Instagram Hizmetleri

Instagram Gönderi ve Paylaşım Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en çok ve en aktif kullanılan uygulamaları içinde başlarda gelen İnstagram’ın etkili kullanılabilmesi için, gerçekçi ve doğru analizler yapılmalıdır. Birçok özelliği ile farklı şekilde kullanım şansı sunan instagramda paylaşımlarınızın ve gönderilerizin analiz edilmesi ise özel programlar sayesinde yapılabilmektedir. Hesap ve profil analizi yapmadan önce gelecek hedefleriniz, amacınızı bilmeli, bu hedefler bazında doğru rapor almak için doğru analiz firması belirlemelisiniz. Seçimleriniz sonrası ortaya çıkacak olan analizde dikkat etmeniz gereken detaylar ise, takipçi hedef kitlesidir. Bu hedef kitle hakkında tüm bilgileri öğrenerek, yapmanız gerekenleri daha iyi anlayabilirsiniz. Instagram’da paylaştığınız gönderilerin artmasıyla birlikte daha detaylı performans analizlerine erişebilirsiniz. Bu yazımızda instagram gönderi paylaşım analizi yapma yolları, paylaşım performans analizlerinin nelere göre yapılabileceğine ve hangi yöntemler ile doğru sonuçlar elde edeceğinize değineceğiz.

Rakip Olarak Görülen Sayfa İle Kıyaslama

İnstagram’da yeterince ilgi görüp görülmediğinin anlamanın en kolay yollarından biri kıyaslamadır. Rakip olarak görülen denk bir sayfanın etkileşimine bakılarak gerekli kıyaslama sonrası analiz yapılabilmektedir. Rakip sayfanın beğeni, yorum, görüntüleme, paylaşım gibi önemli detaylarının hesaplanması ve sahip olunan sayfa ile kıyaslanması ile belirli bir analiz sağlanabilmektedir. Ortaya çıkan sonuç ile birlikte nelerin daha etkili veya nelerin daha etkisiz kalabildiği kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Örneğin, rakip sayfanız bir veteriner olsun. Veteriner olarak aynı ürün mama satışında daha fazla kullanıcıya ulaştığını gelen beğeni ve yorum sayısına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer daha fazla ise, paylaşımın görsel duruşuna, etiket kullanımına, paylaşım saatine dikkat etmenizi öneririm.

instagram hashtag kullanımı

Kullanılan Hashtag’lerin Etkisi

Hashtag birçok sosyal medya mecrasında olduğu gibi instagram gönderi ve paylaşım analizi için de oldukça önemli bir detaydır. Dünyanın her yerinden aynı hashtag ile birçok gönderi veya paylaşım ile etkileşim sağlanabilmekte, kullanıcılar istedikleri başlıkta içerikler için gönderileri takip edebilmektedir. Bazı dönemler popüler olan örneğin yılbaşı, sevgililer günü veya herhangi bir konuda en çok aranan kelimelerin hashtag olarak kullanımı sebebiyle birçok farklı kullanıcıya ulaşmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan hashtaglerin konu ile alakalı olması çok önemlidir. Ayrıca popüler olması gönderinin ön plana çıkmasında büyük rol oynayacaktır. Daha önce kullanılan hashtaglere bağlı olarak eski gönderinin aldığı etkileşim hesaplanarak en etkili hashtagleride bulabilirsiniz.

Instagram gönderi stili şekli

Hangi Gönderi Tarzı Daha Etkili

Birsürü özelliği kendisinde barındıran İnstagram’ın bildiğiniz üzere gönderi paylaşım yapma seçenekleri birden fazla olmaktadır. Fotoğraf, uzun video, kısa video, reels video, birden fazla fotoğraf veya birden fazla video şeklinde paylaşımlar yapılabilmektedir. Bu gibi farklılıklar ve hedeflenen kitlenin ilgisinin ölçülüp analiz edilmesi ile en etkili paylaşım şekline ulaşılabilmektedir. Belirlenen tarzın değişkenlik gösterse de genellikle o tarzda olması takipçiler için de alışkanlık olacağı gibi, aşinalığın da artmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu gibi paylaşım seçeneklerinin yanında yaratıcı şekillerde yapılan paylaşım tarzları da denenerek en etkili yol bulunabilir.

instagram hikaye gönderi analizi performansı

Hikayelerin Performans Analizi

Gönderilerde olduğu gibi instagram hikayelerinde de belirli bazı analizler yapılabilir. Görünürlük, yanıt veya ilginin hesaplanarak belirli bir instagram gönderi ve payalşım analizi sayesinde hikayelerinde gerçekçi ve doğru analiz yapmak oldukça önemlidir. Yapılan analiz neticesinde hikayelerin takipçiler için ilgi çekici olması ve takipçilerin hikayelere bakması sağlanmalıdır. Video, fotoğraf ve daha farklı yaratıcı şekillerle paylaşımları yapılabilinen hikaye kısımlarında; anket, müzik, soru sorma gibi birçok seçenekte yine takipçiler için eğlenceli bir takipçilik deneyimi sunulmalıdır.

instagram takipçi analizi performansı

Takipçi Artış Oranı Hesaplama

Yapılan paylaşımlar neticesinde takipçi sayısı artış veya azalış gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda hangi gönderiler ile birlikte takipçi sayısında değişiklik olduğu veya değişimin ne kadar ciddi olduğu hesaplanmalıdır. Takipçi artış veya azalışların hangi dönemlerde olduğu hesaplanmalı, sayfanın paylaşım sıklığına göre nasıl bir çizgiye ulaştığı gibi detaylar hesaplanarak etkili bir analiz yapılmalıdır. Takipçiniz azalmaya daha meğilliyse paylaşım tarzı değiştirilmelidir. Farklı içerikler ve görsel şölenler hazırlamanız takipçileriniz tarafından başka kullanıcılara paylaşılmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca, unutmayın ki Instagram’ın sunduğu insights hizmeti sayesinde takipçi analizi detaylıca öğrenilebilir.

instagram gönderi paylaşım saatleri

Hangi Gün ve Saatlerde Paylaşım Yapmalısınız

Yapılan analizler içinde oldukça önemli detaylardan biri ise paylaşımın hangi gün veya saat yapıldığı ve bu bağlamda nasıl bir etkileşim aldığının hesaplanmasıdır. Gün ve saatin etkisinin hesaplanarak buna göre paylaşım yapılması hem hedef kitlenin hangi zaman aralığında instagramı kullandığı hesaplanabilir hem de en etkili etkileşim yolunun nasıl olacağı anlaşılabilir. Bizim önerdiğimiz saat aralığı insanların en çok instagrama giriş yaptığı saat olan 17.00 ile 19.00 arasındadır. Daha sonra insanlar haberler, diziler, filmler derken instagram’a giriş yapmayı azaltmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu