizin çektiği trafik hakkında derinlemesine bilgiler sunar. Web sitesi sahiplerinin kaynak verilerinden (konum, demografik bilgiler, site ziyaretlerinin sayısı) web sitesindeki davranışsal verilere (sitede geçirilen süre, ziyaret edilen sayfalar) kadar her şeyi takip etmelerini sağlar.Bunun yanı sıra ziyaretçilerinizin hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiğini de takip edebilir ve web sitenizdeki gelecek içerik paylaşmalarınızı bu analizlere göre oluşturabilirsiniz. Tamamen SEO için olmasa da, organik aramadan trafik alıp almadığınızı izlemek için yararlı bir araçtır.

Google Analytics’ten alınan içgörüler ve veriler, stratejilerinizin ve içeriğinizin beklediğiniz türde sonuçlar üretip üretmediğini belirlemenize yardımcı olabilir ve verileri stratejilerinizin neden işe yaramadığını belirlemek için bile kullanabilirsiniz. Google Analytics’ten alınan bilgiler, arama motoru reklamcılığı çabalarını desteklemek için de kullanılabilir.

google analytics seo aracı

Google Trends

Google Trends, anahtar kelimeler hakkında bilgi ve konu trendleri hakkında bilgiler sunan bir SEO kontrol aracıdır. Burada herhangi bir anahtar kelimeyi arayabilirsiniz ve araç size konuyla ilgili sorgular, ilgi alanları ve konumlar sağlayacaktır. Araç tarafından sağlanan trendleri kullandığınızdan emin olmanızı sağlar. Göreceli popülerliği kontrol etmek için ilgili terimleri de karşılaştırabilirsiniz.

Google Trends aracından faydalanıp, oluşturacağınız içerikler hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Google Trends aracı bulunduğunuz ülkedeki arama motoru verilerini incelemenize olanak tanır. Bu sayede kendi web sitenizde bulunması gereken yüksek hacimli anahtar kelimelere hakim olabilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi anahtar kelimenin ne kadarlık bir süreçte daha çok kullanıldığına dair bir fikir edinmeniz de mümkündür.

seo analiz araçları

Google Search Console

Google Arama Konsolu ile mobil uyumluluk ve backlink inceleme gibi çeşitli seçeneklere erişim sağlayabilirsiniz.  Google Search Console, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi. Web sitenizin arama motoru performansıyla ilgili metriklerine erişmenizi sağlayan ücretsiz bir Google aracıdır. Araç ayrıca teknik sorunları düzeltme gibi optimizasyon fırsatları hakkında da bilgi verir. Google Search Console’daki verilerin en iyi yanı, bunların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olabilmenizdir.

Google Arama Konsolu ayrıca, web sitesi sahiplerinin, site haritasını etkinleştirerek veya bir tarama isteğinde bulunarak web sitesi dizine ekleme görevlerini yerine getirmelerini sağlar. Bununla birlikte, Google Arama Konsolunun belirli sınırlamaları vardır. Örneğin, size yalnızca ilgilenmeniz gerekebilecek birkaç olası teknik web sitesi sorunu hakkında bilgi verir. Benzer şekilde, araç size yalnızca en iyi 1000 bağlantı ve organik anahtar kelime hakkında bilgi verir.

seo analiz araçları

Ücretli SEO Araçları

Bu listedekilerin bazı ücretsiz sürümleri de dahil olmak üzere çok sayıda ücretsiz SEO aracı vardır. Web sitesini büyüten kullanıcılara veya ileri seviye bir hizmet arayan alıcılarına çeşitli hizmetler sunan ücretli SEO araçları ödeme karşılığında kullanmanız mümkündür. Bu SEO araçlarının tüm özelliklerini belirli paketler dahilinde kullanabilirsiniz.

Majestic SEO

Majestic SEO aracı, bugün mevcut olan en eski SEO araçlarından biridir. Bu SEO aracının odak noktası web site geri bağlantılardır. Aracın en önemli özelliği, en iyi web sitelerinin sıralamasına bakmanıza izin veren The Majestic Million’dur. Web sitesine SEO genelinde bir bakışa sahip olmanıza yardımcı olan başka özellikler de vardır. Ayrıca anahtar kelimeleri bulabilir, farklı siteleri karşılaştırabilir ve web sitenizin SEO sağlığını takip edebilirsiniz. Majestic SEO, kullanıma göre ücretsiz kayıt ve çeşitli planlar sunar.

Majestic SEO’nun diğer özellikleri ise olağanüstü site gezgini, geri bağlantı analizi ve bağlantı arama yetenekleridir. Ayrıca aracın içerisindeki menülerde gezinmesi kolaydır. Fakat birçok güncel SEO analiz aracına göre özellikleri kısıtlı ve rapor oluşturma özelliği pratik değildir.

seo analiz araçları

SEMrush

Rakiplerin stratejilerini analiz etmek için onların web sitelerini analiz etme özelliği sunar. Teknik SEO denetimleri yapabilirsiniz ve kullanıcı deneyimini ölçmek için bazı parametreleri kullanabilirsiniz. SemRush, web site geri bağlantılarını kolayca izlemenize de olanak verir. İçeriğinizin daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için efektif anahtar kelime araştırması yapabilme olanağı sağlar. Hedef anahtar kelimenizi en iyi 10 gerçek zamanlı organik arama rakibiyle karşılaştırabilirsiniz. SemRush’da tek bir temel anahtar kelimeden binlerce anahtar kelime kombinasyonu üretebilirsiniz.

SEMrush sayesinde, anahtar kelimelerin arama motorlarındaki performansını, CPC değerlerini ya da kelime rekabetlerini görüntülemeniz mümkündür. Bunun yanı sıra organik performansınızı görüntüleyebilir ya da site içi SEO ve site dışı SEO analizlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Organik araştırma özelliği kullanıcıların rakipleri tarafından en çok kullanılan anahtar kelimeleri görmelerine ve alan değişikliklerini tamamlamalarına olanak tanır.

Reklam araştırması özelliği, rakiplerinizin reklam bütçelerini analiz ederek daha iyi reklam kampanyaları yürütmenize yardımcı olur. Ayrıca reklam kampanyalarınızı yerelleştirebilirsiniz. Trafik analizi ile bir web sitesinin çevrimiçi performansı ve trafiği hakkında SEMrush size doğru bir şekilde bilgi verir.

seo analiz araçları

Moz

Moz, Google’ın algoritma değişikliklerine sürekli olarak ayak uydurmaktadır. Anahtar kelime önerileri, web sitenizin metriklerini ve performansı hakkında detaylı bilgi almak için Moz aracını kullanabilirsiniz. Site optimizasyon özelliği, her web site sayfası için SEO iyileştirme önerileri sağlamaktadır. Ayrıca web sayfalarınızı ve anahtar kelimelerinizi rakiplerinizinkiyle karşılaştırabilir ve stratejinizi buna göre değiştirebilirsiniz.

Moz, özellikle SEO analizi yapılan web sitelerde son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Ücretli özellikleri ile kullanıcılara çeşitli imkânlar sunmaktadır. Kısacası, Moz diğer birçok avantajın yanı sıra geri bağlantı analizi, site denetimleri, anahtar kelime araştırması, site taramaları sunar. Web sitenizin üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak SEO çözümleri sunar. SEO sorunlarını bulmanızı ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi göstermenizi sağlar.

Bu araçla, web sitenizin nasıl performans gösterdiğine ve onu nasıl iyileştireceğinize dair mükemmel bilgilere sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

seo analiz araçları

SpyFu

Temel olarak SEO uygulamaları söz konusu olduğunda, SpyFu sektördeki rakiplerinizi yasal olarak gözetlemenize olanak tanır. Spyfu ile herhangi bir alan adını arayabilir ve sitenin son 14 yılda Google Ads’den satın aldığı herhangi bir anahtar kelimeyi bulabilirsiniz. SpyFu beş özellik sunar; anahtar kelime araştırması, SEO araştırması, alan adı genel bakış, PPC araştırması ve SERP denetleyicisidir.

Rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını, aylık kaç tıklama aldıklarını ve Google Ads ile hangi kampanyaları yürüttüklerini ve bunun için ne kadar harcama yaptıklarını bulmak için SpyFu kullanabilirsiniz. Bu aracı, halihazırda devam etmekte olan bir PPC kampanyası için iyileştirme etki alanı olup olmadığını görmek için de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sitenizi girmek ve onu rakibin sitesiyle karşılaştırmak. Rakiplerinizin sıralama yapmadığı anahtar kelimeleri hem ücretli hem de organik aramalarda bulabileceksiniz.

spyfu seo aracı

Ahrefs

Ahrefs, özellikle backlink araştırmaları için piyasadaki en popüler SEO analiz araçlarından biridir. Ahrefs en büyük geri bağlantı veritabanına sahiptir.

Daha iyi sıralamak ve trafiği artırmak için en iyi SEO aracıdır. Ahrefs ile sitenizin belirli sayfalarının performansını keşfedebilir, sitenizdeki bozuk bağlantıları tespit edip düzeltebilir, belirli başlıklar ve anahtar kelimeler altında yüksek performanslı sayfalara genel bakış alabilir, sayfa düzeyinde teknik sorunları tespit edip giderebilirsiniz.  Ayrıca Ahrefs, öğreticiler, kapsamlı belgeler ve bilgili kullanıcı desteği sağlar.

Öncelikle geri bağlantı denetimleri, rekabet analizi, URL sıralamaları, anahtar kelime araştırması ve daha fazlası için kullanılır. SEMrush gibi Ahrefs de rakiplerinizin sitelerinin trafiğini analiz etmek için organik arama raporları sunar.

Tüm bu etkileyici özellikler, Ahrefs’i dünya çapında çok sayıda SEO uzmanı ve girişimci tarafından kullanılan oldukça rekabetçi bir SEO aracı haline getiriyor.

ahrefs seo aracı

WooRank

WooRank ile premium hesap olmadan, yalnızca sınırlı sayıda ücretsiz rapor oluşturmanıza izin verilir, ancak önceden oluşturulmuş raporları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, araç şu anda 7 günlük sınırsız ücretsiz deneme sunuyor ve bu da sınırsız incelemeye erişmenizi sağlıyor.

SEO bölümü, sitenin çeşitli sayfa içi ve sayfa dışı SEO en iyi uygulamalarını takip edip etmediğini kontrol eder. Mobil bölümünde, sitenizin mobil sürümü görüntülenir ve sitenin mobil optimizasyon en iyi uygulamalarına uygunluğu değerlendirilir.

Kullanılabilirlik bölümünde, çeşitli kullanılabilirlik en iyi uygulamalarını değerlendirerek sitenizin kullanıcı dostu olup olmadığını belirler. Yerel bölümde, sitenizin yerel dizinlerdeki listelerini ve bu listelerle ilişkili çevrimiçi incelemeleri sunar.

seo analiz araçları

Answer The Public

Web site içerik fikirleri bulmakta sorun yaşıyorsanız, Answer The Public’ten tavsiye almayı düşünmelisiniz. Bu araç, insanların çevrimiçi olarak ne aradıklarını sürekli olarak takip eder. İlgilendiğiniz anahtar kelimeyi girerseniz, insanların o anahtar kelimeyle ilgili arama motorlarına yazdıkları faydalı soruları veya kelime öbeklerini döndürür.

Answer the Public, bir arama dinleme ve tüketici içgörü aracıdır. Yararlı ve konuyla ilgili içerik sunmak veya yepyeni hizmetler ve ürünler bulmak için kullanabileceğiniz raporları anında oluşturur. Bunu kullanmak, bir anahtar kelime yazıp “Ara”ya tıklamak kadar basittir.

answer the public seo aracı

Screaming Frog

Screaming Frog SEO, ana konsept olarak hız etrafında geliştirilmiştir ve eksiksiz site denetimlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Denetim birkaç yüz sayfadan oluşan sitelerde daha uzun sürebilir, ancak yine de yalnızca birkaç dakika sürecektir.

Bu araç, web sitenizdeki olası bir dizi hatayı ve yinelenen içeriği belirleme yeteneğine sahiptir. En iyi çevrimiçi uygulamalarda açıklanan sınırlar içinde kalmanızı sağlamak için meta başlıklarınızı, açıklamalarınızı ve başlıklarınızı analiz etmek için de kullanabilirsiniz. Screaming Frog, bir web sitesinde hem kalıcı hem de geçici yönlendirme zincirlerini bulmanızı sağlar. URL’ler ve içerik dahil olmak üzere bir web sitesindeki tüm yinelenen öğeleri keşfetmenize olanak sağlar. Meta veri analizi ile hedef web sitesindeki meta verileri ve başlıkları analiz edebilirsiniz.

seo analiz araçları

SEO Analiz Araçlarına Dair Her Şey

Web sitenizi oluşturan pek çok çeşitli eleman bulunmaktadır. Verimli bir web site performansı elde etmek ve kaliteli bir hizmet sunmak için web sitenizi ya da blog sayfanızı düzenli olarak takip etmeli, incelemeli ve üzerinde çeşitli çalışmalar yapmalısınız.

Bir SEO hizmeti uygulamasının ayrılmaz parçaları olarak görülen SEO analiz araçları web sitenize ait performansı inceler, hataları tespit etmenize yardımcı olur ve iyileştirme çalışmalarında bulunmanızı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, birçok farklı hizmet sunan SEO analiz araçları, web sitenizi internet dünyasında sizi ön sıralara çıkarmak için beklemektedir.

SEO analiz araçlarının kullanımı güvenli bir işlemdir. SEO analiz araçları sayesinde web sitenizi daha düzenli kullanıp daha kaliteli ve verimli bir hizmet vermeniz mümkündür. SEO analiz araçları edinin ve hızlıca yükselin.

4.2/5 - (13 Oy)

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir