Reklam Yönetimi

Reklam Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam yönetimi, dijital pazarlama yöntemlerinin içinde en değerli olanıdır. Dijital reklamlar çağımızın en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklamlar müşteri çekmenizi kolaylaştırmaktadır. Biliyorsunuz ki internet altyapılarının büyümesiyle birlikte daha fazla internet kullanıcısı ortaya çıktı, bu kullanıcılara ulaşmanın en basit yolu ise reklam sistemleri oldu. İnternet kullanarak müşteri çekmek isteyen firmaların sayısı da arttı. İşin aslına gelecek olursak eğer, sosyal medyalara ve arama motorlarına reklam verme konusunda uzman değilseniz, reklamınız alakasız insanlar tarafından görülebilir paranızı boşa harcamış olursunuz. Yaptığınız reklamlardan dönüşler alamayabilirsiniz, harcadığınız para artacak. Bu yüzden reklam yönetimi nedir? nasıl yapılır? dediğinizde araştırma yapmadan direkt cevap verecek uzmanla çalışılması her zaman tavsiye edilir. Günümüzde, büyük firmaların hemen hemen hepsi reklam yönetiminde uzmanlaşmış insanları bünyelerinde tutar. Bu uzmanlara aylık ödeme yapabilecek gücünüz yoksa, dijital pazarlama ajansı ile reklam başı çalışmalar yapabilirsiniz.

Reklam Yönetimi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Reklam yönetimini yaptırırken kalıcı dönüşler almak istiyorsanız, bu hizmeti sağlayan firmaları tüm detaylarıyla araştırmalı, onlarla konuşmalısınız. Pazar araştırması yapmalısınız. Satacağınız ürüne olan talep miktarını belirlemeli, rakiplerin satış fiyatlarına bakmalısınız. Tüm bunları listeleyip, çalışacağınız firmaya iletmelisiniz. Çalışacağınız firmanın geçmiş portföyüne bakmayı unutmayın, mümkünse portföylerini isteyin, ve portföydeki kişilerle iletişim kurup direkt olarak ana kullanıcıdan bilgi alın.

reklam yönetimi yaptırmanın faydaları

Reklam Yönetimi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Reklam paylaşımı her zaman karmaşa içerir, reklam algoritmalarını bilmelisiniz, etiket yönetimi yapmalı, anahtar kelimeyi iyi tanımlamalısınız. Hepsini yapsanız dahi, reklam başı ödenmesi gereken ücreti düzgün ayarlamanızda gerekmektedir. Bu yüzden reklam yönetimi yaptırmak size para olarak, müşteri olarak, zaman olarak kazandıracaktır. Reklam yönetimine harcayacağınız paranız, bilinçsiz reklamlara harcadığınız ve boşa giden paranızdan daha az olduğunu biliyor muydunuz?

Reklam yönetimi yaptırmanın yararı nedir, başarısızlıkların önüne geçmektir. Eğer kendiniz reklam yönetimi yapmayı çalışıyorsanız, az buçuk birşeyler öğrenmeniz güzel, fakat işinizin parayla olduğunu biliyorsunuz ve amacınızda para kazanmak. Sizce deneme yanılma yöntemiyle kaybettiğiniz paralara üzülmeye gerek var mı. Paralar kaybetmek yerine bu işi bilen, reklam yayınlama da uzman olan ajansımıza yönetimi bırakmanız size maddi açıdan, müşteri dönüşü açısından, zaman açısından kurtacak, kalıcı müşterilere sahip olmanızı sağlayacak.

reklam yönetimi mecraları ve politikaları

Reklam Yönetimi Hangi Mecralarda Yapılır?

Reklam yönetimi bir çok platformda yapılmaktadır. Başlıcaları Google Reklamları, Instagram Reklamları, Twitter Reklamları, YouTube Reklamları, TikTok Reklamları, Linkedin Reklamları olarak sıralayabiliriz. Reklam yönetimi platformlarının içinde en öne çıkanlar, adwords ve facebook business bu 2 platforma reklam vermeniz durumunda Türkiye nüfusunun 4’te 2’sine erişebilirsiniz.

Adwords, google’ın özel reklam yönetim ağıdır. Görüntülü veya metin reklam paylaşımı sağlanabilen bu sistemde fiyat bazlı, tıklama bazlı çalışma yöntemleri vardır. Adwords üzerinde reklam verenler çoğu ancak harcadıkları kadar kazabilmektedir. Oysa ki, reklam yönetiminde uzmanlaşmış şirketlerle çalışan firmalar bütçelerini daha iyi şekilde kullanabilir, verimli dönüşler alabilir, düşük bütçelerle daha üst sıralarda çıkabilir. Adwords’a reklam çıkıldığında bırakıp gitmemeli, aksine reklam sonu gelene kadar takip edilmeli, anlık değişiklikler yapmalısınız.

Facebook Business, instagram ve facebook için özel reklam yönetim ağıdır. Facebook Business kullanırken Facebook Pixel kullanılmasınıda tavsiye ederim. Facebook business kullanarak reklam optimizasyonları yapabilir, uygun fiyatlama ile hedef kitlenizi daha iyi yönetebilirsiniz. Instagram üzerinden reklam paylaşımı yerine Facebook üzerinden yapılan Instagram reklamları daha çok tavsiye edilmektedir, çünkü daha çok optimize seçeneklerine erişebilir, hedef kitleyi iyi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, instagram üzerinden yapılacak reklam paylaşımlarında 1 kişiye erişmek için neredeyse 1 TL harcarken, facebook business kullanılarak yapılan reklam optimizasyonlarında 1 kişiye 0.10 kuruştan bile daha az harcayabilirsiniz.

reklam yönetimde seo'nun önemi

Reklam Yönetiminde SEO Önemli Midir?

Sosyal medya mecralarının hepsi reklam kabul etmektedir ve SEO’ya önem vermektedir. SEO denince aklınıza sadece arama motoru optimizasyonu geliyorsa ve bunun Google ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. SEO, her mecrada önemlidir. YouTube, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedin… ne ararsanız. SEO içinde bazı mecralarda etiket yönetiminin düzgün kullanılması da içeriğinizin, reklamınızın öne çıkmasına sebebiyet verir.

Sitenizin SEO’sunun yüksek olması, yani anahtar kelimelerinizde ne kadar üst sıralarda çıkıyor olmanızda, reklam yayınlama skorunuzda bir o kadar yüksek olacaktır. Düşünsenize, zaten “elektronik eşya” yazınca ilk sayfadasınız, harcayacağınız bütçe azalıyor, reklama erişen sayısı artıyor, siteniz 1. sayfalarda yayınlanıyor. SEO ile reklam optimizasyonu arasında büyük bir bağ var. Bu bağı kullanmalı, ona göre hareket etmelisiniz. Sonuç olarak, reklam yönetimi nedir, size maddi olarak zarar ettirmek yerine yüksek kazançlar elde etmeniz için yardımcı sistemdir. Reklam yönetimine ters bakmamalı, aksine olumlu yaklaşmalısınız.

reklam yönetimi hangi mecralarda platformlarda yapılır

Reklam Politikaları ile Uyumlu Çalışmak Önemli Midir?

Reklam yönetimi sağlayan ajanslar, medya kuruluşları ve freelance insanlar Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarının yanında sosyal medya uygulamaları olan instagram, twitter, tiktok, youtube, linkedin gibi mecraların algoritmalarını en iyi şekilde yönetmek için bir çok yöntem denemektedir. Bu yöntemler, sosyal medya ve arama motoru politikalarına göre düzenlenmektedir. Bu politikalara uyarak yapılmayan reklamların %50’si boşa giden harcamaların asıl sebebidir. Sizce de reklam politikalarına uymak önemli değil mi?

Ayrıca, reklam politikalarına uyulması sayesinde 1 TL’ye 1 kişiye erişmek yerine 1 TL’ye 10 kişiye erişebilirsiniz. İşte bu yüzden Reklam yönetimi hizmetinden yararlanmanızı şiddetle öneriyorum. Düşünsenize, biri sizler için arama motoru optimizasyonu yapıyor, reklam’ın SEO ayarlarını yapıyor ve paylaşıyor. Sakın kendiniz denemeyin, daha fazla kayba uğramayın. Unutmayın, kendi başıma yapabilirim dedikçe aslında daha çok maddi kayba uğruyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu